Uroda

Czy masz wrażenie, że skóra twojej twarzy jest lekko poszarzała, brakuje jej zdrowego kolorytu i blasku? Istnieje sposób, by to zmienić – to oczyszczanie kwasami. Dowiedz się, czym właściwie są kwasy, jak dobrać je do swojej cery i czy lepiej korzystać z nich w domu, czy u kosmetyczki.

Oczyszczanie kwasami – na czym właściwie polega?

Nie każda z nas wie, czym właściwie są kwasy używane w kosmetyce. Część kobiet niepokoi słowo: „kwas”, który kojarzy nam się z substancją toksyczną, a nawet żrącą. Jednak kwasy, o których mówimy, w żadnym stopniu nie są niebezpieczne. Być może nawet kojarzysz specjalne skarpetki złuszczające, które zakłada się na stopy, co powoduje schodzenie starego naskórka po kilku dniach. Ich skuteczność opiera się na działaniu kwasów owocowych.

Naturalnie oczyszczanie kwasami twarzy nie jest aż tak intensywne. To raczej forma nieco mocniej działającego peelingu, dzięki któremu skóra twarzy staje się świeża i promienna. Kwasy można stosować w każdym wieku i w przypadku każdej cery, należy jednak dopasować je do swoich potrzeb i oczekiwań.

Rodzaje kwasów stosowanych na twarz

Zasadniczo kwasy do złuszczania skóry twarzy dzielimy na trzy grupy. Zdecydowanie najsilniejsze są kwasy należące do grupy AHA – to substancje alfa-hydroksylowe. Nie są zalecane do cery tłustej, ponieważ sebum jest dla nich barierą niemal nie do przebicia. Powinny stosować je natomiast kobiety, które mają skórę suchą lub mieszaną. Kwasy z grupy AHA to na przykład ten migdałowy czy glikolowy.

Druga grupa to kwasy określane skrótem PHA (kwasy poli-hydroksylowe). Są bardzo łagodne dla skóry, dlatego zaleca się je paniom mającym wrażliwą skórę – na przykład naczynkową albo reagującą podrażnieniami na różne zabiegi. Do tej grupy należą kwasy laktobionowy i glukonolakton.

W końcu mamy i trzecią grupę kwasów, czyli BHA – to kwas salicylowy. Świetnie działa na skórę trądzikową oraz z innymi zmianami, wywoływanymi nadmiarem sebum.

Oczyszczanie kwasami twarzy – jakie efekty może przynieść?

Jak już wiesz, regularne oczyszczanie kwasami może sprawić, że twoja cera będzie prezentować się znacznie lepiej. Co to jednak dokładnie znaczy? Jakie konkretne korzyści przyniosą poszczególne zabiegi?

•    Koloryt skóry znacznie się poprawi

Wszystko dzięki odsłonięciu zdrowej warstwy skóry. Złuszczony naskórek odkrywa to, co najbardziej świeże.

•    Spłycenie zmarszczek

Naturalnie nie możemy liczyć na to, że odmłodzimy się o 10 czy 15 lat. Faktem jest jednak, że odpowiednio dobrane kwasy powodują stymulację komórek i delikatne wypełnienie bruzd. Dodatkowo skóra zostaje zmotywowana do produkcji kolagenu.

•    Nawilżenie skóry

Kwasy mają nie tylko działanie złuszczające, ale i intensywnie nawilżające. Po kilku zabiegasz sama zauważysz, że skóra przestała być napięta i podrażniona – to wszystko dzięki nawilżeniu.

•    Rozjaśnienie zmian barwnikowych

Przebarwienia to powód do kompleksów wielu kobiet. Kwasy co prawda nie usuną plam w 100%, jednak mogą je znacznie rozjaśnić.

•    Zniwelowanie ilości wyprysków

Wszystkie wspomniane kwasy mają silne działanie antybakteryjne. Dlatego właśnie poleca się je osobom, które regularnie muszą walczyć z krostkami i większymi wypryskami.

•    Wygładzenie cery

Jeśli kiedykolwiek używałaś peelingu, to dobrze wiesz, że skóra jest po nim idealnie gładka. Zabieg z użyciem kwasów ma podobne działanie.

Oczyszczanie kwasami – w domu czy u kosmetyczki?

