Seks i Erotyka

Żyjemy w świecie, w którym bardzo dużo mówi się o seksie – niemal „kapie” on z plakatów, ociekają nim magazyny dla kobiet i mężczyzn, wydaje się, że wszyscy o nim mówią i nikt nie ma z nim problemów. To oczywiście nieprawda, o czym świadczą kolejki do gabinetów seksuologów. Jeśli i ty zastanawiasz się nad wizytą u specjalisty, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Powiemy ci, czym zajmuje się seksuolog, z jakimi problemami możesz się do niego zwrócić i jak powinna wyglądać pierwsza wizyta w gabinecie.

Seksuolog – dlaczego nie lubimy mówić o swoich problemach?

Są osoby, dla których wizyta u seksuologa jest czymś równie naturalnym, co wizyta u internisty – pojawia się problem, więc trzeba się nim zająć. Należą one jednak do rzadkości. O wiele częściej wstydzimy się wizyty u tego typu lekarza czy psychologa, ciągle odkładając zapisanie się na wizytę na odwieczne później. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż po pierwsze dlatego, że zwyczajnie się wstydzimy. Dla wielu z nas seksuolog to ktoś, kto precyzyjnie dopytuje o najdrobniejsze kwestie związane z życiem intymnym, wywołując silne skrępowanie.

Po drugie – nie zawsze partnerzy są ze sobą zgodni, jeżeli chodzi o potrzebę skorzystania z usług seksuologa. Osobą, która negatywnie reaguje na taki pomysł, jest zazwyczaj partner. Dla mężczyzny szczególnie trudne i zawstydzające może być udanie się do seksuologa mężczyzny i opowiedzenie mu np. swoich problemach z erekcją.

Jeśli problemy te są ci znajome, to oznacza, że tak naprawdę niewiele wiecie – ty i/lub twój partner, o tym, czym zajmuje się seksuolog i jak może przebiegać wizyta.

Lekarz seksuolog a psycholog seksuolog – różnice

Lekarz seksuolog to specjalista, który skończył medycynę – urologię, ginekologię albo psychiatrię. Może on nam pomóc przede wszystkim wtedy, gdy podłoże problemów seksualnych ma charakter somatyczy, czyli wynika z nieprawidłowości w organizmie (np. w przypadku kłopotów ze wzwodem). Lekarz seksuolog może zbadać pacjentkę czy pacjenta – np. na fotelu ginekologicznym, oraz przepisać leki, ale nie może przeprowadzić testów psychologicznych i raczej nie zajmuje się psychoterapią (chyba że zdobył także drugą specjalizacje).

Psycholog seksuolog to osoba, która skończyła psychologię o specjalizacji: seksuologia. Specjalista taki nie może przeprowadzić badania fizykalnego, nie może też wypisać recepty, może natomiast poprowadzić psychoterapię pacjenta albo psychoterapię par. Do psychologa seksuologa można udać się np., gdy mężczyzna ma problemy z erekcją, ale nie występują one podczas masturbacji, a tylko przy stosunku.

Warto wiedzieć, że nie musimy wiedzieć, do jakiego specjalisty się skierować. Jeśli dokonamy niewłaściwego wyboru i udamy się np. do lekarza seksuologa, ten udzieli nam odpowiedniej porady i przekieruje do innego eksperta.

Uwaga! Seksuolog powinien być członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. To ważne stowarzyszenie, które prowadzi kursy dla specjalistów, zajmuje się promocją zdrowia seksualnego, wydaje znaczące certyfikaty oraz kontroluje zarówno etykę, jak i poziom merytoryczny pracy ekspertów z dziedziny seksuologii. Zanim wybierzesz którego ze specjalistów, koniecznie go sprawdź – możesz dopytać o tę kwestię, umawiając się na wizytę.

Seksuolog – czym się zajmuje?

Tak naprawdę to, czym zajmuje się seksuolog, w dużej mierze zależy od jego wykształcenia. Czym innym zajmuje się bowiem lekarz seksuolog, a czym innym – psycholog seksuolog.

