Uroda

Każda z nas marzy o pięknej skórze twarzy – gładkiej, pozbawionej wyprysków, młodej i promienistej. Uwielbiamy też, gdy nasze włosy są w dobrej kondycji, czyli gdy są lśniące, gładkie i wyraźnie odżywione. Czy jednak aby osiągnąć takie rezultaty, musimy wydawać fortunę na specjalistyczne kosmetyki? Absolutnie nie. Poznaj najlepsze przepisy na domowe maseczki i zacznij cieszyć się pięknym wyglądem.

Domowe maseczki na twarz – czy są skuteczne?

Niestety, domowe maseczki na trądzik czy bardziej skomplikowane problemy estetyczne i zdrowotne nie są zbyt popularne. A szkoda, ponieważ – o czym przekonują sami dermatolodzy, zdecydowanie warto wypróbować własnoręcznie przygotowywane kosmetyki. Wiele z nich ma w składzie cenne składniki, które dzięki antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu działaniu potrafią zlikwidować, a w przynajmniej znacznie zmniejszyć natężenie zmian skórnych.

Po domowe maseczki na twarz warto sięgnąć jednak także wtedy, gdy nie mamy kłopotów ze skórą, a chcemy jedynie sprawić, by spłyciły się zmarszczki lub aby cera stała się miękka, nawilżona i napięta. Jeśli nie masz zaufania do tego typu naturalnych kosmetyków, to pamiętaj, że obecnie panuje wielka moda na styl „eko” –  w tym również, a może nawet przede wszystkim, na drogeryjnych półkach. W dzisiejszych czasach doceniamy korzyści płynące z używania nawilżającego i łagodzącego aloesu, cenimy sobie wygładzający miód czy wybielającą moc truskawek. To właśnie „eko” kosmetyki są najdroższe – nie zawierają bowiem szkodliwych dla naszej skóry substancji. Jeśli więc lubisz nowości kosmetyczne i cenisz sobie piękną skórę, to powinnaś pokochać domowe maseczki na wągry, a własnej roboty preparaty na zmarszczki czy suche i zniszczone włosy muszą na stałe zagościć w twojej łazience.

Domowe maseczki na trądzik – jak je przygotować?

Jeśli twoim problemem są liczne wypryski, to oczywiście powinnaś udać się do dermatologa, jednocześnie ofiarowując skórze dodatkowe wsparcie. Domowe maseczki na trądzik – młodzieńczy czy zwykły, nie są trudne do przygotowania, a ich regularne stosowanie bardzo często przynosi zaskakująco dobre efekty. Oto kilka propozycji:

1.    Domowa maseczka z miodem i cynamonem

Czy wiesz, że nie tylko miód, ale także cynamon ma właściwości antybakteryjne i łagodzące? Dlatego stosowanie tych produktów razem, minimum raz w tygodniu, pomoże ci zredukować ilość wyprysków na twarzy i przyspieszyć gojenie tych najbardziej dokuczliwych. Aby przygotować maseczkę, musisz tylko połączyć dwie łyżki miodu z jedną łyżeczką cynamonu. Taką mieszankę pozostaw na skórze około 15 minut, po czym – co bardzo ważne, spłucz ją wodą z dodatkiem oczyszczającego soku z cytryny.

2.    Maseczka z kurkumą, miodem i mlekiem

Chociaż kurkuma kojarzy nam się przede wszystkim ze światem kuchni, na stałe zagościć również w twojej łazience – o ile zmagasz się z trądzikiem. Ma ona silne działanie przeciwbakteryjne, a do tego mnóstwo składników antyoksydacyjnych. Przygotowana z nią domowa maseczka świetnie wpłynie na kondycję skóry i wyraźnie zmniejszy zaczerwienienia. Wymieszaj więc dwie łyżki nieprzegotowanego mleka (to ważne, ponieważ gotowanie usuwa z mleka cenny kwas mlekowy), 1 łyżeczkę miodu oraz 1 łyżeczkę kurkumy.

3.    Domowa maseczka z owsianki i miodu

Zwykłe płatki owsiane zalej gorącym mlekiem i poczekaj, aż z całości zrobi się papka. Następnie dodaj dwie łyżeczki miodu i nałóż maseczkę na twarz, na około 15 minut. Zmyj wodą połączoną z dobrze działającym na skórę octem jabłkowym (kilka łyżek octu na pół litra wody).

