Seks i Erotyka

Seks stanowi bardzo ważną część naszego życia… ale nie zawsze wszystko, co z nim związane, idzie po naszej myśli. Problemy z erekcją, suchość pochwy, ból czy brak orgazmu potrafią skutecznie zniechęcić do wspólnych igraszek. Jak naprawić sytuację? Oto najczęstsze łóżkowe problemy i ich rozwiązania.

Macie problemy w łóżku? Szukajcie rozwiązania!

Niestety, wciąż jest mnóstwo par, które – mimo że chciałyby cieszyć się seksem, nie próbują rozwiązać łóżkowych problemów. Powodem jest zazwyczaj trudność w rozmowie na tematy związane nie tylko z samym aktem miłosnym, co właśnie z niepowodzeniami. Jeśli jednak nie zaczniecie rozmawiać i szukać rozwiązania, to lepiej po prostu nie będzie. Sytuacja nie naprawi się sama, nikt też za was  nie rozwiąże problemów. Stracicie całą masę szans na wspaniały seks, bliskość i intymność.

Jeżeli więc ty i twój partner macie problemy – odważcie się i zacznijcie rozmawiać. Nie przerzucajcie tego na wieczne później tylko dlatego, że odczuwacie wstyd czy skrępowanie. Często wystarczy wziąć głęboki oddech, powiedzieć: „Słuchaj, pogadajmy”, a potem jest już z górki. Zdecydowanie warto – seks stanowi przecież bardzo ważny aspekt naszego życia, a jego brak może doprowadzić nawet do rozstania. Podsumowując: do dzieła!

Problemy łóżkowe – jak je rozwiązać?

Problemy łóżkowe bywają trudne i skomplikowane, ale znacznie częściej są po prostu typowe i stosunkowo proste do rozwiązania. Zapoznaj się z tymi, które nie są żadną nowością dla lekarzy oraz specjalistów, poznaj możliwe ich przyczyny oraz sposoby na ich pokonanie.

Problemy z erekcją

Jedno jest pewne (i powinnaś o tym wiedzieć!). Jeśli twój partner ma problemy z erekcją, to z całą pewnością jest to dla niego ogromny problem i gigantyczny powód wstydu. To trochę tak, jakby ktoś odbierał mu męskość! Musisz mieć tego świadomość, aby móc odpowiednio z nim rozmawiać. Pod żadnym pozorem go nie zawstydzaj, nie nabijaj się (to dla niego upokarzające), nie rób docinek („No tak, najwyraźniej dzisiaj się NIE pokochamy”).

Zamiast tego wszystkiego, powiedz: „Słuchaj kotku, przecież mnóstwo facetów ma podobne problemy. Nie ma co się wstydzić, to część ciała jak inna. Musimy działać”. W ten sposób będziesz stanowiła dla niego cenne wsparcie i będzie chciał z tobą rozmawiać.

Przyczyny

Przyczyny różnią się zazwyczaj w zależności od wieku danego mężczyzny. U młodszych, do około 50-tego roku życia, powody problemów z erekcją mają najczęściej podłoże emocjonalne. Zwykle jest to stres, napięcie oraz zmęczenie. Bywa i tak, że na problem tego typu duży wpływ mają problemy finansowe albo trudności w porozumiewaniu się z partnerką – innymi słowy, związkowy kryzys.

U starszych mężczyzn przyczyny są zazwyczaj czysto somatyczne. To zaburzenia kardiologiczne i krążeniowe, stosowanie sterydów, palenie papierosów oraz – najczęściej, zła dieta połączona z brakiem ruchu.

Co robić?

Przede wszystkim musisz namówić swojego partnera na wizytę u lekarza. Na początek może być to internista, który oceni problem i skieruje pacjenta do urologa, androloga albo seksuologa. Internista może też przepisać leki.

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną problemów twojego partnera jest stres, namów go na wizytę u psychologa, który da mu wskazówki co do sposobów rozładowywania napięcia. Z drugiej strony sama też wykaż pewne działania. Wyślij dzieci do babci i zrób wam pyszną kolację albo idźcie do kina (nie chodzi o sam seks, ale relaks). Staraj się go nieco mocniej wspierać, ograniczcie konflikty. Zazwyczaj zmiana podejścia partnerki także sprzyja pojawieniu się erekcji.

Suchość pochwy

Na suchość pochwy skarży się wiele kobiet. Również wiele stara się o tym nie mówić – taka „dysfunkcja” sprawia, że niektóre z nas czują się mniej wartościowe, czasem też nie chcemy urazić partnera, który przecież stara się wywołać w nas pożądanie. Tymczasem nie ma się czego wstydzić, nie wolno też ukrywać problemu. Suchość pochwy to częsta dolegliwość, z którą można i trzeba walczyć!

Przyczyny

Po pierwsze, suchość pochwy może pojawić się jako naturalny objaw spadku estrogenów – zazwyczaj dzieje się tak w okresie okołomenopauzalnym, czyli u dojrzałych kobiet. Bardzo często problem występuje także u kobiet, które niedawno rodziły – nawilżenie może się nie pojawiać nawet kilka miesięcy po porodzie. Inny powód to przyjmowane leki, zazwyczaj hormonalne antykoncepcyjne albo antyhistaminowe. Na końcu mamy możliwe infekcje oraz zwyczajną niechęć do seksu lub strach przed stosunkiem (często występuje on u kobiet po porodzie albo u tych, które w trakcie zbliżenia odczuwają ból).

Co robić?

Oczywiście pierwsze kroki powinnaś skierować w stronę gabinetu lekarza ginekologa – choćby po to, aby wykluczyć ewentualne infekcje i zapytać o możliwe przyczyny. Jeśli jesteś w okresie okołomenopauzalnym i przyczyną twoich kłopotów jest niedostatek hormonów, zastanów się nad hormonalną terapią zastępczą. Jeśli problem pojawił się wraz z przejściem na nowe tabletki antykoncepcyjne lub inną hormonalną antykoncepcję, porozmawiaj o tym z ginekologiem.

Na końcu pozostaje najczęstsza przyczyna, czyli suchość wywołana niepokojem lub strachem. W takiej sytuacji sięgnij po prostu po żele nawilżające i poproś partnera o przeprowadzenie długiej, czułej gry wstępnej.

Dolegliwości bólowe

Jest miło, przyjemnie, wszystko przebiega tak, jak powinno, aż do momentu wprowadzenia penisa do pochwy – wtedy nagle czujesz ból w podbrzuszu, a doznania seksualne gwałtownie tracą smak. To bardzo nieprzyjemne okoliczności, ale w takiej sytuacji koniecznie musisz działać – przyczyna może być błaha, ale równie dobrze może chodzić o coś naprawdę poważnego.

Przyczyny

Jeżeli wcześniej uprawiałaś seks bez najmniejszych problemów, a nagle stosunek sprawia ci ból, przyczyna jest zazwyczaj somatyczna. W szczególności wymienia się tutaj:

  • grzybicę pochwy (nie wstydź się jej, to popularna dolegliwość)
  • alergię, np. na nowe mydło, płyn do płukania
  • drożdżycę (to infekcja, która objawia się miedzy innymi obrzękiem sromu)
  • zapalenie łechtaczki
  • chlamydiozę (choroba przenoszona drogą płciową, zazwyczaj jej objawem są upławy, swędzenie pochwy, krwawienia miedzy miesiączkami oraz ból brzucha)
  • zapalenie przedsionka pochwy (w jego okolicy pojawiają się wówczas małe brodawki)
  • opryszczkę narządów płciowych (boli już w trakcie pieszczot!)

Ponadto przyczyną takiego bólu może zatwardzenie (tak, tak! Zwłaszcza jeśli masz tyłozgięcie macicy) oraz zapalenie przydatków.

Co robić?

Jak zapewne się domyślasz, rozwiązanie jest tylko jedno – umów się na jak najszybszą wizytę u ginekologa. Wszystkie z wymienionych infekcji należy leczy, a zignorowanie niektórych może doprowadzić nawet do naprawdę poważnych konsekwencji. Tu nie ma żartów!

Luźna pochwa

Tak jak problemy z erekcją są szalenie krępujące dla naszych partnerów, tak dla nas powodem zawstydzenia jest zazwyczaj zbyt luźna pochwa. Kobiety, które borykają się z tym problemem, wstydzą się o tym mówić. A szkoda, bo ten kłopot naprawdę można pokonać.