Do lekarza seksuologa można udać się z następującymi problemami:

Opóźniony albo przedwczesny wytrysk

Specjalista pomoże ustalić źródło problemu w przypadku, gdy wytrysk pojawia się za rzadko, zbyt późno (co prowadzi do zmęczenia partnerów i jest źródłem frustracji) albo gdy nie pojawia się wcale. Powody takich zaburzeń mogą być bardzo różne – obniżone lekami libido, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, przerost prostaty, rak prostaty, choroby nerek, urazy mechaniczne, choroby rdzenia kręgowego, niedrożność przewodów czy zwykłe infekcje dróg siennych.

Zaburzenia erekcji

Wśród zaburzeń tego typu wymienia się erekcję niepełną, zanikającą albo jej brak. O erekcji niepełnej mówimy, gdy penis zaczyna twardnieć, ale nie do tego stopnia, aby wprowadzić go do pochwy partnerki i odbyć satysfakcjonujący stosunek seksualny. Jeśli penis mocno twardnieje, ale w trakcie pieszczot lub już po rozpoczęciu współżycia zaczyna mięknąć, to oznacza to erekcję zanikającą. Brak erekcji to oczywiście brak reakcji narządu na pieszczoty.

Lekarz seksuolog pozwala na odkrycie przyczyny problemu – a warto wiedzieć, że może być ich bardzo dużo. Są to na przykład choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, choroby i urazy kręgosłupa oraz wszelkie dolegliwości i choroby prostaty.

Zaburzenia popędu seksualnego

Lekarz seksuolog może pomóc także w przypadku za dużego lub za małego popędu seksualnego. Wbrew powszechnemu przekonaniu nasza ochota na seks nie wynika tylko i wyłącznie z takiego, a nie innego „usposobienia” albo ze zmęczenia obowiązkami. Inne przyczyny to niewłaściwie przepisane leki, zaburzenia hormonalne, nowotwory, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, a także choroby wątroby i nerek.

Bolesne stosunki, czyli dyspaurenia

Dyspaurenia to inaczej odczuwanie bólu podczas stosunku. Problem może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć najczęściej występuje u tych pierwszych. Jeśli ty albo twój partner odczuwanie ból w trakcie zbliżeń, to dobry seksuolog pomoże wam ustalić jego źródło. Może być to alergia, infekcje intymne albo po prostu zbyt głęboka penetracja. U kobiet dyspaurenia może być skutkiem suchości pochwy albo na przykład endometriozy.

Brak orgazmu

Kiedy kobiecie dokucza anorgazmia, czyli trudności w przeżyciu orgazmu, zazwyczaj zakłada się, że jest to efekt niewłaściwych pieszczot ze strony partnera. Lekarz seksuolog może jednak sprawdzić, czy nie chodzi o inne przyczyny, takie jak zaburzenia hormonalne, zaburzenia neurologiczne (np. uraz rdzenia kręgowego), zaburzenia będące następstwem operacji, stany po porodzie, stany zapalne albo brak kurczliwości mięśni Kegla.

Czasem jednak lepiej udać się nie do lekarza, a do specjalisty od zdrowia psychicznego. Psycholog seksuolog okaże się cennym wsparciem w przypadku pojawienia się problemów takich jak:

Uzależnienie od seksu

Uzależnienie od seksu może dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Zaburzenie wpływa destrukcyjnie nie tylko na funkcjonowanie rodziny, ale także na samoocenę oraz poczucie wartości (a nierzadko i zdrowie fizyczne) osoby uzależnionej. W takich przypadkach niezbędne jest włączenie psychoterapii.

Trudności z określeniem swojej orientacji seksualnej albo jej zaakceptowaniem

Jeśli nie masz pewności co do swojej orientacji seksualnej albo wiesz, że jesteś osobą homoseksualną i nie możesz się z tym pogodzić, to pomoc psychologa seksuologa jest nie tyle wskazana, co wręcz konieczna. Brak akceptacji swojej orientacji może prowadzić do wielu zaburzeń w sferze psychicznej, a ostatecznie nawet skutkować depresją.

