Seks i Erotyka

Kiedy facet nie chce się kochać, dla kobiety zazwyczaj jest to bardzo niepokojący sygnał. Spora część z nas natychmiast zaczyna przypuszczać, że za taką niechęcią stoi zaspokajanie potrzeb seksualnych z inną kobietą – młodszą, zgrabniejszą, pewnie radośniejszą na co dzień.  Czy jednak rzeczywiście tak jest? Prawdopodobnie nie. Poznaj kilka innych ważnych powodów jego niechęci do zbliżeń.

Powiedzmy sobie szczerze – jeśli facet jeden raz odmówi seksu, to właściwie nas to nie niepokoi, zdarza się przecież. Jeśli jednak sytuacja się powtarza, w głowie zapala nam się czerwona lampka. W powszechnej opinii mężczyzna zawsze jest gotowy do zbliżenia, a myśli o seksie towarzyszą mu od rana do wieczora. Skoro więc on nie chce się kochać, to… pewnie ma inną.

Tymczasem powody, dla których on odmawia pójścia z tobą do łóżka, mogą być naprawdę bardzo różne. Zanim więc zaczniesz szperać w jego telefonie i wynajmiesz prywatnego detektywa, poznaj też inne przyczyny jego stanowiska.

1.    On nie chce się kochać, bo źle się czuje.

Choć „ból głowy” to damska przypadłość, nie możemy zapominać, że facet też może kiepsko się czuć. Jednocześnie mężczyźni nie zawsze mają ochotę mówić o swoich dolegliwościach. Po pierwsze, mitem jest twierdzenie, że każdy facet kładzie się na kanapie i żąda wezwania karetki, gdy termometr wskazuje 36,9 °C. Po drugie, może być tak, że on nie chce się kochać, bo np. ma biegunkę. I niespecjalnie chce z tobą o tym gadać.

Co możesz zrobić?

Zazwyczaj łatwo zauważyć, że komuś coś fizycznie „nie gra”. Jeśli więc zauważasz, że on jest „niewyraźny”, ma mniej energii niż zazwyczaj albo się kładzie, to nie wymyślaj zdrad, tylko zapytaj, jak możesz pomóc. Może dobrze byłoby przejechać się do apteki albo przygotować mu rozgrzewającą herbatę?

2.    On unika seksu, bo już o siebie zadbał.

Żyjemy w czasach, w których chyba już żadna dorosła kobieta nie ma wątpliwości, że faceci, także ci w długich związkach, raz na jakiś czas się masturbują. Cóż, sprawienie sobie przyjemności, kiedy druga osoba nie jest w formie albo jej nie ma, nie jest niczym złym. Może być zatem tak, że kiedy facet nie chce się kochać, to tylko dlatego, że już sobie ulżył – bo na przykład nie spodziewał się, że wrócisz szybciej. I o ile seks jeden po drugim ucieszyłby 18-latka, to dla faceta po 30-tce czy 40-tce jest już zazwyczaj wyzwaniem ponad siły. Naturalnie on w życiu nie powie: „Słuchaj kochanie, fajnie by było, ale przed chwilą masturbowałem się w łazience przy filmie porno i nie mam już siły na seks”. Raczej wymijająco stwierdzi, że akurat dziś nie ma ochoty.

Co możesz zrobić?

Właściwie niewiele – pogódź się z tym, że się zwyczajnie się nie zgraliście w czasie. To nic złego. Pamiętaj też o tym, że pretensje o masturbację są bezzasadne i mogą dużo napsuć w waszej relacji.

Jedyny wyjątek stanowi tutaj sytuacja, w której on woli zabawić się sam niż z tobą. Wówczas oznacza to, że dzieje się coś niedobrego i warto o tym porozmawiać. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem jest także skorzystanie z pomocy seksuologa.

3.    Nie ma ochoty.

Zapomnij o wspomnianej teorii, że facet może zawsze. To bzdura! Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mogą czasami nie mieć ochoty na seks. Być może jest zmęczony po pracy albo po siłowni. Może odbył z kimś nieprzyjemną rozmowę, zdał sobie sprawę, że czegoś nie załatwił na czas albo dowiedział się np. o chorobie matki. Istnieją różne sytuacje i okoliczności, które odbierają nam ochotę na igraszki.

Porzuć więc myśli: „on nie chce się ze mną kochać, pewnie kogoś ma”. To bardzo nieuczciwe podejście.

