Sport i Fitness

Jogę kojarzymy ze słynną pozycją „kwiat lotosu”, nie zdając sobie sprawy, że jest czymś znacznie więcej. To cały zestaw fantastycznych ćwiczeń i aktywność, która może mieć wpływ na nasz umysł. Jakie korzyści osiągniesz, ćwicząc jogę? Czy lepiej wybrać ćwiczenia w domu czy studio? Które ćwiczenia są dobre na początek? Tutaj znajdziesz odpowiedź na wszystkie tego typu pytania.

Czym jest joga?

Trudno jednoznacznie określić, czym jest joga – ma ona wiele znaczeń. Wiele z nas kojarzy ją po prostu jako zestaw ćwiczeń, ale o wiele trafniejsze jest stwierdzenie, że jest bardzo stara tradycja samorozwoju oraz wewnętrznego doskonalenia. Samo słowa „joga” także ma kilka znaczeń. Jednym z nich jest „droga” , w domyśle droga do celu, który osiąga się dzięki mocnej dyscyplinie. Inne znaczenie tego terminu to „ujarzmienie” – w kontekście własnych słabości. Pokonanie ich sprawia, że jesteśmy gotowi do dalszego rozwoju i poszerzania horyzontów. Jeszcze inne wyjaśnienie słowa „joga” to „zjednoczenie” – oczywiście ciała i ducha. Wewnętrzna harmonia stanowi cel ludzi od tysięcy lat – praktykowanie jogi jest jednym ze sposobów na jego zdobycie.

Korzyści z uprawiania jogi

Korzyści z uprawiania nogi jest całe mnóstwo! Oto, co osiągniesz, regularnie ją praktykując.

•    Podniesie się wydolność twojego organizmu

Mówiąc inaczej – będziesz po prostu znacznie zdrowsza. Joga sprawia, że wzmocnieniu ulegają kości, stawy i mięśnie. Ciało staje się bardziej gibkie i elastyczne, poprawia się oddech. Wszystko to powoduje, że nie tylko będziesz czuła się lepiej, ale rzeczywiście będziesz zdrowsza.

•    Twoje comiesięczne dolegliwości będą mniejsze

Choć joga to „tylko” ćwiczenia, mają one niebagatelny wpływ na typowo kobiece sprawy. Po pierwsze, joga reguluje gospodarkę hormonalną – dzięki jej praktykowaniu jajniki, tarczyca i przysadka zaczynają lepiej pracować. Po drugie, dzięki tzw. praktyce „asan” wzmacniają się mięśnie dna macicy. Pozwala to zarówno zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu, jak i zlikwidować problem popuszczania moczu (lub znacznie go zredukować). Udowodniono też, że u kobiet regularnie ćwiczących jogę poród przebiega znacznie sprawniej.

•    Będziesz wyglądała młodziej

Czy zauważyłaś, że joginki zawsze wyglądają promiennie i młodo? To logiczne, ponieważ joga bardzo korzystnie wpływa na wygląd kobiet. Obniża się na przykład poziom cholesterolu, trójglicerydów czy sodu, a zwiększa liczba antyoksydantów, czyli substancji niwelujących zanieczyszczenia w organizmie.

Jednak joga to nie tylko młodszy wygląd, ale i młodsze ciało. Badacze udowodnili na przykład, że u kobiet, które przez lata ćwiczą jogę, mniejsze jest ryzyko zachorowania na osteoporozę. To świetna wiadomość!

•    Będziesz mniej zestresowana

W trakcie ćwiczenia jogi będziesz oddziaływała na układ nerwowy – zaczniesz czuć się bardziej zrelaksowana i w mniejszym stopniu będziesz denerwowała się na różne, życiowe niedogodności. Na większe zrelaksowanie wpływ mają także liczne ćwiczenia oddechowe, które od lat zalecane są zestresowanym ludziom przez psychologów, a praktykowane są przez joginów.

•    Będziesz bardziej odporna

Według badaczy joga sprawia, że znacznie wzrasta odporność organizmu na poziomie komórkowym. To z kolei oznacza, że rzadziej będziesz zapadała na różnego typu infekcje – twój organizm będzie sobie znacznie lepiej radził ze zwalczaniem wrogów.

•    Poprawisz swoją sylwetkę

Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojej fatalnej sylwetki – a faktem jest, że zazwyczaj często się garbimy w trakcie codziennych obowiązków. Joga pozwala na zdobycie świadomości co do znaczenia prawidłowej postawy ciała, wpływają na nią także same ćwiczenia. Efekty są łatwe do przewidzenia – to o wiele mniejsze bóle kręgosłupa oraz karku.

