Uroda

Zadbana kobieta ma na sobie nie tylko starannie wykonany makijaż, modne ubrania i stylowe buty. Zadbana kobieta nosi także piękny zapach – dobrany do osobowości i okoliczności, niezbyt intensywny, ale wystarczająco wyczuwalny. Każda z nas chce pięknie pachnieć – ale czy na pewno wiesz o perfumach absolutnie wszystko?

Czy można mieć klasę i nie pachnieć… niczym? Oczywiście, że tak. Jednak piękny, unoszący się wokół danej kobiety zapach dodaje jej tajemniczości, uroku i specyficznej aury. Dobrze dobrane perfumy poprawiają naszą pewność siebie i sprawiają, że cieszymy się większym zainteresowaniem płci przeciwnej. Pytanie jednak – jak dobrać perfumy do naszej osobowości i dopasować je do okoliczności? I czym właściwie różnią się perfumy od wody toaletowej? Jak testować zapachy w sklepie i nakładać je na ciało? Mamy dla ciebie wszystkie te informacje.

Rodzaje perfum – czy wiesz, co kupujesz?

Nierzadko nie jesteśmy w stanie odróżnić perfum od np. wody toaletowej. Jednak po przeczytaniu tego tekstu nie będziesz już miała takich  problemów.

•    Woda toaletowa

Woda toaletowa jest zdecydowanie najlżejszą i najtańszą opcją. Tego typu produkty mają stosunkowo mało olejków zapachowych, bo zwykle od 5% do 10%, rzadko zdarza się 12%. Warto wiedzieć, że olejki te rozcieńcza się  80% alkoholem.

Kiedy powinnaś użyć wody toaletowej? Wtedy, kiedy nie chcesz pachnieć zbyt intensywnie, czyli na przykład latem. Musisz jednak pamiętać, że woda toaletowa ma krótszą trwałość niż typowe perfumy.

•    Woda perfumowana

Woda perfumowana ma już znacznie więcej olejków zapachowych, bo od 10% do 15%. To produkt, który bardzo często kupowany jest w drogeriach i… często mylony z prawdziwymi perfumami. Woda perfumowana nie ma takiej trwałości jak perfumy, ale na pewno jest silniejsza niż woda toaletowa.

•    Perfumy

Mają aż od 30% do 40% zawartości olejków zapachowych i rozcieńczane są zazwyczaj 90% albo nawet 95% alkoholem. Perfumy są znacznie droższe od wody toaletowej i perfumowanej, ale też bardzo długo utrzymują się na skórze.

•    Ekstrakt perfum

Rzadko dostępny. Zawiera od 40% do 60% substancji zapachowych. Ekstrakty perfum są bardzo intensywne i, co się z tym wiąże, bardzo drogie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wystarczy zaledwie odrobina ich na skórze, aby zapach unosił się bardzo długo. Z kolei na ubraniach ekstrakt perfum utrzymuje się nawet kilka tygodni.

Rodzaje perfum z uwagi na nuty zapachowe

Oczywiście perfumy dzieli się nie tylko z uwagi na to, jak dużo olejków zapachowych zawierają. Istotne jest też rozróżnienie, co to za olejki. W tym kontekście mówi się o tzw. nutach zapachowych. To aromaty, które rozwijają się w różnym okresie od nałożenia na skórę, i które mają różną intensywność. Istnieje tutaj podział na nutę podstawową, średnią i wysoką.

•    Nuta podstawowa

Nuta podstawowa zwana jest także nutą bazową. Stanowią ją ciężkie zapachy, które stanowią cały „stelaż” perfum. Warto wiedzieć, że aromat nuty bazowej wyczuwalny jest dopiero po godzinie lub dwóch od nałożenia perfum na skórę, za to pozostaje na niej bardzo długo – znika jako ostatni. Na nutę podstawową składają się też chemiczne utrwalacze zapachu, które są stosowane przez producentów.

•    Nuta średnia

To inaczej „nuta serca”. Wydawałoby się, że z powodu takiej nazwy to właśnie ta nuta zapachowa powinna „chwytać za serce” i być najpiękniejszą, ale w praktyce aromat ten jest właściwie praktycznie niewyczuwalny. Po co więc jest? Otóż działa on niejako jak połączenie dwóch pozostałych nut. Jest bardzo lekki i zazwyczaj znika ze skóry po około 3 godzinach.

