Uroda

Marzy ci się tatuaż, ale nie wiesz, na jaki wzór się zdecydować? A może odwlekasz decyzję, bo się boisz? Lub sama nie jesteś do końca przekonana, czy tego chcesz? Mamy dla ciebie kompletne informacje na temat tatuaży. Dowiedz się, czy to ozdoba dla ciebie, jakich błędów warto unikać, kto nie może zrobić sobie tatuażu i jak wybrać dobre studio. Potem pozostaje ci już tylko… działać!

Tatuaże już dawno przestały kojarzyć się nam z „mieszkańcami” zakładów karnych. Obecnie w studio tatuażu można wybrać fenomenalne wzory, a ozdoby takie dodają uroku zarówno młodym dziewczynom, chcącym podkreślić swoją osobowość, jak i starszym z nas – tu nie ma limitów. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję i umówisz się na spotkanie z tatuażystą, musisz zaczerpnąć trochę wiedzy na temat. Bo taki obrazek, jak powszechnie wiadomo, to pamiątka na całe życie!

Tatuaż – czy to na pewno coś dla ciebie?

Jeśli zastanawiasz się, czy makijaż to na pewno ozdoba dla ciebie, to koniecznie zapoznaj się z minusami takiej ozdoby. Jakie są największe?

•    Moda się zmienia

Czy wciąż podoba ci się to, co podobało ci się 10 lat temu? Na 99% odpowiedź brzmi: nie. I niestety bardzo podobnie może być z twoim tatuażem. Nawet jeśli teraz uważasz, że to niemożliwe, żeby kiedyś ci się znudził, to cóż – to bardzo prawdopodobne.

•    Usuwanie tatuażu sporo kosztuje

Za usunięcie małego tatuażu będziesz musiała zapłacić około 2 tysiące złotych. Należy też pamiętać, że nikt nigdy nie może dać gwarancji, że rysunek da się zlikwidować w 100% - wszystko zależy od głębokości wkłucia czy rodzaju tuszu. Niektórych tatuaży po prostu nie można usunąć.

•    Zdecydowanie się na tatuaż może źle się skończyć

Według badań ludzie, którzy mają tatuaże, chorują na zapalenie wątroby typu C aż trzy razy częściej, niż ci, którzy takiej ozdoby nie mają. Wszystko dlatego, że choć można sterylizować igły, to nie jest to możliwe przy wielu innych elementach urządzeń. Ponadto po zrobieniu tatuażu mogą pojawić się liczne powikłania – są to różnego typu infekcje, bliznowce oraz ziarniaki. W niektórych wypadkach odnotowuje się także reakcje alergiczne, czasami tusz wchodzi w interakcje z rezonansem magnetycznym.

Jeśli to wszystko ci nie przeszkadza albo jesteś w stanie zaakceptować ryzyko – ok, czas na dalsze informacje.

Tatuaż – najczęstsze błędy

Nieprzypadkowo wspominamy o błędach niemal na początku tekstu – w tym przypadku mają one kolosalne znaczenia albo dla wyglądu, albo dla twojego zdrowia. Czego więc powinnaś unikać?

•    tatuażu kontrowersyjnego

Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, gdzie poniesie cię los. Może być tak, że bardzo kontrowersyjny tatuaż (np. „fuck you” albo z wizerunkiem kobiety podejmującej stosunek oralny, czy choćby swastyka) mogą sprawić, że nie zostaniesz zatrudniona w wymarzonym miejscu pracy. Tak charakterystyczny tatuaż może także sprawić, że zyskasz złą opinię w oczach ludzi, na których uznaniu bardzo ci zależy (np. rodzina przyszłego męża). Zanim więc się zdecydujesz, weź to wszystko pod uwagę.

•    tatuażu z imieniem ukochanego

Nawet, jeśli twój związek wydaje ci się absolutnie wyjątkowy i uważasz, że nigdy, ale to przenigdy się nie rozstaniecie – nie rób sobie tatuażu z imieniem ukochanego mężczyzny. Choć zabrzmi to bardzo przygnębiająco, co roku rozstaje się tysiące par i rozwodzi tysiące małżeństw – to ludzie, którzy kiedyś wskoczyliby za siebie w ogień i dali sobie rękę uciąć, że będą ze sobą na zawsze. Jeśli taka sytuacja spotkałaby i ciebie, to pewne jest, że taka pamiątka będzie budzić albo wściekłość, albo rozpacz. To zupełnie niepotrzebne.