Domowe maseczki odmładzające – młodość z natury

Jeśli zauważyłaś, że twoja skóra straciła swoje napięcie i sprężystość, a do tego masz wrażenie, że niemal każdego dnia pojawiają się na niej nowe zmarszczki, to nie ma co narzekać czy rozpaczać – tutaj trzeba po prostu działać. Dermatolodzy podkreślają, że domowe maseczki do cery dojrzałej mogą przynieść naprawdę dobre rezultaty, o ile oczywiście stosowane są minimum dwa lub trzy razy w tygodniu. Nie powinnaś mieć z tym większych problemów – takie naturalne kosmetyki są nie tylko bardzo tanie, ale też ich przygotowanie nie zabiera zbyt dużo czasu.

1.    Maseczka z glinki

Wiele osób sądzi, że podstawowym elementem domowych maseczek jest przede wszystkim miód, cytryna i mleko albo śmietanka. To prawda, ale jednocześnie wcale nie oznacza to, że nie możesz sięgnąć po bardziej „profesjonalne” składniki – jak choćby glinka, powszechnie stosowana w kosmetykach drogeryjnych. Dzięki niej skóra staje się bardziej napięta, jest wyraźnie odżywiona i zyskuje młodzieńczy blask. Uważasz, że taka domowa maseczka odmładzająca to coś, czego warto spróbować? W takim razie kup w sieci wybraną przez siebie glinkę (np. zieloną), wymieszaj ją z kilkoma łyżkami oleju arganowego, a potem po prostu rozprowadź na twarzy i pozostaw na około 25 minut.

Cenna wskazówka! Olej możesz zastąpić wywarem z ziół, np. z antybakteryjnego i odświeżającego rumianku.

2.    Domowa maseczka z drożdży

Drożdże mają fantastyczną właściwość ściągania skóry, co jest korzystne w przypadku cery dojrzałej, pozbawionej jędrności. Jak ją przygotować? Bardzo prosto – wystarczy, że kupisz kostkę drożdży (nie mogą być to drożdże suszone!), zalejesz odrobiną ciepłego mleka, a gdy powstanie już z tego papka – dodasz dwie łyżki łagodzącego miodu.

3.    Maseczka z oliwy z oliwek (kompres)

Alternatywą dla domowej maseczki odmładzającej w klasycznej postaci jest bardzo popularny i ceniony ostatnio kompres z oliwy z oliwek. Najpierw musisz dość mocno podgrzać oliwę z oliwek. Następnie wlej ją do miseczki i połóż się wygodnie, uprzednio przygotowując sobie kilka kawałków medycznej gazy. Rozprowadź oliwę na twarzy (oczywiście nie może być zbyt gorąca) i nałóż gazę. Trzymaj taki kompres przez około 30 minut. Twoja cierpliwość zostanie nagrodzona, ponieważ dzięki kompresowi z oliwy skóra bardzo szybko staje się niezwykle miękka, a przez to i gładsza.

Ważna wskazówka! Oliwa z oliwek błyskawicznie spływa z twarzy. Zabezpiecz więc swoje ubranie, kładąc na ramionach stary ręcznik.

Domowe maseczki oczyszczające – dla pięknej, czystej cery

Nawet najmniej problemowej skórze raz na jakiś przyda się domowa maseczka oczyszczająca, która oczyści naskórek z potu, łoju i zabrudzeń. Stosowanie takiego kosmetyku przynajmniej raz w tygodniu sprawi, że wypryski będą pojawiać się coraz rzadziej, a cera będzie o wiele bardziej promienna.

1.    Maseczka oczyszczająca z sodą

Bardzo skuteczną maseczką oczyszczająca jest ta z sody oraz soku z cytryny – należy jednak pamiętać, że nie powinny stosować jej osoby mające bardzo wrażliwą skórę (może wówczas wywołać pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie). Aby przygotować kosmetyk, musisz wymieszać dwie łyżeczki sody oczyszczonej z kilkoma łyżkami soku z cytryny. Naturalnie z początku całość będzie się pienić – poczekaj, aż ten proces się zakończy, a maseczka zyska gładką konsystencję. Wówczas nałóż preparat na twarz i zostaw na około 20 minut, po czym spłucz letnią wodą.

Ważna wskazówka! Taką maseczkę można zastosować w przeddzień domowego, mechanicznego oczyszczania skóry. Aby je przeprowadzić, najpierw zastosuj tzw. parówkę oczyszczającą (czyli nachyl twarz nad garnkiem z wrzącą wodą z dodatkiem łagodzących ziół), a potem przystąp do delikatnego oczyszczania za pomocą chusteczek jednorazowych. Pamiętaj, że nic na siłę – intensywne wyciskanie zaskórników prowadzi do uszkodzenia skóry.

2.    Domowa maseczka oczyszczająca z ziół

Aby ją przygotować, musisz oczywiście przygotować zioła: 1,5 łyżki ziela macierzanki, 1 łyżkę nasion lnu, 1,5 łyżki prawoślazu oraz 4 łyżeczki rumianku. Następnie zalej wszystko gorącą wodą i zaczekaj, aż powstanie przyjemna w dotyku papka. Nałóż ją na twarz i pozostaw na około 25 minut. Potem już tylko spłucz wodą z dodatkiem kilku łyżek cytryny.

3.    Maseczka z owoców

Bardzo korzystnie zadziała na twoją skórę także domowa maseczka oczyszczająca z owoców. Przede wszystkim zalecamy tę z kwaśnym jabłkiem oraz cytryną. Duże jabłko musisz zetrzeć na tarce, połączyć z kilkoma kroplami cytryny, a następnie wymieszać z dwie łyżkami białego sera. Na sam koniec skrop maseczkę łyżką octu jabłkowego i całość wymieszaj.

Ważna wskazówka! Po każdej maseczce oczyszczającej powinnaś nałożyć na twarz solidną porcję ulubionego kremu. Oczyszczanie jest korzystne, ale nieco wyczerpujące dla skóry.

Domowe maseczki na włosy

Przesuszone, łamiące się, wypadające, pozbawione blasku i sprężystości – takie są niestety włosy większości z nas. Wszystko za sprawą wyczerpujących zabiegów, którym poddajemy kosmyki każdego dnia – prostownica czy lokówka są niezbędne w tworzeniu pięknych fryzur, ale po długim czasie łatwo zauważyć „uboczne” skutki ich działania.

Naturalnie domowe maseczki na włosy nigdy nie dadzą ci takiego rezultatu, co na przykład keratynowe prostowanie, niemniej z całą pewnością efekt, jaki dzięki nim osiągniesz, będzie zauważalny i satysfakcjonujący. Nie zastanawiaj się zatem za długo i po prostu przystąp do działania, wcześniej wybierając odpowiednią dla siebie maseczkę.

1.    Domowa maseczka na suche włosy z awokado

Jeśli twoim problemem są włosy przesuszone, to powinnaś raz w tygodniu stosować odżywczą maseczkę z awokado. Przygotowanie jej jest proste: rozgnieć widelcem dosyć duże awokado, dodaj do niego 3 łyżki dobrej jakości oliwy z oliwek, 2 łyżki soku z cytryny oraz 3 łyżki olejku rycynowego. Całość nałóż na włosy i pozostaw na około 30 minut.

Ważna wskazówka! Pamiętaj, że tego typu maseczki lepiej działają pod wpływem ciepła – wówczas otwierają się łuski włosa i mocniej wchłania on korzystne dla siebie substancje. Dlatego, gdy tylko nałożysz maseczkę, przykryj włosy folią, a następnie owiń wokół głowy gruby ręcznik.

2.    Maseczka na włosy zniszczone

Jeżeli twoje kosmyki są nie tyle suche, co po prostu połamane na skutek licznych zabiegów, to powinnaś regularnie nakładać na włosy maseczkę z aloesu. Sprawia ona, że włosy są wyraźnie wygładzone, odżywione i lśniące. Aby przygotować maseczkę, musisz wymieszać dwie łyżki miodu, trzy łyżeczki olejku kokosowego (bez problemu kupisz go online) oraz trzy łyżki żelu z aloesu (to także warto kupić w Internecie). Przytrzymaj mieszankę na włosach przez około 30-40 minut, pamiętając o tym, aby odpowiednio ogrzać głowę. Stosuj ją raz albo dwa razy w tygodniu.

Domowe maseczki – źródło piękna dla każdej z nas

Eco kosmetyki zawojowały w ostatnich latach drogeryjny rynek. Warto jednak pamiętać, że nie musisz wydawać ogromnych pieniędzy, aby korzystać z dobroci natury. W zupełności wystarczy, że przygotujesz je sama, w zaciszu własnego mieszkania, uwzględniając swoje potrzebne i produkty, które akurat masz na wyciągnięcie ręki.