•    Polepszysz swoje trawienie

Joga bardzo mocno wpływa na metabolizm – już kilkutygodniowe ćwiczenia przynoszą wymierne efekty. Dzięki lepszemu trawieniu będziesz też czuła się znacznie lżejsza.

•    Pozbędziesz się bólu i pozytywnie wpłyniesz na mózg

Według niektórych badań regularne ćwiczenie jogi skutkuje zwiększeniem się istoty szarej w mózgu. To z kolei sprawia, że ćwiczący są bardziej odporni na ból. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku osób, które cierpią na chroniczne, często niewyleczalne do końca choroby.

•    Poprawisz ciśnienie krwi

Joga sprawia, że nasz organizm jest bardziej ukrwiony, a co się z tym łączy – tkanki są bardziej dotlenione. Dzięki temu ciśnienie utrzymywane jest na właściwym poziomie, co ma niebagatelny wpływ na zdrowie.

•    Zmniejszysz ryzyko wystąpienia pewnych chorób

W szczególności chodzi o choroby cywilizacyjne – otyłość, udar, miażdżyca czy cukrzyca. To świetna wiadomość, bo choć teraz przypuszczalnie czujesz się młoda, silna i zdrowa, wspomniane choroby mogę cię „dopaść” już za dziesięć czy dwadzieścia lat.

•    Wzmocnisz mięśnie kręgosłupa

Mięśnie ulegają wzmocnieniu i stają się bardziej elastyczne, co w dużym stopniu wpływa na redukcję bólu pleców.

•    Zwalczysz arytmię serca

Wiele osób, które z różnych powodów (np. z powodu niedoczynności tarczycy) odczuwa kołatania serca twierdzi, że ilość tych dolegliwości mocno się redukuje.

•    Zmniejszysz częstotliwość i nasilenie bólów głowy

Wiele ataków migrenowych wywoływanych jest napięciem. Joga redukuje stres, więc dolegliwość ta będzie pojawiać się znacznie rzadziej.

Jak łatwo można zauważyć, korzyści z praktykowania jogi jest mnóstwo i jeszcze trochę. Czy jednak oznacza to, że można ot tak – „z biegu” po prostu wyjść i ćwiczyć? Niekoniecznie. Mamy dla ciebie listę wskazań i przeciwwskazań, z którą musisz się zapoznać.

Wskazania do jogi – kto powinien zacząć ćwiczyć?

Zastanawiasz się, czy  joga to coś właśnie dla ciebie? Jeśli jesteś w poniższej grupie, to zdecydowanie tak jest. Zacznij więc uprawiać jogę, jeżeli:

•    Masz problemy z trawieniem

Ciągle dokuczają ci wzdęcia, a w dyskretnym rozpinaniu zamka od spodni podczas siedzenia za biurkiem mogłabyś zdobyć złoty medal? A może dokuczają ci bóle w podbrzuszu i ciągle słyszysz bulgotanie i przelewanie? Albo ciągle masz problem z zaparciami – wypróżniasz się tylko raz na tydzień? Jeśli tak, to joga będzie odpowiedzią na twoje potrzeby. Jak wspomnieliśmy wyżej, te ćwiczenia świetnie wpływają na takie i podobne dolegliwości. Pozytywne efekty będziesz mogła zobaczyć już po tygodniu!

•    Cierpisz na nadciśnienie

W górę, w dół, w górę, w dół – nigdy nie wiesz, jakie tym razem będzie twoje ciśnienie. Albo, dla odmiany, jesteś wysokociśnieniowcem, który często odczuwa różnorakie dolegliwości. Jeśli rozpoznajesz w tym opisie siebie, nie pozostaje ci nic innego, jak rozpoczęcie przygody z jogą. Dzięki temu twoje ciśnienie ma szansę się ustabilizować albo zmniejszyć. A to oznacza o wiele mniejsze ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych!

•    Masz mało ruchu na co dzień

Bo nie masz czasu na skomplikowane ćwiczenia i akrobacje, a na wyciskanie potu na siłowni zwyczajnie brakuje ci sił. Wieczorami jedyne, o czym marzysz, to położenie się na kanapie – co zresztą robisz, więc na co dzień masz bardzo mało ruchu. W takim przypadku joga będzie dla ciebie wręcz idealna! Na początku nie jest zbyt wymagająca, ale wystarczająca, aby poczuć pierwsze efekty. Wzmocnisz swoje ciało, poprawiając jego elastyczność i poczujesz, jak to dodatkowe zajęcie dodaje ci sił na dłużej.

•    Bolą cię plecy i kark

Jeśli pracujesz przy komputerze, to zapewne często dokuczają ci bóle kręgosłupa. Można jednak temu zaradzić – zgadnij, jak? Oczywiście – zacznij ćwiczyć jogę. Już po kilku tygodniach ćwiczeń zauważysz, że twoja postawa się poprawiła, a kręgosłup boli znacznie rzadziej i słabiej.

Przeciwwskazania do ćwiczenia jogi

Niestety, nie wszyscy mogą zacząć praktykować te wspaniałe dla duszy i ciała ćwiczenia. Kto powinien się wstrzymać?

•    Osoby, które odczuwają bardzo silne bóle kręgosłupa

Czym innym jest codzienne przeciążenie wynikające z pracy przy komputerze, a czym innym bóle bardzo silne, o nieznanej przyczynie. Jeśli odczuwasz właśnie takie, to zanim zaczniesz ćwiczyć – odwiedź lekarza i dowiedz się, co ci jest.

•    Osoby, które mają problem z utrzymaniem równowagi

Często kręci ci się w głowie, a utrzymanie się na jednej nodze kończy się natychmiastową utratą równowagi? Wszystko to oznacza, że możesz mieć problemy, które warto zbadać. Zanim udasz się do szkoły jogi, przeprowadź wszystkie badania, które zleci ci lekarz.

•    Kobiety cierpiące na zaawansowaną osteoporozę

Niestety, choroba w późnym stadium wyklucza praktykowanie jogi – w trakcie ćwiczeń może dojść nawet do złamania kości.

Ponadto, odradza się ćwiczenia jogi kobietom w ciąży oraz tym, które aktualnie miesiączkują. Niektóre panie lekceważą te zastrzeżenia, warto jednak pamiętać, że zostały one stworzone przez doświadczonych lekarzy. Unikaj szkoły jogi w takich okolicznościach!

Joga w domu czy w studio?

Zapewne przekonałaś się już, że joga jest dla ciebie świetnym rozwiązaniem. Czy jednak możesz ćwiczyć w domu, czy raczej lepszym rozwiązaniem jest zapisanie się do profesjonalnego studio? Obie opcje mają swoje zalety.

Korzyści z ćwiczenia jogi w domu

Przede wszystkim jest po prostu taniej i wygodniej. Nie musisz wychodzić z domu, kiedy akurat masz ochotę poćwiczyć. Nie musisz nakładać makijażu, jeśli bez niego w ogóle nie opuszczasz mieszkania. I nie musisz płacić za to, że ktoś będzie uczył cię odpowiednich ćwiczeń.

Według niektórych kobiet, niewątpliwą zaletą ćwiczenia jogi w domu jest możliwość pełnego zrelaksowania się. Nie będziesz zestresowana tym, czy przypadkiem nie wyglądasz niekorzystnie w swoim stroju do ćwiczeń. Nie będziesz bała się, że ktoś cię źle oceni i nie będziesz krępowała się swoich słabości.

Zaletą takiego rozwiązania jest także możliwość dopasowania ćwiczeń tylko do siebie. Nie musisz pożądać za niczyimi wskazówkami – robisz tylko to, na co w tym momencie masz ochotę i siły.

Korzyści z ćwiczenia jogi w szkole

Najważniejsza zaleta to kontakt z nauczycielem, który będzie cię prowadził. Niestety, kiedy ćwiczymy w domu, nierzadko popełniamy błędy i nikt nie może ich skorygować. Praktykując jogę w szkole będziesz miała pewność, że wszystko robisz tak, jak należy. To z kolei wiąże się z większą efektywnością działań.

Niektóre kobiety nie wyobrażają sobie ćwiczenia jogi w domu z uwagi na kontakt z grupą. Mówiąc kolokwialnie – w kupie raźniej! Dobrze jest zobaczyć, jak z danym problemem radzą sobie inni. Miło jest zostać wyróżnionym na tle grupy. Ale przede wszystkim, w grupach jogi często tworzą się wspaniałe, trwające wiele lat przyjaźnie.

Inna, niewątpliwa korzyść to duża motywacja. Zdecydowanie łatwiej jest się zmotywować, kiedy ktoś nas trochę pilnuje i kontroluje. Trudniej jest z kolei opuścić zajęcia, gdy wiemy, że później zostaniemy zapytane o powód nieobecności, dodatkowo stracimy też pieniądze.

Naszym zdaniem zdecydowanie bardziej korzystnym wyjściem jest zapisanie się do szkoły jogi – choćby na początek, by przekonać się, w jaki sposób ćwiczyć poprawnie. Zanim jednak zapiszesz się do którejkolwiek, koniecznie dowiedz się, czym kierować się przy wyborze.