•    tatuażu z twarzą

Na przykład swojego dziecka. Istnieje naprawdę bardzo mało tatuażystów, którzy potrafią takie zdjęcie dobrze odwzorować. Natomiast większość pozostałych „dzieł”, mimo zapowiedzi, wygląda fatalnie.

•    bardzo tanich tatuaży

Uważasz, że trafiłaś na okazję, bo kolega koleżanki twojej kuzynki robi tatuaże za śmieszne kwoty? W takich okolicznościach powinno zapalić ci się w głowie czerwone światełko. Internet jest przepełniony zdjęciami fatalnych tatuaży, których właściciele naprawdę sądzili, że upolowali niesamowitą okazję.

•    chińskich znaczków

Po pierwsze dlatego, że to po prostu stało się tandetne – zwłaszcza, jeśli nie masz żadnego związku z chińską kulturą. Po drugie – jeśli nie wiesz, co oznacza dany napis, możesz zaliczyć niezłą wtopę. Może się na przykład okazać, że na przedramieniu dumnie nosisz napis: „lubię fasolkę z sosem”. Raczej mało filozoficzne…

•    łapaczy snów

Bo mają je wszyscy, zwłaszcza kobiety. Temat zdarty jak stara płyta. Nie musisz być szalenie oryginalna, ale czy naprawdę chcesz być aż tak przewidywalna?

•    tatuażu na twarzy

Twarz jest twoją wizytówką. To budzi strach i brak zaufania. Jeśli koniecznie musisz mieć na twarzy jakąś ozdobę, to niech to będzie kolczyk (którego łatwo można się pozbyć) niż właśnie tatuaż. Pamiętaj, że nie każdy tatuaż można usunąć laserem!

•    tatuaży okolic intymnych

Ból przy takim zabiegu jest tak silny, że z całą pewnością będziesz tego bardzo, bardzo żałowała. A po pierwszej kropce już trudno zrezygnować. Pomyśl także o wizytach u ginekologa…

Kto nie może zrobić sobie tatuażu?

Niestety, tatuaż nie jest atrakcją dla każdej z nas. Może się okazać, że kiedy wybierzesz już wzór i „napalisz” się na taką ozdobę, usłyszysz: „Niestety, nie mogę zrobić pani tatuażu”. Lepiej dowiedzieć się tego wcześniej. Jakie są zatem przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu?

 • jakikolwiek nowotwór
 • przeziębienia, grypa lub jakakolwiek inna, chwilowa infekcja
 • żółtaczka (typu B albo C)
 • zaburzenia w morfologii krwi, np. małopłytkowość czy zaburzenia krzepnięcia
 • padaczka
 • niezbadane guzy
 • choroba Leśniowskiego – Crohna
 • zaburzenia odpornościowe
 • ciąża
 • karmienie piersią
 • stan po operacji
 • zaburzenia psychiczne (w tym depresja)
 • stwardnienie rozsiane (ale lekarz może udzielić zgody)
 • zażywanie antybiotyków

Jak widać, lista jest całkiem długa. Pocieszające jest to, że w część przypadków wymienione przeciwwskazania są krótkotrwałe.

Jak wybrać dobre studio tatuażu?

Jeśli nie widzisz u siebie żadnych przeciwwskazań do zrobienia tatuażu, to pozostaje ci wybrać odpowiednie studio. Pamiętaj, że od tego, czy wybierzesz mądrze, zależy nie tylko twój wygląd, ale i twoje zdrowie. Pamiątka po tatuażu w postaci wirusa HIV we krwi to ostatnie, czego mogłabyś zapragnąć, prawda?

1.    Zwróć uwagę na cenę

W tym przypadku zawsze drogie = lepsze. Jeśli tatuaż ma być duży, cena tatuażu nie powinna być mniejsza niż 800-1000 złotych. „Promocje” i „okazje” niech są dla ciebie przestrogą – po takich super okazjach można bardzo długo płakać na widok lustra.

2.    Zwróć uwagę na termin

To jak z kosmetyczką, fryzjerką czy dentystą – dobry specjalista ma już wypełniony grafik. O ile jednak kosmetyczka może ci powiedzieć: „Pani Kasiu, najwcześniej za dwa tygodnie”, to na dobry tatuaż możesz czekać nawet i kilka miesięcy.