Co możesz zrobić?

Zapytaj go po prostu, czy czegoś nie potrzebuje. Może przejmiesz jego obowiązki, a on się zdrzemnie? Jeśli to odpada, to po prostu przyjmij do wiadomości, że zwyczajnie mu się nie chce. I nie rozmyślaj nad tym za długo, to niczemu i nikomu nie służy.

4.    On nie chce się kochać, bo nudzi go wasz seks.

To bolesna myśl, prawda? A jednak może być tak, że on jest zwyczajnie znudzony waszym życiem seksualnym, w którym od dawna wieje nudą. Często zdarza się też tak, że seksu odmawiają mężczyźni, którzy muszą się solidnie „napracować” w łóżku, podczas gdy ich partnerki nie wykazują niemal żadnej inicjatywy.

Co możesz zrobić?

W sytuacji, kiedy facet nie chce się kochać, zastanów się nad jakością waszych intymnych chwil. Czy nie jest trochę tak, że ostatnio twoja „aktywność” w łóżku polegała tylko na leżeniu i wzdychaniu? A może starasz się, ale i tak robicie ciągle to samo? Wówczas sprawa jest bardzo prosta – musicie wpuścić do sypialni nieco świeżości. O tym, jak to zrobić na różne sposoby, przeczytasz w artykule: jak urozmaicić seks w sypialni

5.    Macie kryzys.

Na pytanie „dlaczego on nie chce się ze mną kochać” odpowiedź może brzmieć również: ponieważ macie kryzys, a on też odczuwa jego skutki. Zastanów się nad tym przez chwilę. Czy przypadkiem ostatnio wasze rozmowy nie przebiegają głównie w atmosferze wzajemnych pretensji? Czy nie macie cichych dni? A może po waszych kłótni nawet sąsiedzi z bloku naprzeciwko wychodzą ochłonąć?

Błędne jest przekonanie, że faceci w ogóle nie przejmują się takimi sprawami. Jeżeli non stop się kłócicie, nie szanujecie się, ciągle macie do siebie pretensje i trudno znaleźć wam nić porozumienia, to on także ma prawo do przygnębienia. Nie oczekuj, że w takim związku facet będzie na każde twoje skinienie palcem.

Co możesz zrobić?

Przede wszystkim zacznij zastanawiać się, co możesz zmienić. Czasem wystarczy kilka rozmów z partnerem i ustalenie kilku ważnych dla każdego z was zasad. W niektórych przypadkach to jednak nie wystarczy i potrzebna jest pomoc specjalisty. Może terapia małżeńska wcale nie jest takim złym pomysłem?

6.    On ma dużo stresów.

Nasze życie to dzisiaj jeden wielki stres. Denerwujemy się wysokimi kredytami, licznymi obowiązkami, nie wyrabiamy się z zakupami i odwożeniem dzieci na zajęcia dodatkowe. Czasem wystarczy dodać do tego drobne problemy w pracy, żeby już kompletnie zniknęła ochota na seks. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale i mężczyzn.

Co możesz zrobić?

Porozmawiaj z nim i zapytaj, w jaki sposób możesz pomóc. Jeśli on jest otwarty na różne sposoby łagodzenia stresu, zaproponuj mu masaż albo techniki rozluźniające mięśnie i umysł. Dobry pomysł na poprawę jego samopoczucia to także odesłanie dzieci do dziadków i wspólny wypad na kolację czy do kina. Wykaż inicjatywę, a nie będziesz martwiła się tym, że on nie chce się kochać.

7.    Jesteś w ciąży.

Dlaczego mężczyzna nie chce się kochać w ciąży? Cóż… bo tak ma i już. Dla niektórych mężczyzn kobieta z ciążowym brzuchem jest bardzo seksowna. Dla innych nie ma to większego znaczenia. A są i tacy, którym świadomość, że w brzuchu jest dziecko, wyraźnie przeszkadza. On może należeć do tej ostatniej grupy i czuć, że robi coś po prostu niewłaściwego. Ale może być również tak, że strach o dziecko uniemożliwia mu odczuwanie przyjemności.

Co możesz zrobić?

Niewiele. Zdaje się, że jedynym sposobem jest po prostu przeczekanie. W międzyczasie, o ile twój stan zdrowia na to pozwala, a ciąża nie jest zagrożona, możesz zaspokajać swoje potrzeby przez masturbację.