•    Nuta wysoka

Zwana także nutą głowy. To właśnie ją czujesz, kiedy otwierasz nowe perfumy i pryskasz się po nadgarstku – ona zatem ma wpływ na to, czy perfumy ci się spodobają. Warto jednak wiedzieć, że wysokie nuty zapachowe są krótkotrwałe – pozostają na naszej skórze zaledwie kilkanaście minut. Dlatego właśnie wybiera się perfumy w sposób, o którym przeczytasz za chwilę.

Jak wybierać perfumy w drogerii?

Skoro wiesz już co nieco o rodzajach perfum, to najwyższy czas na mały poradnik, jak wybierać je w drogerii.

Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, jak nie należy ich kupować. Wiesz już, że istnieje coś takiego jak nuta głowy, czyli aromat, który ulatnia się zaledwie po kilkunastu minutach. Domyślasz się zatem pewnie, że najgorszym, co możesz zrobić, to wąchanie samych nakrętek od flakonów perfum. W drogeriach widać, że wiele osób podejmuje w taki sposób swoje decyzje zakupowe. Później pojawia się rozczarowanie, bo jednak nie jest to zapach naszych marzeń.

Jak zatem podejść do tematu? Najlepiej… z papierowymi paskami do testowania zapachów perfum. Uzbrojona w nie, powinnaś udać się do drogerii i popsikać maksymalnie dziesięć sztuk różnymi testerami. Potem, po dwóch godzinach, możesz powąchać je w domu – w ten sposób poczujesz prawdziwy zapach różnych pachnideł.

Uwaga! Musisz pamiętać, że twój nos ma bardzo ograniczoną tolerancję, jeśli chodzi o rozróżnianie poszczególnych zapachów. Już po około czterech wszystko zaczyna się mieszać! To, co możesz wówczas zrobić, to przestać sprawdzać próbki. Odejść od nich na chwilę i zacząć wąchać… zagłębienie łokcia. Będzie to dla twojego nosa coś w rodzaju zrestartowania systemu. Oczywiście im więcej perfum, tym szybciej metoda ta przestanie się sprawdzać.

Jak wybierać perfumy dla siebie?

Wiesz już, jak wybierać perfumy „technicznie”. Jakie są jednak rodzaje poszczególnych zapachów?

Po pierwsze, mamy perfumy aldehydowe (produkowane nie przy pomocy naturalnych olejków, ale substancji chemicznych), do których należą słynne Chanel No 5. Nie zakładaj jednak z góry, że to zapachy dla ciebie (np. dlatego, że są popularne) – wbrew pozorom wiele kobiet uważa je za odpychające.

Według znawców świata perfum, na zapachy aldehydowe powinny zdecydować się kobiety, od których bije pewność siebie i które lubią stonowany, elegancki styl – czyli np. dla pani prezes w dużej korporacji. Jesteś nią? Kupuj w ciemno.

Druga, bardzo popularna grupa, to zapachy kwiatowe. Mogą zawierać zupełnie przeróżne olejki kwiatowe, jak np. różę i jaśmin. Polecane są kobietom ceniącym sobie romantyczne klimaty, ale też otwartym i mającym poczucie humoru.

Potem mamy perfumy orientalne. Przez wiele kobiet (i mężczyzn) określane są jako dość ciężkie, czasem meczące. Zazwyczaj zawierają dodatki takie jak cynamon, piżmo czy cedr. Zdecydowanie powinnaś się na takie zdecydować, jeżeli uważasz się za kobietę uwodzicielską i czujesz się wyśmienicie w swoim ciele. Taki aromat będzie do ciebie pasował i doda ci seksapilu.

No i zostają nam zapachy owocowe. Piękne, ale przeznaczone raczej dla młodych dziewczyn – są dość słodkie. W składzie mają zazwyczaj aromaty cytrusowe, truskawkowe czy np. arbuzowe.

Jak nakładać na siebie perfumy?

O perfumach nie mówi się, że się nimi „pryskamy”, tylko że je na siebie nakładamy – bo perfumy się nosi. Jak je jednak nakładać, by nie zrazić do siebie wszystkich współpracowników czy ludzi na imprezie?

Istnieją trzy główne „szkoły” stosowania perfum. Według pierwszej powinniśmy roztoczyć przed sobą mgiełkę (wywołaną dwoma lub trzema psiknięciami), a następnie przez nią przechodzić. Ta metoda ma nam zagwarantować, że perfumy zostaną równomiernie rozłożone na ciele, ale nie będą zbyt intensywne.