3.    Higiena

Po wejściu do dobrego salonu tatuażu twoją uwagę powinna zwrócić czystość wnętrza – jeśli widzisz bałagan, a nawet brud – uciekaj, gdzie pieprz rośnie. Co jednak najbardziej istotne, obserwuj tatuażystę, zanim zabierze się do pracy. Powinien przy tobie rozpakować jednorazowe igły, wysterylizować urządzenia i założyć nowe rękawiczki. Jeśli nie chce tego zrobić albo widzisz, że nie robi tego sam z siebie, zrezygnuj. Nawet w ostatnim momencie, mimo wpłaty zaliczki. Po prostu bierz nogi za pas.

4.    Renoma

Żyjemy w czasach, w których wszystko można sprawdzić w sieci – wykorzystaj to. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest brak opinii – dobre studio zawsze je posiada. Możesz oczywiście założyć własny wątek na lokalnym forum, ale doświadczenie podpowiada, że brak opinii = zła opinia.

5.    Portfolio

W dobrym salonie tatuażu znajdziesz bogate portfolio pracowników – realne zdjęcia, które oddają jakość wykonanych prac. Pamiętaj, że część portfolio powinna znajdować się w sieci. Jeśli studio nie broni się przed ich publikacją oznacza to, że zdjęcia nie są ściągnięte z sieci.

Jak przebiega robienie tatuażu?

Zanim zdecydujesz się na zrobienie makijażu, musisz wiedzieć, jak taki zabieg wygląda.

Po pierwsze – powinnaś mieć świadomość, że istnieją aż trzy techniki takiego zdobienia ciała. Pierwsza to po prostu tworzenie wzoru za pomocą cieniutkich igieł – przypomina to nieco dzierganie. Drugi sposób polega na tym, że najpierw zaznacza się kontury rysunku (za pomocą ostrego narzędzia), a potem zabarwia się wnętrze. Trzecia metoda to wprowadzanie pod skórę specjalnych, zabarwionych nici (wiadomość dla weganek: nici są wykonane ze zwierzęcych ścięgien). Zazwyczaj tatuażyści decydują się na metodę pierwszą – choćby z tego powodu, że jest najmniej bolesna.

Kiedy wejdziesz do gabinetu w umówionym dniu i o umówionej godzinie, tatuażysta powinien poprosić cię o wybranie wzoru, poinformować o przebiegu swoich działań oraz odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania. Tutaj od razy wyjaśniamy, że wykonanie każdego rysunku na skórze boli, przy czym najmniej bólu odczujesz w trakcie tatuowania ud czy brzucha. Najbardziej boli tam, gdzie jest mało tłuszczu – czyli na przykład w okolicach kostek. Jednak w takich miejscach stosuje się kremy znieczulające.

Po zakończeniu robienia tatuażu (co może potrwać nawet kilka godzin), tatuażysta nakłada na skórę specjalny opatrunek oraz folię.

Jak dbać o świeży tatuaż?

Aby skóra po zrobieniu tatuaży ładnie się zagoiła, trzeba dobrze o nią zadbać. O czym przede wszystkim należy pamiętać?

•    Przemyj skórę w domu

Około 3-4 godziny po zakończeniu zabiegu, czyli już w domu, przemyj skórę wodą z delikatnym mydłem. Najlepiej byłoby, gdybyś kupiła wcześniej od tatuażysty specjalne, hipoalergiczne mydło. Nie przecieraj skóry zwykłym ręcznikiem! Stosuj ręczniki papierowe, delikatnie przykładając je do skóry. Przemywaj ją w ten sposób 3-4 razy dziennie.

•    Nałóż krem

Po przemyciu skóry nałóż specjalny krem – musisz wcześniej zakupić go w sieci, aptece albo po prostu w salonie tatuażu. Po nasmarowaniu nałóż folię. Folię dobrze jest nosić jeszcze przez około 2 dni. Jej nakładania powinien nauczyć cię pracownik salonu, w którym zrobiłaś tatuaż.

•    Wietrz skórę

Po 2-3 dniach przestań nakładać folię i zacznij obserwować skórę – powinny pojawiać się na niej małe strupki. Pod żadnym pozorem ich nie zdrapuj! Nie noś także ubrań, które drażnią miejsce, w którym powstał tatuaż. Jeśli z kolei zauważysz nowe zaczerwienienie, sączenie się wydzielin albo opuchliznę – pędź do tatuażystą albo do lekarza.

Tatuaż – twoja ozdoba na całe życie

Tatuaż może być wspaniałą ozdobą, ale pamiętaj, że musi być dobrze przemyślany. Tylko taki będzie twoją wizytówką i dumą, którą będzie chętnie prezentowała – niezależnie od okoliczności.