Podróże

Puszcza Białowieska to jeden z najwspanialszych obszarów leśnych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Jeśli ktokolwiek zastanawia się czy jest w niej coś, co wyróżnia ją naprawdę wyróżnia, powinien wiedzieć jedno. To jeden z ostatnich obszarów, na których puszcza zachowała swój pierwotny charakter.

Puszcza białowieska doceniana jest na wiele sposobów. Jest obecna na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, botanicy cenią ją za jej formę, zoolodzy zachwycają się największą na świecie populacją żubra, zaś ornitolodzy z organizacji BirdLife International umieścili ten teren w spisie Important Bird Area (IBA), czyli ostoi ptaków.

Krótko mówiąc nie jest to miejsce, które można by łatwo zignorować, a jeśli ktoś na co dzień przebywa raczej w terenach zabudowanych – zdecydowanie powinien odwiedzić okolice Białowieży i przekonać się jak wiele piękna tkwi w środowisku naturalnym i jak ogromna jest różnica pomiędzy Puszczą, a „zwykłymi” lasami.

Co warto zwiedzić w Puszczy Białowieskiej?

Puszcza Białowieska pełna jest miejsc, które budzą emocje. Na tyle dużo, że zastanawiając się od czego zacząć zwiedzanie można doznać sporej rozterki. Z tego też względu przybywając w te rejony warto mieć już listę miejsc, które chce się odwiedzić. I mieć świadomość, iż prawdopodobnie zobaczymy dość pięknych miejsc, by nabrać ochoty na ponowną wizytę i poznanie kolejnych skrawków tego tętniącego życiem terenu.

Przygodę z Puszczą Białowieską najlepiej rozpocząć od samej Białowieży, z której wybiega spora liczba szlaków turystycznych. Wszystkie one pozwalają na poznanie niezwykłych miejsc, wszystkie warto przejść, ale trzeba jasno powiedzieć – wymaga to wielu osobnych wypadów,m gdyż łączna długość tras wynosi kilkaset kilometrów. Dużo? Musisz jednak wiedzieć, że wiele osób decyduje się pokonać je w trakcie kolejnych pobytów w Białowieży. Ciebie jednak zapewne bardziej interesuje pytanie: od czego najlepiej zacząć? W takim przypadku pomyśl o szlaku Dębów Królewskich.

Dęby Królewskie

Szlak ten wiedzie na północ od Białowieży i przebiega przez miejsce, w którym można znaleźć drzewa równie stare, jak te, które znajdują się w rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego. O ile jednak do rezerwatu ścisłego można wejść tylko z przewodnikiem, to tutaj przyjść może każdy turysta i podziwiać skupisko pomników przyrody. Wielu z tutejszych prastarych dębów nadano indywidualne imiona na cześć polskich królów, a z myślą o turystach ustawiono tabliczki z informacjami dotyczącymi ich wieku.

Trasa jest krótka i z powodzeniem można ją przebyć w czasie zaledwie kilkunastu minut. Wejście na nią jest płatne, ale koszt sprowadza się do dosłownie kilku złotych od osoby

Rezerwat ścisły

Skoro już wspomniano o rezerwacie ścisłym, warto napisać na jego temat coś więcej. O ile wspomniany powyżej szlak jest idealnym miejscem na rozpoczęcie przygody z Puszczą Białowieską, o tyle to właśnie tutaj bije jej serce. To w zasadzie ostatni skrawek europejskich terenów leśnych, o których można powiedzieć, że zostały zniekształcone działalnością człowieka.

Ze względu na unikalny charakter tego miejsca i jego wyjątkową wartość przyrodniczą, podlega ono szczególnym zasadom. Co prawda można tu wejść, ale tylko posiadacze specjalnych przepustek (najczęściej biolodzy) mogą przemieszczać się po jego terenie bez ograniczeń. Turyści, jak już wcześniej zasygnalizowano, mogą wejść tutaj tylko i wyłącznie z przewodnikiem (jest to wymóg bezwzględny!), w grupach, których liczebność została ograniczona do dwudziestu osób.

Nie można też opuścić wyznaczonego szlaku. Musisz jednak uwierzyć, ze naprawdę warto zobaczyć pierwotny las, który tętni życiem w każdym swym skrawku i atakuje wszystkie zmysły. Puszcza w tym miejscu wygląda inaczej niż „młode” lasy, jest pełna naturalnych dźwięków, a różnicę względem zwykłego lasu czuć nawet w jego zapachu!

Co warto zwiedzić w Puszczy Białowieskiej - Miejsce Mocy i Żebra żubra

Szlaków turystycznych jest w tej okolicy więcej, wspomnijmy więc jeszcze o dwóch spośród nich.

Żebra Żubra to kilkukilometrowa trasa, w dużej części pokryta drewnianymi kładkami. Warto tu przyjść, gdyż pozwala poznać ogromną bioróżnorodność Puszczy białowieskiej, a w trakcie spaceru można na bieżąco poznawać kolejne informacje podane na umieszczonych wzdłuż ścieżki tablicach.

Z kolei Miejsce Mocy to krótki szlak edukacyjny, który wiedzie do pozostałości po prasłowiańskim miejscem kultu. Okolica jest wyjątkowo bogata w roślinność. Sami Słowianie jako miejsce obrzędów wybrali ją prawdopodobnie ze względu na specyfikę miejscowych drzew – wiele spośród nich rośnie w specyficzny sposób, rozdzielając swe pnie zaraz przy ziemi.

Ośrodek Hodowli Żubrów

Mówiąc o Puszczy Białowieskiej nie sposób nie wspomnieć o żubrach, które de facto są jej symbolem. Dziś można mówić o osobnikach żyjącej tu na wolności, ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie ciągle działający ośrodek hodowli. Pracujący w nim naukowcy włożyli spory wysiłek w reintrodukcję tego gatunku. Dziś turyści mogą obejrzeć żubry odwiedzając rezerwat pokazowy, który można znaleźć w pobliżu drogi do Hajnówki.

Obelisk i cerkiew

Niezależnie od podziwiania piękna przyrody, będąc w okolicy Białowieży warto zwiedzić także tutejsza cerkiew prawosławną św. Mikołaja Cudotwórcy, którą wybudowano pod sam koniec XIX wieku. Ciekawostką jest również XVIII wieczny obelisk z czasów Augusta III Sasa. A skoro już o architekturze mowa – warto trafić również do Skansenu Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia.