Ślub i Wesele

Ślub cywilny to ceremonia zawarcia związku małżeńskiego, który jest równie ważny, jak ślub kościelny. Od momentu jego zawarcia małżeństwo będzie uznawane przez wszystkie organy prawne i administracyjne. Każde z tych wydarzeń wiąże się z zupełnie innymi kosztami, nawet jeśli uroczystość zaplanowaliście w najbardziej skromny i cichy sposób. Ile kosztuje ślub cywilny i jego oprawa, jeśli zależy nam na kameralnej uroczystości, bez wielkiej pompy? Wyjaśniamy w dalszej części tego artykułu.

Gdzie można wziąć ślub cywilny w plenerze?

Ślub cywilny każda para może zawrzeć w dowolnym urzędzie cywilnym na terenie kraju. Nie musi to być urząd w mieście, w którym mieszkacie. Coraz częściej Państwo Młodzi chcą powiedzieć sobie „tak” w bajecznym, dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Każdy, bowiem pragnie w tak ważnym dla siebie dniu poczuć się przecież, jak prawdziwa gwiazda. Gdzie w takim razie wziąć ślub cywilny w plenerze? Jest wiele pięknych i niezwykle oryginalnych miejsc na zawarcie związku małżeńskiego - tajemniczy zamek, luksusowy jacht, nadmorska plaża czy zielony ogród. Ważne jest, aby miejsce ceremonii gwarantowało zachowanie powagi i doniosłości, a także zapewniało bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom.

Jeżeli chcecie wziąć ślub poza urzędem, udajcie się do USC właściwego dla miejsca, które wybraliście na miejsce ślubu. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego podczas rozpatrywania wniosku o inne miejsce ceremonii z pewnością weźmie to pod uwagę. Wybór innego miejsca, niż Urząd wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów w kwocie 1000 zł. Dodatkową opłatą jest opłata skarbowa od sporządzenia protokołu ślubu poza lokalem Urzędu Stanu Cywilnego, która wynosi 11 zł. Jeśli ślub cywilny odbywa się poza urzędem z powodu zagrożenia zdrowia, życia czy pozbawienia wolności, nie jest pobierana dodatkowa opłata. Koszt w wysokości 38 zł trzeba również ponieść jeśli chcemy zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski.

Wybór i rezerwacja terminu ślubu cywilnego

Chcąc zarezerwować terminu ślubu cywilnego należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego najpóźniej na jeden miesiąc i jeden dzień przed planowanym terminem ślubu. Jeśli parze zależy na wymarzonym terminie, warto zorientować się choćby telefonicznie od kiedy można rezerwować konkretną datę ślubu. W niektórych miastach może to być nawet rok przed planowaną datą. Opłata za decyzję przyspieszenia miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa to koszt 39 zł.

Dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu cywilnego

Przed wizytą w Urzędzie stanu cywilnego potrzebne będą Wasze dokumenty tożsamości (dowody osobiste lub paszporty) — do okazania. Kolejno, dowód opłaty skarbowej, jeśli jest potrzebne — zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa, jeśli będziecie korzystali z pomocy pełnomocnika — zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika wraz z pełnomocnictwem. Jeśli Twój partner jest obcokrajowcem będzie potrzebne mu również zaświadczenie z kraju pochodzenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa, a także zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia. Z obowiązku zwolnieni są wyłącznie cudzoziemcy, którzy są bezpaństwowcami i mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo, jeśli partner nie mówi po polsku, wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego. Taką usługę można zamówić w prywatnej firmie za około 200 zł. Jeśli byłeś wcześniej w związku małżeńskim, przygotuj zagraniczny odpowiednik aktu małżeństwa wraz z dokumentem, który potwierdzi unieważnienie czy ustanie małżeństwa lub dokument, który potwierdzi nieistnienie Twojego małżeństwa.

Ile kosztuje ślub cywilny?

Obowiązkowa opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł. Standardowy czas oczekiwania na ślub wynosi miesiąc, ale procedurę można przyspieszyć, za co trzeba dodatkowo zapłacić 39 zł. W przypadku, gdy jedno z Was (lub oboje) jest rozwodnikiem lub wdowcem wymagany będzie dodatkowo jeszcze skrócony odpis aktu stanu cywilnego. Koszt takiego dokumentu to 22 zł. Więcej o kosztach związanych ze ślubem cywilnym pod adresem https://kapitalni.org/pl/artykuly/ile-kosztuje-slub-cywilny-a-ile-slub-koscielny,73,269.

Wybór świadków

W umówionym terminie i miejscu kierownik USC udzieli wam ślubu. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego musi potwierdzić dane narzeczonych i świadków, dlatego potrzebne będą wasze dokumenty tożsamości oraz dokumenty tożsamości świadków. Na świadków wybierzcie osoby pełnoletnie.

Organizacja ślubu cywilnego

W przypadku ślubu cywilnego musicie zaprosić dwóch świadków, pozostała lista gości na uroczystości to wybór Młodej Pary. Uroczystość można celebrować w wąskim, kameralnym gronie, nic też nie stoi również na przeszkodzie, aby na ślub cywilny zaprosić 100 osób. Do dodatkowych kosztów ślubu cywilnego należy jeszcze doliczyć opłatę za oprawę muzyczną. W zależności od urzędu taka usługa kosztuje od 50 do 200 zł.