Sport i Fitness

Piękna, smukła sylwetka, energia, idealnie napięte mięśnie, zwinne ruchy i fantastyczna kondycja – która z nas nie chciałaby tego wszystkiego? Najczęściej myślimy o takich zaletach w kontekście nieziszczonych marzeń, a przecież wszystko to jest niemal na wyciągnięcie ręki – jedyne, co musisz zrobić, to zaprzyjaźnić się ze światem fitness. Na czym polegają te ćwiczenia, jakie są rodzaje fitness i co jeszcze warto wiedzieć?

O ile część kobiet ma problemy z odróżnieniem treningu kardio od interwałowego albo modelującego, o tyle o fitness słyszała każda z nas. Ćwiczenia te kojarzymy z muzyką, energicznymi ruchami i koniecznie z instruktorką oraz dużą salą z lustrami. To jednak naprawdę duże uproszczenie – świat fitness to o wiele, wiele więcej.

Jeśli zastanawiasz się, czy tego rodzaju ćwiczenia są odpowiednie właśnie dla ciebie, to koniecznie musisz zapoznać się z naszym artykułem i poznać wszystkie korzyści płynące z fitnessu. A jest ich naprawdę sporo!

Korzyści z treningu fitness

•    Niższa waga

Fitness sprawia, że szybko gubimy zbędne kilogramy – zwłaszcza jeśli połączymy ćwiczenia ze zdrową dietą. Nie musisz specjalnie się odchudzać, aby odkryć efekty. Wystarczy, że po prostu wykluczysz ze swojemu menu słodycze, gazowane napoje oraz ciężkostrawne dania.

•    Zgrabniejsza sylwetka

Samo odchudzanie sprawia, że sylwetka rzeczywiście staje się smuklejsza, ale brakuje jej jędrności. Z fitness nie ma tego problemu. Mięśnie są delikatnie zaznaczone, a całe ciało – smuklejsze, ale z podkreślonymi krągłościami. Nikt ci nie zarzuci, że wyglądasz chudo – będziesz po prostu zgrana.

•    Lepsze zdrowie

Fitness to cała masa korzyści zdrowotnych. Regularne ćwiczenia sprawiają, że obniża się ciśnienie krwi, poprawia ukrwienie całego organizmu i zwalnia się tętno. Co również bardzo istotne, tego typu treningi stabilizują poziom glukozy we krwi.

•    Większa siła

Nie martw się, po kilku miesiącach treningów fitness nie będziesz miała „męskich” mięśni. Będziesz jednak silniejsza, a twoja kondycja znacznie się poprawi. Koniec z problemami z oddechem po wejściu na trzecie piętro!

•    Świetne samopoczucie

Wysiłek fizyczny powoduje gwałtowny wyrzut endorfin, zwanych także hormonami szczęścia. To właśnie dzięki nim będzie czuła się lekko – psychicznie i fizycznie. Dodatkowo możliwość zaobserwowania efektów treningów sprawi, że zwiększy się twoja samoocena i pewność siebie.

Rodzaje fitness

Jeśli sądzisz, że fitness to po prostu wykonywanie jakichkolwiek ruchów do muzyki, to bardzo się mylisz. Istnieje aż kilkanaście rodzajów ćwiczeń – zapoznaj się z nimi i wybierz te, które najbardziej przypadają ci do gustu.

1.    ABT

Zwane także zajęciami BPU (z uwagi na to, że kształtują brzuch, pośladki i uda). Modelują, kształtują i wzmacniają wszystkie mięśnie, ale nacisk jest na te wyżej wymienione. Warto pamiętać, że skupienie się tylko i wyłącznie na ABT może doprowadzić do tego, że sylwetka będzie prezentowała się nieharmonijnie.

2.    Low Impact Aerobic

Inaczej nazywany „lekkim aerobikiem”. To właśnie ćwiczenia, które kojarzymy z filmów czy seriali – lekkie, nieobciążające stawów i kości, z odpowiednim układem choreograficznym. Są idealne na początek, mogą z nich korzystać panie cierpiące na osteoporozę, a także te, które mają sporą nadwagę.

3.    Aqua Fitness

Jak łatwo można się domyślić, aqua aerobic to po prostu ćwiczenia w wodzie. Warto zaznaczyć, że obejmują one różne formy treningu – może być to zarówno klasyczny aerobic, zajęcia mieszane, albo tzw. water walking. Ten typ treningu wspaniale wpływa na samopoczucie i jest wyjątkowo lekki – w wodzie tracimy nasze zbędne kilogramy.

Uwaga! Pamiętaj, że możesz chodzić na aqua aerobic także wtedy, gdy nie potrafisz pływać.

4.    Hi Impact Aerobic

Bardzo, bardzo dynamiczny trening – tylko dla zaawansowanych. Polega na wykonywaniu układu choreograficznego w niezwykle szybkim tempie. Niestety, ten styl ćwiczeń może być bardzo obciążający dla stawów.

5.    Step

To te ćwiczenia, do których wykorzystuje się mały schodek. Zazwyczaj w stepie stosuje się zajęcia mieszane, nierzadko trening łączony jest z modelowaniem ciała (poprzez ćwiczenia z ciężarkami). Najczęściej trening jest dość wymagający, dlaczego nie jest wskazane, aby podejmowały go kobiety ze skoliozą, panie w ciąży oraz te z dużą otyłością.

6.    Fat Burning

Ćwiczenia nastawione na redukcję tłuszczu. Układ choreograficzny nie jest szczególnie trudny czy skomplikowany, a sam trening ma średnią intensywność i składa się zarówno z szybkich ruchów na podłożu, jak i z biegu oraz skoków.

7.    Dance aerobic

Taniec, taniec i jeszcze raz taniec! Jeden z ulubionych rodzajów fitness. W zależności od upodobań, możesz zdecydować się na dance aerobic w stylu latino, sexy class, hip-hop czy funky. Dzięki dance aerobic staniesz się bardziej sprawna, a twoja koordynacja ruchowa ulegnie dużej poprawie.

8.    Bodybuilding

To dość „mocna” odmiana fitnessu, silnie wzmacniająca mięśnie i kładąca nacisk na ich rzeźbę. Jeśli nie boisz się podnoszenia sztangi, to może być to coś dla ciebie.

9.    Fit Ball

Gimnastyka z piłką to bardzo ceniona forma ćwiczeń. Trening relaksuje, ale też pozytywnie wpływa na ciało – dzięki niemu poprawisz swoją koordynację, równowagę, zwiększy się także stabilizacja ciała. Po fit ball na pewno poczujesz się też wyjątkowo odprężona.

10.    Stretching

To forma fitnessu, która zakłada rozciąganie ciała – co przydałoby się wielu kobietom. Dzięki treningowi mocno redukuje się napięcie mięśniowe oraz zwiększa elastyczność. Jeśli czujesz się „stwardniała” i sztywna, to stretching może być właśnie czymś dla ciebie.

11.    TBC

TBC to skrót od total body cindition. I rzeczywiście – ćwiczenia mają pozytywny wpływ na całe nasze ciało. W trakcie treningu można korzystać ze stepów, tubingu, taśm oraz ciężarków, a dzięki różnorodnym aktywnościom narzuconym przez instruktora poprawie ulega cała sylwetka, a nie tylko jej fragmenty.

12.    Spining

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się jazda na rowerach stacjonarnym – w grupie oraz w rytm specjalnie dopasowanej muzyki. Tego typu aktywność wspaniale oddziałuje na układ krążenia i fantastycznie wpływa na wygląd ud i pośladków.

13.    Body Pump

Chociaż nie ma tutaj klasycznej choreografii, ćwiczy się do muzyki. Ciekawostką jest fakt, że w body pump należy używać sztangi, zazwyczaj o ciężarze do osiemnastu kilogramów. Dzięki regularnym treningom poprawia się kształt sylwetki oraz kondycja.

14.    Tae Bo, kardiokarate, boxaearobic

Bardziej niż latynoskie klimaty kręci cię karate albo boks? Świetnie, w takim razie wybierz którąś z wyżej wymienionych form fitness. Kardiokarate, boxaerobic czy tae bo także ćwiczy się do muzyki, ale układy nie muszą być skomplikowane. Niestety, dość trudno znaleźć instruktorów, którzy przeprowadzają tego typu treningi.

15.    Crossfit

Można uznać, że crossfit jest nowością w świecie fitness. Trening jest krótki i bardzo intensywny, więc nie nadaje się dla początkujących. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem i fitnessem, to postaw raczej na łagodniejsze jego odmiany. Crossfit zostaw na później!

Fitness – dla kogo?

