Podróże

Wrocław to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce, stolica Dolnego Śląska. Leży nad Odrą i jej czterema dopływami, w jego granicach znajduje się aż 12 wysp – miasto przecina ponad 100 mostów i kładek. To atrakcyjny cel podróży, co potwierdzić może niemal 5 mln turystów, którzy odwiedzili Wrocław w ubiegłych latach, doceniając szczególny klimat miasta. Idealny zarówno na weekendowy wypad, jak i dłuższy wakacyjny pobyt. Dla singli, par i rodzin – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

Rynek to serce Wrocławia, tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy. W jego centrum znajdują się Sukiennice i gmach ratusza, będący unikatowym w skali Europy zabytkiem architektury gotyckiej i renesansowej. W budynku ratusza, dawnej siedzibie władz miasta, mieści się obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Przed jego wschodnią fasadą stoi wierna kopia średniowiecznego pręgierza, przed zachodnią – pomnik poety Aleksandra Fredry. Rynek z czterech stron otaczają mieszczańskie kamienice, z których najbardziej znane są: Pod Siedmioma Elektorami, Pod Złotym Słońcem oraz Jaś i Małgosia.

Pałac Królewski, znany także jako pałac Spätgenów lub zamek królów pruskich, to otoczony barokowym ogrodem zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów. Obecnie siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia. Część budynku zajmują pieczołowicie odrestaurowane komnaty królewskie, dwa skrzydła gmachu mieszczą wystawę „1000 lat Wrocławia”.

Dzielnica Czterech Wyznań obejmuje ulice: Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. W tej części Starego Miasta w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga. Dzielnica jest jedną z atrakcji turystycznych miasta – wytyczono tu dwie ścieżki turystyczne: kulturową i historyczną. Dodatkowym atutem miejsca jest bogata baza hotelowa oraz liczne klubokawiarnie, galerie i kluby muzyczne usytuowane wzdłuż ul. Włodkowica i w Pasażu Niepolda.

Gmach główny Uniwersytetu – najstarszej, założonej ponad 300 lat temu, wrocławskiej uczelni – znajduje się w barokowym kompleksie, tworzonym przez dawne kolegium i kościół jezuicki. Mieści się tu m.in. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, które kryje perłę dolnośląskiego baroku – Aulę Leopoldina oraz Oratorium Marianum, gdzie od 200 lat koncertują wybitni artyści. W obserwatorium astronomicznym w Wieży Matematycznej zobaczyć można dawne wyposażenie, m.in. XIV-wieczne astrolabium, globus nieba z XVI wieku i datowany na 1665 rok cyrkiel.

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowana po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz niezwykła kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja – dwukondygnacyjny ceglany kościół halowy. Znajduje się tu również Muzeum Archdiecezjalne, które od ponad 100 lat gromadzi zabytki sztuki sakralnej. w tym słynną Księgę henrykowską z XIII–XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim. Tylko tutaj nocą można zobaczyć latarnika zapalającego gazowe latarnie.

Ogród Botaniczny powstał w roku 1811 jako zakład naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma powierzchnię 7,4 ha, a szklarnie zajmują 3300 m2. Jego osobliwością jest zbudowany ponad 140 lat temu na terenie alpinarium przekrój geologiczny dolnośląskiego złoża węgla kamiennego. Do ogrodu przylega posiadające fascynującą kolekcję fauny i flory Muzeum Przyrodnicze, które jest najstarszą i największą tego typu instytucją w kraju.

Park Szczytnicki to największy park w mieście. Założony został w 1785 roku jako prywatny ogród, połączony później z parkiem miejskim. Jego główną atrakcją jest powstały w 1913 roku Ogród Japoński. Oryginalna kompozycja ogrodu sprawia, że o każdej porze roku ukazuje inne oblicze, w którym niezmienne pozostają jedynie elementy architektury japońskiej. Park Szczytnicki ze swym arboretum, pięknymi gajami rododendronowymi, rosarium i Ogrodem Japońskim wpisany jest na listę zabytków.

Hala Stulecia powszechnie uznawana za jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku, zaprojektowana została przez wybitnego architekta Maxa Berga. Powstała w 1913 roku z okazji międzynarodowej wystawy w 100-lecie bitwy pod Lipskiem. Ta wczesnomodernistyczna, kopułowa konstrukcja żelbetowa posiada sklepienie o średnicy 1,5 razy większej od kopuły rzymskiego Panteonu, a jej waga stanowi jedynie 42% jego masy. Niedawno odnowiona i powiększona o centrum kongresowe, zgodnie z planami jej twórcy. Od 2006 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wrocławski Ogród Zoologiczny jest najstarszym i największym (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 33 ha. Na terenie ogrodu znajduje się kilka zabytkowych XIX-wiecznych zabudowań, m.in. baszta niedźwiedzi, słoniarnia, pawilon małp. Do najnowszych atrakcji należy m.in.: pawilon motyli, basen z kotikami, które można oglądać podczas pokazowego karmienia oraz pawilon Madagaskar.

Panoramę miasta można podziwiać z punktów widokowych, które znajdują się w samym jego centrum: na wieży katedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, na Wieży Matematycznej w gmachu głównym Uniwersytetu, w katedrze św. Marii Magdaleny funkcję tarasu widokowego pełni Mostek Czarownic, na wieży Kościoła Garnizonowego tuż obok Rynku.

Niezapomniane wrażenia przyniosą również rejsy po Odrze. Osiem statków kursuje po rzece, zabierając chętnych na wyprawę z czterech przystani: Kardynalskiej na Bulwarze Włostowica, Zwierzynieckiej na ul. Wróblewskiego, ZOO na tyłach Ogrodu Zoologicznego i przy Hali Targowej na Bulwarze Dunikowskiego. Dodatkowo Zatoka Gondoli, która mieści się przy ul. Purkyniego, pomiędzy Muzeum Narodowym i Wzgórzem Polskim, w miejscu ujścia dawnej Fosy Miejskiej do Odry oferuje wypożyczenie kajaków oraz łodzi wiosłowych i motorowych.

Wrocławskie krasnoludki – tak mocno wtopiły się w krajobraz miasta, że nikt już nawet nie zastanawia się, skąd się wzięły i ile ich jest. Wrocławianie są bardzo zaprzyjaźnieni z najmniejszymi mieszkańcami nadodrzańskiego grodu, dlatego odsłonięcie każdej ze statuetek to dla nich ważne wydarzenie. Po całym mieście rozproszonych jest już niemal 400 figurek.  Wyszukiwarkę wrocławskich krasnoludków zawiera strona www.krasnale.pl.