Jak znaleźć dobrą szkołę jogi?

To, czy wybrana przez ciebie szkoła będzie spełniała twoje oczekiwania, wpłynie na cały proces uczenia się i – być może, na dalszą twoją aktywność w tym zakresie. Wybierz zatem na spokojnie, kierując się poniższymi wskazówkami:

1.    Poszukaj w swoim najbliższym otoczeniu.

Mówiąc wprost – im bliżej będzie znajdowała się twoja szkoła jogi, tym łatwiej będzie ci „wyrwać” się na zajęcia. Oczywiście są ludzie, dla których konkretny obiekt jest ważny tak bardzo, że na zajęcia jeżdżą nawet i 50 kilometrów, ale na to trzeba mieć dużo czasu i trochę kasy.

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, to znajdziesz kilka szkół jogi. Wtedy warto poczynić krok kolejny.

2.    Przejrzyj strony internetowe wybranych szkół.

Sprawdź, w jaki sposób te strony są prowadzone – wysoka estetyka i modny design to znak, że szkoła traktuje działalność na poważnie. To oczywiście nie wszystko. Sprawdź, jakie są terminy i godziny zajęć, od kiedy szkoła funkcjonuje, jak bardzo doświadczeni są poszczególni nauczyciele.

3.    Sprawdź, czy szkoła oferuje różne poziomy zaawansowania.

To bardzo ważny wymóg. Jeśli dotąd nie praktykowałaś jogi, to po wejściu w grupę średnio – czy po prostu mocno zaawansowaną będziesz czuła zakłopotanie i skrępowanie. A to nie ma tak wyglądać!

Idealnie byłoby także, gdyby dana szkoła oferowała coś w rodzaju kursu wprowadzającego, czyli nauka dla osób stawiających pierwsze krok w tej wyjątkowej aktywności.

4.    Odwiedź szkołę.

Być może w szkole organizowane są dni otwarte. Jeśli jednak nie (to raczej rzadkość), to zapisz się na jednorazowe zajęcia. Oceń, czy pasuje ci atmosfera, czy ludzie są serdecznie i pomocni, czy chciałbyś zostać w tym miejscu i ćwiczyć dalej.

5.    Wybierz nauczyciela.

Zasada jest prosta – musisz wierzyć swojej intuicji. Jeśli czujesz się dobrze w towarzystwie osoby, która ma cię uczyć, nie masz żadnych zastrzeżeń – idź w tym kierunku. Jeżeli jednak coś ci nie pasuje, czujesz, że nadajecie na innych falach, drażni cię sposób mówienia albo zachowanie nauczyciela, od razu daj sobie spokój i poszukaj innego.

Ćwiczenia jogi – na dobry początek

Wybrałaś ćwiczenia w domu? To także dobra opcja (najważniejsze jest, żeby po prostu ruszyć!). Mamy dla ciebie kilka ćwiczeń – na dobry początek.

•    pozycja Virabhadrasana

Stań prosto, nogi postaw obok siebie. Wyciągnij ręce w górę i zacznij przechylać je do tyłu, za tułów – rób to coraz mocniej, rozciągając ciało. Powoli wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie kilka razy.

•    pozycja na osłabienie ciała

Połóż się na plecach przy ścianie. Nogi powinny tworzyć kąt prosty do tułowia, a pośladki muszą być blisko ściany. Następnie w miarę możliwości rozluźnione nogi ułóż za głową. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej.

•    pozycja rozluźniająca

Usiądź na piętach, zrób głęboki wdech i wyciągnij ręce przed siebie. Jednocześnie zrób skłon – rozchyl nogi tak, aby palce stóp były złączone, a tułów zmieścił się między nogami. Czoło połóż na podłodze, wyciągnij ręce mocno do przodu – pamiętaj jednak, że nie możesz oderwać pięt od pośladków. Wytrzymaj tak dwie minutki.

•    pozycja „deska”

Oprzyj się na dłoniach i kolanach. Następnie zawiń palce stóp i wyprostuj nogi. Ułóż ciało w linii prostej i ściągnij  łopatki. Wyciągnij się do przodu, w tej pozycji powinnaś wytrzymać minutę.

Joga – dla zdrowia i urody

Nie uwierzysz, że warto ćwiczyć jogę i nie poznasz korzyści z niej płynących, dopóki nie spróbujesz. Dlatego zacznij w domu lub pójdź na jedną lekcję do profesjonalnej szkoły – nie musisz mieć sprzętu, super stroju czy innych gadżetów. Wystarczą dobre chęci!

 

Tematy: