Sport i Fitness

Niewłaściwy wybór butów do biegania jest jednym z najczęstszych błędów kobiet, które rozpoczynają przygodę z tą aktywnością. To jednocześnie błąd, który może skutecznie zniechęcić nas do treningów, a nawet… unieruchomić na wiele tygodni. Dlaczego profesjonalne buty do biegania mogą zmniejszyć ryzyko kontuzji i poprawić komfort biegu? Co jeszcze pomoże w zredukowaniu niebezpieczeństwa? Koniecznie przeczytaj – zwłaszcza jeśli do tej pory biegałaś w zwykłych, sportowych butach albo nie robiłaś tego wcale.

Co pomaga w zmniejszeniu ryzyka kontuzji?

Wyobraź sobie, że rozpoczynasz kolejny ze swoich treningów. Ruszasz, przebiegasz kilkaset metrów i… nagle czujesz dotkliwy ból w kostce. Tak, właśnie złapałaś kontuzję, która nie tylko nie pozwoli na dalsze bieganie, ale też skomplikuje twoje życie nawet na kilka tygodni.

To niestety zdarza się dość często – kontuzje są zmorą biegaczy, przede wszystkim tych początkujących. O czym zapominają?

•    O systematycznych treningach

Wyobraź sobie, że nigdy niczego nie dźwigasz, a nagle gwałtownie i szybko podnieść 30-kilogramową paczkę. Jak łatwo się domyślić, wieczorem mogą dokuczać ci bóle pleców. Może nawet nie będziesz mogła się wyprostować.

Z bieganiem jest podobnie. To wysiłek dla organizmu, więc powinien być podejmowany systematycznie. Bieganie raz na kilka tygodni, od „wielkiego dzwonu”, zwiększa ryzyko kontuzji.

•    O stopniowaniu intensywności treningów

Każdy specjalista przestrzega przed rzucaniem się „na głęboką wodę” pod względem intensywności treningów. Jeżeli zależy ci na tym, aby uniknąć kontuzji, to nigdy nie podejmuj się długodystansowych, intensywnych biegów bez uprzedniego przygotowania. A przygotowanie to nic innego, jak dziesiątki krótszych i łagodniejszych treningów.

•    O rozgrzewce

Rozgrzewka ma ogromne, wciąż niedoceniane znaczenie dla jakości całego treningu i uniknięcia ryzyka kontuzji. To nie tylko chwilowe podskakiwanie dla rozgrzania się, ale rozruszanie stawów oraz przygotowanie mięśni.

•    O odpowiednich butach

Czy zdarzyło ci się słyszeć, że profesjonalne buty do biegania to wymysł, na którym mają zarobić firmy produkujące tego typu produkty? Z pewnością. To wszystkie te komentarze w stylu: „Jak ktoś chce biegać, to będzie biegał, nieważne w czym”. Niestety, to nieprawda. Badania potwierdzają, że najlepsze buty do biegania – z amortyzacją i nowoczesnymi systemami wspierającymi stopę w trakcie ruchu, potrafią znacząco wpłynąć nie tylko na jakość biegu, ale też na zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Najlepsze buty do biegania – jakie powinny być?

Czy wiesz, co powoduje, że buty dosłownie „niosą” biegającą? Że są lekkie, niemal nie czuć ich na nogach i doskonale amortyzują każdy krok? To nowoczesne technologie, opracowane dzięki licznym badaniom „zachowania się” stopy w trakcie biegu i setkom testów.

Wzięliśmy pod lupę jedne z najnowocześniejszych butów, jakie pojawiły się na rynku – model Glideride firmy ASICS. Podobno to najlepsze buty do biegania po asfalcie, ale postanowiliśmy sprawdzić sami, czy rzeczywiście słusznie cieszą się tak dobrą opinią. Dlaczego właśnie te? Co je wyróżnia?

Przede wszystkim Glideride to połączenie trzech najnowszych i najnowocześniejszych technologii, dzięki którym bieganie ma zyskać zupełnie nową jakość.

Naszą uwagę zwróciła przede wszystkim technologia GUIDESOLE. Opiera się ona na zakręconej zelówce, rzadko spotykanej w tego typu obuwiu. Zakręcona zelówka wraz z usztywnionym przedstopiem mają sprawiać, że zmniejszy się ryzyko wykrzywienia kostki – wszystko dlatego, że but idealnie współgra z każdym kolejnym krokiem. Co szczególnie istotne, tak dynamicznie skręcona podeszwa ogranicza ruch stawu skokowego. W efekcie łydka nie musi już tak intensywnie pracować. Inaczej rzecz ujmując – nadmierny ruch stawu skokowego to po prostu zmarnowanie energii, a do tego zwiększone ryzyko nadwyrężenia mięśni. Jeśli wciąż mało ci informacji, to wiedz, że środek masy buta znajduje się bliżej pięty, dzięki czemu stopa w naturalny sposób przesuwa się ku przodowi.

Kolejną innowacją jest technologia FLYTEFOAM. W wielu butach do biegania umieszcza się miękkie pianki o dość małej gęstości. Powinny one działać amortyzująco. Niestety często dochodzi do zjawiska ubijania, co odczuwamy jako obniżony komfort. FLYTEFOAM opiera się na zastosowaniu nowoczesnych superwłókien, co zapewnia odbicie zupełnie innego rodzaju.

W końcu jest i technologia amortyzacyjna GEL, która zastosowana została w tylnej części buta. Gwarantuje złagodzenie wstrząsów i powoduje, że przejście do środkowej fazy podparcia jest bardziej łagodne, a jednocześnie szybsze.

Lekkie buty do biegania – damskie Glideride. Jak wypadły?

W butach Glideride biega się… inaczej. To najlepszy wniosek po przeprowadzeniu testów. Biegając w innym obuwiu, czujesz je na stopach, odczuwasz ich ciężar i sposób wpływania na stopę. Glideride to to najlepszy dowód na to, że wiedza, setki badań i użycie najnowocześniejszych technologii przekładają się na niezwykły komfort, bo po prostu tych butów nie czuje się… w ogóle. To jak bieganie na bosaka, z tą różnicą, że nie bolą cię łydki i oczywiście same stopy.

Przekonaj się sama. Buty Glideride kupisz tutaj: https://www.asics.com/pl/pl-pl/glideride%E2%84%A2/p/1012A699-700.html?width=Standard. Zainwestuj w swoją aktywność i ciesz się komfortem, jaki łączy się tylko z najlepszymi technologiami. Zdecydowanie warto.