Problemy z tożsamością płciową

Transseksualizm, czyli przekonanie, że jest się innej płci, niż wskazywałoby na to ciało, jest życiowym dramatem, z którym trudno poradzić sobie bez fachowego wsparcia – dlatego też osoby, które mają problem z tożsamością płciową, koniecznie powinny sięgnąć po pomoc psychologa seksuologa.

Fetysze i inne

Gdy pewne obiekty albo okoliczności, które preferuje osoba uprawiająca seks, stają się niezbędne do jego rozpoczęcia, mówimy już nie o upodobaniach, ale o zaburzeniu – może ono wpływać zarówno na jakość związku, jak i na samoocenę obu partnerów. Inne problemy to podglądactwo, ekshibicjonizm czy sadomasochizm. Ze wszystkimi może nam pomóc dobry seksuolog, który zapewne zaleci długofalową terapię.

Trudności w związku

Do seksuologa możemy udać się także z bardziej „zwykłymi” problemami – takimi jak znudzenie seksem, niechęć do pieszczot partnera, wieloletnie udawanie orgazmu czy trudności w zrozumieniu własnych potrzeb.

Jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa

Osoby, które zwlekają z wizytą u seksuologa, zazwyczaj nie mają wiedzy co do tego, jak będzie przebiegał ten „pierwszy raz”. Tymczasem taka konsultacja właściwie niewiele różni się od wielu innych. Dobry seksuolog powinien zadać ci pytania o istotę problemu i czas jego trwania. Jeśli wybierzesz lekarza seksuologa, to zostaniesz zapytana o wiele kwestii zdrowotnych – np. o to, czy w ciągu ostatnich lat poddałaś się jakimś zabiegom, czy rodziłaś dzieci albo jakie leki zażywasz na co dzień. Następnie prawdopodobnie otrzymasz skierowanie na badania, które mogą rzucić nieco więcej światła na przyczyny kłopotów. Lekarz może też zechcieć cię zbadać.

Jeśli wybierzesz psychologa seksuologa, to ten zada ci podobne pytania, ale nie zleci badań (ewentualnie może skierować cię do innego specjalisty) i będzie skupiał się przede wszystkim na zaburzeniach psychicznych albo na psychologicznych źródłach kłopotów w łóżku.

Uwaga! Pamiętaj – dobry seksuolog to taki, który:

Zapewnia maksimum prywatności

Dobry seksuolog umożliwi ci komfortowe rozebranie się do badania (np. w oddzielnym pomieszczeniu), nie pozwoli tez na to, aby ktoś wam przeszkadzał.

Okazuje 100% uwagi

Profesjonalista nie będzie błądził myślami, odwracał wzroku czy przeglądał telefonu, lecz skupi się w 100% na tobie. Powinien też przygotowywać się do kolejnej wizyty, czyli np. przeczytać twoją kartę.

Nie naciska

Dotyczy to zwłaszcza psychologa seksuologa. Profesjonalista ma świadomość, że nie o wszystkim możesz chcieć mówić na pierwszej wizycie i cierpliwie czeka, aż jego pacjent poczuje się gotowy do w pełni otwartego dialogu. Jeśli psycholog, którego odwiedzisz, wykaże zniecierpliwienie, zrezygnuj z dalszych jego usług.

Ile kosztuje porada u seksuologa

Wizyta u seksuologa może być bezpłatna, wystarczy tylko umówić się na nią w ramach NFZ. Rozwiązanie to ma jednak jeden minus – to długi, a nawet bardzo długi czas oczekiwania. Jeśli zależy ci na szybkim terminie, przygotuj się na wydatek od 100 zł do 200 zł (niezależnie od tego, czy będzie to wizyta u psychologa seksuologa czy u lekarza seksuologa). Trzeba też pamiętać, że rozpoczęcie terapii będzie wiązało się z opłacaniem wizyt regularnie – najczęściej raz w tygodniu.