8.    On nie chce się kochać, bo ty się zaniedbałaś.

Kiedy on nie chce się kochać, dobrze byłoby, abyś spojrzała na siebie krytycznym wzrokiem. To nie jest przyjemne, ale czasami niestety konieczne. Zastanów się, czy nie jest trochę tak, że już dawno odpuściłaś starania o ładną sylwetkę? Czy większość egzemplarzy twojej bielizny ma już więcej niż rok, dwa czy trzy? Czy choć masz kosmetyki do makijażu, używasz ich sporadycznie, a włosy ciągle zwijasz w niedbały kitek?

Przejrzyj swoją garderobę. Czy masz w szafie coś, w czym wyglądasz seksownie? Jak często to nosisz? A jak często zakładasz legginsy, spodnie dresowe czy znoszone jeansy?

Mężczyźni są wzrokowcami. I choć to może być przykre, to jeśli o siebie nie dbasz, nie zachęcasz go do igraszek.

Co możesz zrobić?

Odpowiedź raczej cię nie zaskoczy – zabierz się za siebie. Przeprowadź metamorfozę: od bielizny, przez pielęgnację skóry, nowe ciuchy, na fryzjerze kończąc. Jako zadbana kobieta w ładnych ubraniach i w seksownej bieliźnie na pewno go zachwycisz. Przy okazji sama na pewno poczujesz się lepiej.

9.    On rzeczywiście kogoś ma.

W końcu dochodzimy do ostatniej, najgorsze możliwości. Niestety, kiedy facet nie chce się kochać, może to oznaczać, że realizuje swoje potrzeby seksualne z kimś innym.

Powinnaś jednak wiedzieć, że brak ochoty na seks to nie jedyny sygnał męskiej niewierności. Czerwone światło ostrzegawcze powinno pojawić się w twojej głowie także wtedy, gdy on:

•    Coraz częściej wraca do domu później niż zwykle

Powody? Więcej pracy, zepsuty samochód, kontrola policji, wyjście na piwo z kolegą, dodatkowy projekt – jak widać, mogą być bardzo różne.

•    Zaczyna wyjeżdżać

On nigdy nie miał żadnych służbowych wyjazdów, a teraz jakimś cudem odbywają się one co 4 tygodnie? O ile nie zmienił stanowiska, jest to co najmniej dziwne.

•    Zaczął o siebie dbać

Bardziej niż zwykle. Wciąż kupuje sobie nowe ciuchy, buty, perfumy. Nigdy nie zapomina, by się ogolić i jakoś inaczej układa włosy.

•    Chowa przed tobą swój telefon

Aczkolwiek fakt, że tego nie robi, też nie stanowi żadnej odpowiedzi. Wielu facetów kupuje sobie dodatkowe telefony do kontaktu z kochanką – wszystko po to, żeby nie wzbudzać podejrzeń żony. Warto więc nie tylko przejrzeć jego telefon, ale też po prostu całe mieszkanie i wszystkie jego zakamarki.

•    Nie chce uprawiać z tobą seksu

Jak już wiesz, powody jego niechęci do seksu mogą być bardzo różne. Jeżeli jednak on niemal zawsze miał ochotę na zbliżenia, nigdy nie trzeba było go namawiać i miałaś wrażenie, że jego popęd nie spada od lat, to nagły zwrot może być niepokojący.

•    Inaczej cię traktuje

Niektórzy zdradzający faceci robią się szalenie mili dla swoich stałych partnerek – to dlatego, że odczuwają wyrzuty sumienia z powodu swojego postępowania. Inni z kolei robią się wrodzy, nieprzyjemni, odpychający – to także swego rodzaju mechanizm obronny. Tak naprawdę to, w jaki sposób on się zmienił, nie ma większego znaczenia. Liczy się to, że jest inny.

Co możesz zrobić?

Oczywiście na pewno chcesz dowiedzieć się, czy twoje przypuszczenia są słuszne. W takiej sytuacji sprawa jest jasna – możesz albo pewnego dnia po prostu pojechać za nim (najlepiej pożyczonym od kogoś samochodem) i sprawdzić, co oznaczają „szkolenia firmowe”. Możesz też rzucić okiem na jego telefon albo po prostu wynająć kogoś, kto sprawdzi, czy partner jest ci wierny. Zanim jednak zaczniesz się w cały ten proces angażować, szczerze odpowiedz sobie… czy tego chcesz.