Czy możliwe jest oczyszczanie skóry kwasami w domu? Oczywiście – na rynku znajduje się mnóstwo produktów, których śmiało można używać w zaciszu własnych czterech ścian. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki dostępne w drogeriach czy aptekach zawierają zwykle mniej niż 40% kwasów. Produktów o wyższych stężeniach używa się już tylko w salonach kosmetycznych (choćby z uwagi na bezpieczeństwo).

Z uwagi na obniżenie zawartości kwasów, na efekty będziesz musiała poczekać nieco dłużej. Zazwyczaj wyraźną poprawę stanu cery można zauważyć dopiero po kilku tygodniach użytkowania. Jeśli natomiast twoim celem jest redukcja zmarszczek czy rozjaśnienie przebarwień, musisz uzbroić się w cierpliwość – proces ten może trwać nawet pół roku. Kwasy należy nakładać codziennie według schematu:

  1. Dokładne zmycie makijażu.
  2. Oczyszczenie skóry za pomocą płynu micelarnego albo toniku.
  3. Osuszenie skóry twarzy – najlepiej ręcznikiem papierowym.
  4. Przemycie skóry twarzy wacikiem nasączonym alkoholem.
  5. Zabezpieczenie ranek lub „żywych” wyprysków za pomocą wazeliny..
  6. Założenie rękawiczek (jeśli chcesz nakładać specyfik rękoma)
  7. Nakładanie kwasu.
  8. Pozostawienie kwasu na twarzy na 10 minut.
  9. Spłukanie kwasu bieżącą, letnią wodą.
  10. Nałożenie łagodzącej maseczki, np. z aloesu.

Jeżeli zależy ci na uzyskaniu pozytywnych rezultatów w jak najszybszym czasie, to powinnaś już skierować swoje kroki do kosmetyczki. Zanim jednak to zrobisz, koniecznie sprawdź ofertę kilku gabinetów. Oczyszczanie kwasami twarzy to nie zabawa – kosmetyczka powinna dokładnie zdawać sobie sprawę z tego, co robi. Krótko mówiąc, niezbędne jest doświadczenie.

Warto też pamiętać, że koszt jednego zabiegu to zazwyczaj od 100 do 200 złotych, przy czym praktycznie nigdy nie jest to „jednorazowa przygoda”. Zazwyczaj wymagane jest aż cztero- czy pięciokrotne powtórzenie całej procedury.

Czy oczyszczanie kwasami u kosmetyczki to coś, na co warto wydać 500 czy 600 złotych? Opinie wskazują na to, że jak najbardziej. W sieci możesz poczytać mnóstwo historii dziewczyn, które są naprawdę zachwycone działaniem poszczególnych kwasów.

Oczyszczanie kwasami w domu – jaki kwas wybrać?

Wiesz już, na jakie grupy dzielą się poszczególne kwasy. Teraz podpowiemy ci, jak wybrać konkretną substancję – z tych najbardziej popularnych.

Kwas ferulowy

Znajdziesz go w niektórych kosmetykach w drogerii, a także oczywiście u kosmetyczki. Należy stosować go regularnie, tj. musisz pojawić się u kosmetyczki kilka razy albo po prostu regularnie nakładać go w domu (najlepiej codziennie – pamiętaj o niskich stężeniach).

Jakie korzyści przyniesie ci oczyszczanie kwasami ferulowymi? Przede wszystkim poprawisz elastyczność i napięcie skóry, spłycisz także zmarszczki. To najlepszy ze wszystkich kwasów, jeśli chodzi o działanie przeciwstarzeniowe. Dodatkowo warto wiedzieć, że kwas ferulowy bardzo silnie rozjaśnia przebarwienia. Jeśli więc męczysz się np. z plamą soczewicowatą, a do tego chciałabyś wyglądać nieco młodziej, to będzie to najlepsza dla ciebie substancja.

Najlepsze kosmetyki z kwasem felurowym:

  1. Yoskine, koncentrat C-ferulowy 3% przeciw przebarwieniom skóry, serum
  2. Ferul Tonic Peel Mission z kwasem ferulowym
  3. Theo Marvee FerulAge Krem z Kwasem Ferulowym

Kwas  laktobionowy

To bardzo łagodny kwas, który jednocześnie wykazuje bardzo silne działanie bakteriobójcze. Stąd też wyjątkowo poleca się go kobietom mającym kłopoty z trądzikiem różowatym albo męczącym się z drobnymi wypryskami pojawiającymi się na co dzień.

Kwas laktobionowy, z uwagi na swoje łagodne działanie, bardzo polecany jest także jako środek łagodzące podrażnienia skóry, które mogą powstawać na skutek zabiegów medycyny naturalnej. Jeśli więc potrzebujesz takiego łagodnego ukojenia, które jednocześnie poprawi wygląd cery, to wybierz właśnie kwas laktobionowy.

Najlepsze kosmetyki z kwasem laktobionowym:

  1. Cellabic Laktea, krem na trądzik z kwasem laktobionowym
  2. Krem z kwasem laktobionowym 50 ml Organic Series
  3. Lacto Tonic Peel Mission z kwasem laktobionowym

Kwas migdałowy

Kwas ten ma dość silne działanie złuszczające, dlatego będzie idealny dla każdej „zmęczonej” cery, zwłaszcza dla tej długo nieodświeżanej. To jednak nie wszystko. Kwas migdałowy znany jest ze swojego znakomitego działania odkażającego, więc będzie silnym środkiem przeciwtrądzikowym. Oczyszczanie kwasami twarzy pokrytej trądzikiem wymaga pewnej ostrożności, ale akurat kwasu migdałowego nie musisz się obawiać.

Dodatkową korzyścią ze stosowania tego właśnie preparatu jest silne odmłodzenie skóry. To właśnie was migdałowy intensywnie pobudza produkcję kolagenu, czyli składnika nadającego naszej skórze jędrności. Dodatkowo, choć ma silne działanie, nie powoduje mocnego łuszczenia skóry, jej zaczerwienia czy podrażnienia.

Najlepsze kosmetyki z kwasem migdałowym

  1. Bandi krem z kwasem migdałowym i polihydroksykwasami
  2. Ziaja Pro krem złuszczający 5% kwas migdałowy
  3. Bielenda peeling z kwaem migdałowym 40%

Kwas glikolowy

Jest już niemal kultowy. Dlaczego pokochały go kobiety z całego świata? Przede wszystkim z uwagi na fantastyczne działanie odmładzające – oczyszczanie kwasami glikolowymi, zwłaszcza to w gabinecie kosmetycznym, może spowodować, że skóra będzie nawet o ¼ grubsza! Jednak nie tylko kobiety, które zauważyły spadek jędrności skóry, sięgają po kwas glikolowy. Jest on również bardzo popularny wśród pań mających przebarwienia. Substancja ta składa się bowiem z bardzo malutkich cząsteczek, dzięki czemu może wnikać bardzo głęboko – w kolejne warstwy naskórka. Podsumowując, jest to idealny kwas dla na blizny, przebarwienia i przeciw starzeniu się.

Najlepsze kosmetyki z kwasem glikolowym:

  1. Iwostin estetic peeling z 12% kwasem glikolowym
  2. SEPHORA COLLECTION Płatki do twarzy z kwasem glikolowym
  3. Collistar Perfect Skin Peeling With Glycolic Acid peeling do twarzy z kwasem glikolowym

Kwas salicylowy

Jeżeli od zawsze męczysz się z tłustą, a nawet trądzikową cerą, to jest to produkt właśnie dla ciebie. Kwas salicylowy ma silne działanie odkażające i łagodzące stany zapalne. Kobiety, które często nakładają go na skórę, w dość szybkich czasie zauważają, że ich cera ma ładnie odblokowane pory, jest „uspokojona”, a wyprysków z tygodnia na tydzień jest coraz mniej. Oczyszczanie kwasami tego rodzaju będzie dobre i dla ciebie także, gdy nie masz problemu ze skórą, a jedynie chciałabyś zadbać o jej świeży wygląd. To właśnie kwas glikolowy sprawia, że naskórek nie ulega tak szybko procesom rogowacenia.

Najlepsze kosmetyki z kwasem salicylowym:

  1. Image Skincare, Claryfying Gel Cleanser – preparat oczyszczający z kwasem salicylowy
  2. Clarena krem z kwasem pirogronowym i salicylowym
  3. Vibrant Glamour maska z kwasem salicylowym

Przeciwwskazania – kto nie może używać kwasów na skórę?

Jeżeli twoją twarz pokrywają duże, ropne wypryski, poważniejsze ranki (których nie można zabezpieczyć), masz miejscowo oparzoną skórę albo jesteś w ciąży, to musisz na jakiś czas wstrzymać się z nakładaniem kwasów. Wróć do zabiegów albo rozpocznij je dopiero, gdy urodzisz dziecko albo gdy sytuacja na twojej skórze będzie nieco opanowana.