Generalnie różne przeciwwskazania zależą od tego, jaki typ ćwiczeń wybierzesz, niemniej w przypadku pewnych grup osób konieczna jest konsultacja lekarska. Zapytaj specjalistę, czy możesz rozpocząć treningi, jeżeli:

  • masz chorobę nowotworową
  • cierpisz na choroby układu krążenia
  • cierpisz na dyskopatię albo jakiekolwiek inne problemy z kręgosłupem
  • karmisz piersią albo jesteś w ciąży
  • masz poważne problemy ze wzrokiem
  • masz problemy ze stawami
  • cierpisz na zapalenie stawów
  • zdarzają ci się omdlenia o nieznanej przyczynie
  • jesteś po jakiejkolwiek operacji

W powyższych przypadkach konsultacja z lekarzem naprawdę nie jest przesadą. Ćwiczenia mogą bowiem nie tylko zagrozić twojemu zdrowiu, ale także życiu.

Fitness – ważne zasady

Na koniec kilka bardzo ważnych zasad. O czym musisz pamiętać, rozpoczynając treningi fitness?

1.    Trening nie musi boleć

Nie jest tak, że efektywny trening zawsze boli. Jeśli czujesz ból mięśni albo stawów, to znaczy, że się przeciążasz. Zrób sobie dwa dni przerwy.

2.    Zmieniaj rodzaje aktywności

Dzięki temu twoja sylwetka będzie harmonijnie wyrzeźbiona. Nie skupiaj się tylko na pośladkach – nawet, jeśli akurat tę część ciała chcesz poprawić.

3.    Najpierw kardio

Łączysz fitness z treningiem kardio? Pamiętaj zatem, aby zawsze wykonywać najpierw kardio, a potem docelowe treningi kształtujące sylwetkę. W przeciwnym razie może zabraknąć ci sił.

4.    Możesz ćwiczyć w domu

Ma to swoje minusy – choćby taki, że trudniej jest się zmobilizować, ale jest to jakaś opcja. Jeśli szkoda ci pieniędzy na opłacenie karnetu, możesz ćwiczyć wraz z instruktorkami z YouTube.

5.    Stosuj się do niezbędnego minimum

Nie wystarczy, że raz na jakiś czas zdecydujesz się trochę poruszać. Jeśli zależy ci naprawdę widocznych efektach, to pamiętaj, żeby wyrobić 150 minut treningu tygodniowo. Dużo? Być może, ale przy muzyce szybko zleci.

6.    Pij w trakcie ćwiczeń

Nie zapominaj o butelce wody – niech stoi obok ciebie w trakcie treningu. Jeśli nie będziesz się nawadniać, szybko możesz poczuć, że robi ci się bardzo słabo. Dodatkowo zawsze przed treningiem (2-3 godziny) wypij około 500 ml wody.

7.    Nie zapominaj o rozgrzewce

Nieważne, jaki system treningowy wybierzesz – zanim zaczniesz ćwiczyć, rozgrzej się odpowiednio. Pamiętaj także aby właściwie rozruszać swoje stawy. Jeśli o tym zapomnisz, może skończyć się bolesną kontuzją.

8.    Podnoś poprzeczkę

Ćwiczysz, ale nie czujesz nawet zmęczenia? To wyraźny znak, że wybrałaś zbyt lekką aktywność. Trening nie ma boleć, ale to nie oznacza, że nie ma zmęczyć. Jeśli jest zbyt lekko, podnieś poprzeczkę i zacznij taki trening, który da ci trochę popalić. Nie bój się wysiłku.

9.    Ćwicz o dowolnej porze

Niektóre z nas są porannymi ptaszkami, inne sowami. Te pierwsze z chęcią ćwiczą rano, te drugie – popołudniami albo nawet wieczorem. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Absolutnie nie! Ćwicz wtedy, kiedy ci po prostu pasuje albo gdy masz ochotę. Efekty zarówno porannych, jak i wieczornych treningów będą równie imponujące.

Fitness – to naprawdę coś dla ciebie!

Mówi się, że wszelkie aktywnością fitness są idealnymi ćwiczeniami dla tych kobiet, które dopiero zaczynają przygodę z aktywnością ruchową. Muzyka, szeroki wachlarz treningowy oraz możliwość dopasowania sobie pory ćwiczeń oraz ich intensywności sprawia, że nic tu nie jest trudne. Wystarczy tylko spora porcja motywacji, pozytywne nastawienie, cierpliwość i trochę wolnego czasu. Jeżeli masz to wszystko, nie pozostaje ci nic innego, jak po prostu zacząć ruszać się w rytm ulubionej muzyki.

 

Tematy: