Sport i Fitness

Kochasz psy? Masz czworonożnego przyjaciela, którego rozpiera energia? Lubisz górskie wędrówki pełne przygód? Szukasz pomysłu na niezapomniane zabawy ze swoim pupilem? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałaś „tak”, a w dodatku dysponujesz pokładami wolnego czasu, powinnaś udać się na zawody dogtrekkingu, by zobaczyć, jak takie zajęcia wyglądają w praktyce.

Dogtrekking to aktywność fizyczna polegająca na wędrowaniu w towarzystwie psa po trudno dostępnych szlakach. Można to określić jeszcze prościej – długi (wynoszący kilkadziesiąt kilometrów) spacer z psem. Trasy zazwyczaj są atrakcyjne zarówno dla ludzi, jak i dla ich podopiecznych.

Czego potrzebujemy, aby zacząć? Oczywiście czworonoga. Jeśli weterynarz nie widzi przeciwwskazań, możemy zacząć przygotowania do startu. My też powinnyśmy być w miarę zdrowi, by móc pokonać dystans. Po drugie, przyda nam się dobra orientacja w terenie; umiejętność czytania mapy i pracy z kompasem. Niektóre zawody odbywają się na szlakach górskich, dlatego też musimy zaopatrzyć się wtedy w buty do chodzenia po górach, latarkę, apteczkę i pelerynę. Kolejna sprawa to trenowanie przed zawodami – spacerujemy z naszym pupilem dłużej; możemy nawet biegać – nasz pies, podobnie, jak my musi przygotować się kondycyjnie do wyprawy.

A jak często odbywają się takie zawody? W okresie wiosny, lata i jesieni zwykle co tydzień, co dwa tygodnie, w różnych miejscowościach, w całym kraju. Niektóre osoby udają się nawet do Czech czy na Słowację, gdzie ta aktywność zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają lekarze, weterynarze oraz osoby zaangażowane w organizację przedsięwzięcia. Dodatkowym plusem tego typu spotkań jest obecność psów ze schroniska – wiele z nich znajduje potem swoje stałe domy.

Po zakończeniu imprezy my mamy satysfakcję z miło spędzonego czasu, a nasz czworonóg jest szczęśliwy, ponieważ mógł się nieco wyszaleć i spędzić więcej czasu ze swoją właścicielką. Zobacz, że dogtrekking naprawdę wciąga – przyjrzyj się, jak robią to inni, a potem spróbuj samodzielnie wybrać się na długi spacer ze swoim przyjacielem.

Poniżej adresy stron organizatorów zawodów Dogtrekkingowych:

www.dogtrekking.com.pl

www.pomorskidogtrekking.pl

http://www.gold-dogtrekking.pl/