Podróże

Województwo Śląskie to region niezwykle różnorodny, zachwycający bogactwem krajobrazów, wrażeń i kontrastów. W żadnym innym regionie poprzemysłowa przeszłość nie współgra z pięknem przyrody w takim stopniu jak u nas, gdzie industrialne obiekty przeplatają się z urokami Beskidów czy Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Śląskie czerpie ze swojej różnorodności, bogactwa kulturowego i tradycji, która ukształtowała kolejne pokolenia i stanowi dziś unikalną wartość na mapie kraju. To nie tylko pokopalniane szyby i przemysłowe obiekty, które na przestrzeni lat przeszły ogromną metamorfozę, ale także zjawiskowa przyroda, unikalne zabytki i nowoczesne przestrzenie. Warto przekonać się o tym na własne oczy.

Beskidy

Beskid Śląski i Żywiecki, znajdujące się w południowej części województwa, to wymarzone miejsca dla pieszych wędrówek i wypraw z rodziną. Latem turystów przyciągają górskie szlaki i liczne trasy rowerowe, a zimą znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych, naśnieżane stoki, urokliwe krajobrazy i przykryte białym puchem górskie schroniska czyli atuty naszych gór. W sezonie zimowym funkcjonuje tutaj ponad 150 wyciągów narciarskich i kilka kolejek linowych - gondolowa na Szyndzielnię w Bielsku-Białej, krzesełkowe na Skrzyczne w Szczyrku i Czantorię w Ustroniu oraz linowo-szynowa na górę Żar. Do tego bardzo dobra oferta turystyczna, gastronomiczna, hotelowa i sporo atrakcji dla dzieci.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Północna część województwa to z kolei Jura Krakowsko-Częstochowska, idealna do uprawiania wspinaczki skałkowej, spacerów malowniczymi trasami pośród skał, jaskiń, a także zamków, prawdziwy raj dla grotołazów i miłośników historii. Jura to znakomite miejsce dla miłośników wypraw rowerowych, nordic walkingu, ludzi zakochanych w historii i aktywności na łonie przyrody. Szlak Orlich Gniazd z ruinami średniowiecznych zamków i warowni skrywa mnóstwo fascynujących legend i jest intrygującą lekcją dla najmłodszych. Raz w roku, jesienią odbywa się tutaj wyjątkowe święto, Juromania. Impreza w otoczeniu pięknej przyrody i unikalnych zabytków przyciąga klimatem i dźwiękami muzyki, rozbrzmiewającej w otoczeniu średniowiecznych zamków i wspaniałą, regionalną kuchnią, z której słynie województwo śląskie.

Szlak Zabytków Techniki

Śląsk jest od lat utożsamiany ze swoją industrialną przeszłością, na gruncie której wyrosła nasza tożsamość. To, co przez lata stanowiło nierzadko bagaż trudnej i wielowątkowej historii, jest dla nas powodem do dumy i identyfikacji z regionem. Straszące niegdyś pokopalniane szyby i kominy sięgających w niebo zakładów przemysłowych, zmieniły się w nowoczesne, tętniące życiem obiekty, służące mieszkańcom i ściągające na Śląsk mnóstwo odwiedzających, spragnionych industrialnych wrażeń. Szlak Zabytków Techniki, nagradzany w Europie produkt turystyczny, skupia najciekawsze poprzemysłowe obiekty zlokalizowane we wszystkich subregionach i jest jedną z wizytówek regionu. Szlak przyciąga tysiące turystów i fanów industrialnych wrażeń także podczas swego corocznego święta - Industriady, w trakcie której obiekty organizują wiele atrakcji dla całych rodzin.

Obiekty zlokalizowane na szlaku to dziś także miejsca służące kulturze, jak choćby katowicka Strefa Kultury, która wyrosła na terenach po dawnej kopalni Katowice. To słynąca z fantastycznej akustyki nowoczesna siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, znajdujący się w dużej części pod powierzchnią ziemi gmach Muzeum Śląskiego, a także Międzynarodowe Centrum Kongresowe, organizujące każdego roku wiele ciekawych imprez, ściągających do regionu tysiące uczestników. To dowód na to, że potrafiliśmy przekuć naszą industrialną tradycję w nowoczesność i nadać zdegradowanym przestrzeniom nowe funkcje, które służą mieszkańcom.

PARK ŚLĄSKI

Wyjątkowa przestrzeń, w której miesza się piękno przyrody i żywioł wielkich miast. W sercu aglomeracji znajduje się jeden z największych w Europie parków – Park Śląski. To wyjątkowe miejsce dla mieszkańców, oaza spokoju, rekreacji i wypoczynku, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i sportowe. Parkowe alejki i kultowa Elka od lat przyciągają odwiedzających z całej Polski, dając gwarancję wypoczynku i oddech w tym zagonionym świecie. Zielone Płuca Śląska przechodzą właśnie prawdziwą metamorfozę z pomocą środków unijnych i za kilka lat park zyska nowoczesny charakter. Oprócz nowych alejek, energooszczędnego oświetlenia, ścieżek rowerowych i parkowej infrastruktury, zmieni się także znajdujące się w parku Planetarium Śląskie, które zaoferuje odwiedzającym mnóstwo naukowych atrakcji. Park Śląski to również inne znane w całej Polsce instytucje - Śląski Ogród Zoologiczny i Stadion Śląski, na którym odbywają się największe wydarzenia sportowe i muzyczne w kraju. W tym roku w legendarnym Kotle Czarownic odbędą się m.in. Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Sztafet i Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce

Tematy: