Podróże

Marzy ci się wiosenny weekend z najbliższymi? Chciałbyś odpocząć na świeżym powietrzu, ale martwisz się, że twoje pociechy będą się zwyczajnie nudzić? Takich problemów nie będziesz mieć w Krynicy-Zdroju. Tutaj wspólnie z dziećmi możesz oddać się beztroskiej zabawie na szczycie góry, odkryć skarb i zobaczyć ogromną kolekcję zabawek. A przy okazji wszyscy wrócicie z pokaźną dawką wiedzy o regionie.

Szukając pomysłu na niezapomniany weekend z rodziną, na pewno warto rozważyć Krynicę-Zdrój. Malownicza miejscowość zapewni każdemu turyście wiele atrakcji, z których zadowoleni będą zarówno rodzice jak i dzieci.

Wycieczka na górski szczyt

Krynica-Zdrój jest położona w dolinie potoku Kryniczanka, w Beskidzie Sądeckim. Miasto otaczają trzy górskie szczyty – Góra Parkowa, Krzyżowa i Jasiennik. Rodzinny weekend najlepiej rozpocząć od zdobycia tego pierwszego. Mimo, że szczyt Góry Parkowej znajduje się na wysokości 742 m n.p.m., każda rodzina - nawet z małymi dziećmi - może dostać się na niego z łatwością. Wystarczy, że skorzysta z kolei linowo-terenowej Polskich Kolei Linowych. Przejazd, mierzącą blisko 645 metrów trasą, trwa zaledwie trzy minuty. Poza widokami – podróż przebiega przez malowniczy Park Zdrojowy – przejażdżka jest również lekcją historii. Kolej PKL ma ponad 80 lat. Mimo, że w 2003 roku przeszła generalny remont, nadal zachowała swój zabytkowy charakter. Podróż nią przeniesie każdego turystę w klimat międzywojennej Krynicy-Zdroju. Jest drugą górską oraz pierwszą tego typu koleją linowo-terenową w Polsce. Taki wjazd pozwoli również na zachowanie energii na resztę dnia.

W trakcie rodzinnych wyjazdów bardzo ważne jest, by każdy znalazł coś dla siebie. Na Górze Parkowej rodziców na pewno zachwyci spokój i piękno Parku Zdrojowego. Mogą również skorzystać z darmowych leżaków i złapać pierwszą opaleniznę. Z kolei specjalnie dla ich pociech uruchomiliśmy na szczycie kompleks rajskich ślizgawek i zjeżdżalnię pontonową oraz plac zabaw dla najmłodszych. Przez cały sezon odbywają się tu także różne imprezy kulturalno-rozrywkowe. W tym roku będą to m.in. atrakcje nawiązujące do lat 30. XX wieku, w których powstała kolej na Górę Parkową – mówi Patryk Białokozowicz z Polskich Kolei Linowych.

Beztroskie zabawy na szczycie góry

Po dotarciu na szczyt Góry Parkowej każdy rodzic – poza pięknymi widokami – może zafundować sobie i swoim pociechom trochę beztroskiej zabawy. Przy górnej stacji kolei znajduje się kompleks rajskich ślizgawek. Do dyspozycji turyści mają kilka torów – w zależności od poziomu trudności. Najmłodsi mogą zjechać razem z rodzicem na trasie o łagodnych falach i zakrętach. Dla nieco starszych i odważniejszych przygotowano trasę „kamikadze”. Przy górnej stacji kolei znajduje się także zjeżdżalnia pontonowa.

Ale to nie koniec rodzinnych atrakcji jakie znajdują się na szczycie. Jeśli wasze pociechy nadal będzie rozpierać energia, warto zabrać je do Parku Linowego Mamut. Obiekt oferuje trzy trasy o różnych poziomach trudności. Każdy uczestnik musi pokonać rozmaite przeszkody kilka metrów nad ziemią. Oczywiście rodzice nie muszą się martwić o bezpieczeństwo swoich najbliższych - na każdej trasie jest specjalny system lin asekuracyjnych, wszyscy otrzymują również uprząż i kask.

Muzeum pełne zabawek

Po tych zabawach warto zafundować sobie oraz swoim pociechom lekcję historii i odwiedzić muzeum. Nie musimy się jednak obawiać, że po intensywnym dniu taka wizyta ich nie zainteresuje. Na pewno nie w tym miejscu – to Muzeum Zabawek, które działa w Krynicy-Zdroju od 2010 roku. Znajduje się w nim ponad trzy tysiące eksponatów. Najstarsze sięgają czasów starożytnych, najnowsze lat 80. ubiegłego wieku. Dzieci dowiedzą się czym bawili się ich rówieśnicy na przestrzeni wieków, natomiast rodzice przypomną sobie swoje dzieciństwo.

W poszukiwaniu skarbów

Gdy Muzeum Zabawek mamy już za sobą, warto poznać historię regionu oraz ludzi z nim związanych. Jeśli chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym i zwiedzać aktywnie, najlepiej wybrać questing. Jest to rodzaj gry terenowej, podobnej do podchodów. Jednak w tym przypadku duży nacisk jest położony na walor edukacyjny.

Aby wziąć udział w zabawie, należy pobrać Kartę Questu ze strony internetowej urzędu gminy Krynica-Zdrój. Na karcie znajduje się mapa oraz łamigłówki i wskazówki – napisane wierszem. Uczestnicy muszą przemierzyć trasę oraz rozwiązać wszystkie zagadki. Wtedy zakończą wyprawę i odnajdą ukryty skarb. Na terenie Krynicy-Zdroju jest do wyboru pięć questów, m.in. „Sławni co w Krynicy mieszkali”, „Ciekawostki krynickiego deptaka” czy „W poszukiwaniu Nikifora”.

Dwa szczyty w jeden weekend

To nie koniec atrakcji z jakich można skorzystać w Krynicy-Zdroju. Podczas rodzinnego wypadu warto zdobyć jeszcze jeden szczyt – Jaworzynę Krynicką. Również i tym razem nie trzeba się martwić w jaki sposób dostać się na wysokość aż 1114 m n.p.m. Na szczyt zabierze nas jedna z najdłuższych kolei gondolowych w Polsce, należąca do Polskich Kolei Linowych. Mimo, że trasa ma ponad dwa kilometry, przejazd trwa zaledwie 7 minut.

Zachowanie sił jest równie ważne w przypadku Jaworzyny Krynickiej. Ze szczytu rozpoczyna się ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Na stoku Jaworzyna”, o długości blisko 4,5 kilometra. Przemierzając trasę każdy turysta natrafi na 14 „przystanków tematycznych”. Zobaczymy m.in. pomnik przyrody nieożywionej „Diabelski Kamień” oraz dowiemy się jakie gatunki drzew, płazów i gadów występują w tym regionie.

Z Jaworzyny w kierunku dolnej stacji prowadzą również 2 trasy rowerowe o zróżnicowanym profilu. Rowery można wywieźć na szczyt w wagoniku kolei gondolowej, a potem pozostaje już tylko radość z jazdy w dół.

Jeśli nie uda nam się wybrać wiosną do Krynicy-Zdroju, warto zaplanować wyjazd w późniejszym terminie. Wszystkie atrakcje: koleje PKL, zjeżdżalnie, park linowy, Muzeum Zabawek i questing czekają na turystów przez cały sezon letni.