Drugie podejście do sprawy nakazuje nakładanie perfum na te okolice, które są dobrze ukrwione – czyli na szyję, skórę za uszami oraz na nadgarstki.

W końcu jest i trzeci model – to nakładanie perfum na włosy. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ podobno to włosy najmocniej utrzymują różne aromaty. Nie wierzysz w to? Przypomnij sobie zatem, co najmocniej śmierdzi papierosami, kiedy wracasz z domówki, na której można było palić w mieszkaniu.

Kiedy jakie perfumy?

Oczywiście dobór odpowiednich perfum należy nie tylko od naszego charakteru i upodobań, ale też od okazji. Jak zatem je wybierać?

•    Perfumy do pracy

Jeśli szukasz perfum do pracy, to absolutnie musisz zapomnieć o orientalnych czy bardzo słodkich nutach – takie działanie uznawane jest za zdecydowanie nieprofesjonalne. Praca to nie miejsce na uwodzenie, a zbyt silny zapach może przeszkadzać współpracownikom w skupieniu się na obowiązkach.

•    Perfumy na randkę

W takich okolicznościach zdecydowanie warto sięgnąć po zapachy kwiatowe – delikatne, uwodzące, ale też nieprzytłaczające. Jeśli z kolei chcesz być bardziej uwodzicielska, to oczywiście powinnaś zdecydować się na coś orientalnego, z nutą piżma.

•    Perfumy na imprezę w klubie

W tym wypadku świetnie sprawdzą się perfumy aldehydowe, którym dodasz sobie pewności siebie i na pewno zwrócisz na siebie uwagę. Wizyta w klubie to zresztą jedyna okazja, na której absolutnie nie musisz się ograniczać. Jeśli masz na półce bardzo ciężkie perfumy, to śmiało możesz ich użyć.

•    Perfumy na wakacje

Zaszalej i sięgnij po coś kwiatowo-owocowego. Takie połączenie pozwoli ci się wyluzować i zdecydowanie poprawi twoje samopoczucie. Zapach nie będzie też zbyt duszący w upalne dni.

Uwaga! Jeśli jest naprawdę bardzo gorąco, rozważ zrezygnowanie z klasycznych perfum i sięgnięcie po mgiełkę perfumowaną. To najlżejsza, zapachowa opcja.

Na jakie okazje nie należy się perfumować?

Pamiętaj, że są też i takie okazje, na które po prostu nie wypada się perfumować. Które to?

•    Wizyta u dentysty

Jeśli udajesz się do dentysty, który będzie nad tobą „wisiał” przez 30 minut, to naprawdę daruj sobie aromaty. Dla stomatologa to zazwyczaj męczarnia!

•    Wizyta u noworodka

Nie, nie i jeszcze raz nie. Idziesz odwiedzić noworodka i jego mamę? Nie psikaj się niczym. Tak malutkie dzieci nie tylko odczuwają duży dyskomfort w związku z intensywnym zapachem, ale też mogą zareagować alergicznie. Twój zapach w zupełności wystarczy.

Gdzie kupować perfumy?

Chciałabyś kupić prawdziwe perfumy, ale nie wiesz, gdzie takie dostać i to w rozsądnej cenie? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi.

Po pierwsze – szukaj przecen w drogeriach. Niektóre kobiety szerokim łukiem omijają drogerie takie jak „Douglas”, ponieważ zakładają, że ceny są dla nich nieodpowiednie. Tymczasem w tego typu sklepach nie ma ryzyka zakupu podróbki, a często organizowane są promocje.

Po drugie – jeśli wolisz dokonać zakupu w sklepie internetowym, to wybieraj takie, które są sprawdzone. Innymi słowy, muszą długo działać na rynku i mieć sporo pozytywnych opinii – także (a może przede wszystkim) w zewnętrznych źródłach.

Perfumy – w końcu znajdziesz te „swoje”

Czy perfumy należy dobierać do poszczególnych okazji? A może jednak używać zawsze jednych, tak aby ich zapach zawsze kojarzył się innym właśnie z nami? To już zależy oczywiście tylko od ciebie. Najistotniejsze jest, aby były to takie aromaty, w których czujesz się kobieco, swobodnie i które będą dodawały ci pewności siebie.