Przyczyny

W zdecydowanej większości przypadków przyczyną problemu jest poród drogami natury. Ryzyko rośnie, jeśli dziecko było duże albo już któreś z kolei. Oczywiście w jakiś czas po porodzie tkanki zawsze się obkurczają, ale czasami nie wracają do stanu sprzed urodzenia pociechy.

Inna możliwa przyczyna to niedostatek kolagenu, który odpowiada za to, aby nasze tkanki były jędrne i napięte. Problem ten zaczyna zwykle występować w okresie okołomenopauzalnym.

Co robić?

Problem luźnej pochwy w medycynie nazywa się zespołem rozluźnienia pochwy i określa skrótem VCR. Jak podkreślają specjaliści, nie można go lekceważyć, ponieważ stopniowo będzie się nasilał – objawem tego jest na przykład wypuszczanie głośnych odgłosów z pochwy tuż po stosunku albo w jego trakcie.

Warto udać się z tym problemem do ginekologa, ponieważ wskaże on różne drogi pomocy. Przykładem może być na przykład zabieg z użyciem lasera albo nowoczesna terapia termiczna. Jedno jest pewne – tutaj nie ma na co czekać. Samo się po prostu nie naprawi.

Przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk jest jednym z najczęściej zgłaszanych problemów łóżkowych. W oczywisty sposób przekreśla on zazwyczaj możliwość zaspokojenia kobiety podczas klasycznego stosunku, co naturalnie przekłada się na jej satysfakcję, pewność siebie mężczyzny i relacje miedzy partnerami.

Przyczyny

Pomijając młodych mężczyzn (u których przedwczesny wytrysk jest po prostu objawem wielkiego podniecenia i znika wraz z nabieraniem doświadczenia), problem może różnorakie przyczyny – od predyspozycji neurobiologicznych, przez czynniki somatyczne (jak na przykład zaburzenia hormonalne, cukrzyca czy udar mózgu), po problemy natury emocjonalnej (stres, napięcie, pogorszenie relacji z partnerką, zmęczenie czy niepokój).

Co robić?

Na początek twój partner powinien oczywiście odwiedzić lekarza, aby wykluczyć dolegliwości somatyczne. Jeśli okaże się, że jest zdrowy, warto namówić go na wizytę u psychologa albo seksuologa.

Jak namówić partnera do leczenia?

A co, jeżeli ty z wielką chęcią udałabyś się do lekarza, ale problem nie leży w tobie, lecz w twoim partnerze, a on z kolei nie ma najmniejszej ochoty „opowiadać o takich sprawach obcym ludziom”?

Na początek przyjmij taką reakcję jako naturalną – często się pojawia jako wyraz skrępowania. Nie zakładaj absolutnie, że skoro on raz powiedział, że nigdzie nie pójdzie, to na pewno tak będzie. Kropla drąży skałę.

Wracaj regularnie do rozmowy. Powtarzaj mu, że na pewno przecież chciałby, aby wasze życie seksualne wyglądało inaczej i abyście oboje czuli satysfakcję z intymnych chwil. Możesz też podrzucić mu jakieś pozycje książkowe związane z jego problemem.

Pamiętaj także, aby nie mówić „twój problem” czy „idź do lekarza”. Mów za to: „słuchaj, to żaden wstyd. PoradziMY sobie z tym. Jeśli chcesz, pojadę z tobą i poczekam pod drzwiami”. Śmieszne? Wcale nie – on, twój facet, potrzebuje wsparcia.

To, czego za to absolutnie nie wolno ci robić, to – jak już wspomnieliśmy, śmiać się z niego, robić mu złośliwych uwag albo okazywać irytacji. Czasem o to trudno, kiedy ma się ochotę na trochę figli, a tu znowu nici – niemniej uwierz, że okazanie swojego niezadowolenia nie tylko nie poprawi sytuacji, ale wręcz mocno ją pogorszy.

Miłość, bliskość, zaufanie i intymność łatwo okazać w prostych sytuacjach życiowych. O prawdziwych uczuciach mówimy jednak dopiero wtedy, gdy coś się psuje, gdy zaczyna robić się trudno i cóż… życiowo. To właśnie w takich chwilach musisz być wsparciem jego, a on powinien być twoim. Jeśli tak będzie i odważycie się rozmawiać, z pewnością poradzicie sobie ze wszystkim.

 

Tematy: