Podróże

Wyobraźcie sobie człowieka, który wpada na pomysł wybudowania własnego miasta i to robi! Takim właśnie człowiekiem był Jan Zamoyski, wszechstronnie wykształcony, o otwartym umyśle, kanclerz i hetman wielki koronny. Zafascynowany stylem Italii, zatrudnia włoskiego architekta - Bernardo Morando. I tak, w XVI wieku powstaje Zamość – przemyślany, harmonijny, funkcjonalny i bezpieczny.  Od podstaw, w całości, w jednym stylu. Jest fenomenem na skalę Europy!

Określenia „Padwa Północy”, „Perła Renesansu” czy „Miasto Idealne” są w pełni uzasadnione.  Zachwyć się potęgą miasta twierdzy - surowością obwarowań, a jednocześnie ciepłem Starego Miasta rodem z gorących Włoch. Poczuj niesamowity klimat spacerując po uroczych podwórkach, alejach parkowych, wąskich uliczkach, otulony wachlarzem kolorowych kamienic i ich podcieniami.      Unikatowa architektura, zachowany od czasu powstania układ urbanistyczny, ciekawa historia, bogactwo kultury i tradycji oraz wyjątkowa atmosfera Starego Miasta sprawia, że Zamość odgrywa ważną rolę i jest obowiązkowym punktem na mapie turystycznej Polski.             Miasto oferuje moc atrakcji, dla dzieci i dorosłych, tu każdy znajdzie coś dla siebie.     Zainspiruj się Zamościem!

Co warto zobaczyć w Zamościu?

fot. J&R Kraczek

Najciekawsze obiekty znajdują się w obrębie murów twierdzy - na Starym Mieście, które w 1992 r zostało w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Sercem Starego Miasta jest niewątpliwie Rynek Wielki. Jeden z najpiękniejszych XVI-wiecznych placów  Europy, otoczony barwnymi i bogato zdobionymi kamienicami arkadowymi.

Do najciekawszych należą Kamienice Ormiańskie (w czterech z nich siedzibę ma Muzeum Zamojskie), Kamienica Morandowska, Linkowska, Pod św. Kazimierzem, Piechowiczowska (w której nieprzerwanie, od ponad 400 lat, funkcjonuje najstarsza w Polsce apteka).

W szeregu kamienic stoi okazały, manierystyczno-barokowy Ratusz, z wachlarzowymi schodami oraz wysoką na 52 metry wieżą, z której grany jest hejnał, co ciekawe, na trzy strony świata.  W podziemiach oficyn Ratusza (dawnym więzieniu) znajduje się Trasa Turystyczna z ciekawą wystawą historyczną i archeologiczną oraz studnią, kryjącą pewną tajemnicę.

Pozostałe dwa mniejsze, lecz równie urocze place warte zobaczenia to Rynek Wodny (a tu kolorowe fontanny czy rzeźba Bajdały ) oraz Rynek Solny (gdzie swoje miejsce znalazła m.in. potężna kotwica a także figurka Krasnala Batiarygi).

W zachodniej części Starego Miasta znajdują się Pałac Zamoyskich (a przed nim pomnik Jana Zamoyskiego dumnie patrzącego na swoje miasto), Akademia Zamojska (trzecia – po krakowskiej i wileńskiej– uczelnia w Rzeczypospolitej) oraz perełka renesansu lubelskiego - Katedra (istnieje możliwość zwiedzania Krypt, w których pochowani są Ordynaci Zamojscy) z Dzwonnicą Katedralną (najwyższy punkt widokowy).

fot. K. Chmiel

Zamość był miastem wielokulturowym, co niewątpliwie miało wpływ na jego bujny rozwój. Na niewielkiej przestrzeni mieszkali mi.in. Żydzi, Grecy, Ormianie, Szkoci, Węgrzy, którzy mieli swoje dzielnice, sklepy, mieszkania i świątynie.  Do dziś, w dzielnicy żydowskiej można podziwiać okazałą Synagogę z XVII wieku czy Dom Rabina. Zachowała się również łaźnia żydowska - Mykwa.

Zamość to również miasto twierdza, o czym świadczą potężne elementy fortyfikacyjne. Aby przyjrzeć się im bliżej, wystarczy wybrać jeden ze szlaków, który poprowadzi wzdłuż ceglanych kurtyn i bastionów, oraz wejść do podziemnych korytarzy (Trasa Turystyczna w Bastionie VII) i na własnej skórze poczuć moc i potęgę tego obronnego miasta. Warto obejrzeć Kojec (jeden z najlepiej zachowanych w Polsce), bramy wjazdowe (w jednej z nich funkcjonuje najstarsza Orkiestra Symfoniczna w Polsce) oraz Rotundę. Pasjonatów tej tematyki zapraszamy do obejrzenia nowoczesnej, multimedialnej wystawy i oryginalnych eksponatów militarnych w Muzeum Fortyfikacji i Broni  „Arsenał”.

Na chwilę relaksu w otoczeniu przyrody wejdź do Parku Miejskiego, lub odwiedź jeden z najstarszych w Polsce Ogrodów Zoologicznych.

Zamość to nie tylko unikatowe budowle. Zamość to również barwne festiwale, koncerty, inscenizacje historyczne, spektakle teatralne i wiele innych wydarzeń, które co roku przyciągają szeroką widownię. Do najpopularniejszych należą:

  • Zamojska Majówka
  • Jarmark Hetmański,
  • Zamojskie Lato Teatralne,
  • Zamojski Festiwal Kultury „arte, cultura, musica, e...”,
  • Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Eurofolk”,
  • widowisko historyczne – „Szturm Twierdzy Zamość”
  • Zamojski Festiwal Filmowy “ Spotkania z Historią”
  • Zamość na okrągło
  • Jarmark Świąteczny
  • Sylwester w Zamościu

W 2020 r. Zamość obchodził 440. urodziny. Z tej okazji powstała piosenka Rozśpiewany Zamość vs. Plastic - „Wiem, że wrócisz” (do posłuchania i obejrzenia pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=KO-zuo6exYA) oraz specjalna animacja.

Czy wiesz już gdzie przyjechać ?

Do zobaczenia w Zamościu!

 

Więcej informacji o Zamościu:

Zamość Twierdza Otwarta -  https://pl-pl.facebook.com/zamosc.twierdza.otwarta/

Zamość Twierdza Otwarta - https://www.instagram.com/zamosctwierdzaotwarta/?hl=pl

Centrum Informacji Turystycznej: http://www.zci.zamosc.pl

Centrum Informacji turystycznej: Facebook

 

Zdjęcie tytułowe: fot. A. Stefańczyk

#zamosctwierdzaotwarta #zamosc #zamosccity