Uroda

Zastanawiasz się, jak zlikwidować przebarwienia na skórze twarzy? To niestety trudne zadanie. Zanim zaczniesz wypróbowywać poszczególne metody, dowiedz się, jakie są rodzaje zmian i dlaczego przebarwienia w ogóle powstają. Następnie dobierz działanie odpowiednie do swojego problemu – mogą być to zarówno metody domowe, jak i profesjonalne kosmetyki i zabiegi.

Przebarwienia na skórze twarzy – rodzaje

Patrzysz w lustro i nie dowierzasz – kolejna plamka! Niestety, przebarwienia na skórze to zmora wielu kobiet. Odbierają nam urody, dodają wieku, a często i niepokoją. Warto więc wiedzieć, jakie cztery najczęstsze rodzaje przebarwień.

1.    Piegi

Każda z nas jest w stanie wskazać piegi na swoim ciele. Nie zawsze wiemy jednak, że ich występowanie jest uwarunkowane genetycznie – innymi słowy, piegowaci rodzice najczęściej mają piegowate dzieci. Należy też pamiętać, że piegi często występują u osób bardzo młodych (ponieważ ich organizmy nie produkują wystarczająco dużo melatoniny, która chroni przed działaniem słońca), a później – w dorosłości, zanikają. Tylko u niektórych osób dorosłych takie przebarwienia na skórze twarzy zostają do końca życia, zazwyczaj są to kobiety o bardzo jasnej cerze.

Co jeszcze warto wiedzieć o piegach? Na przykład to, że ich „wysyp” na skórze następuje po letnich miesiącach – wtedy skóra narażona jest na silniejsze promieniowanie. Warto też pamiętać, że u osób, które mają te małe, brązowe przebarwienia na skórze w dużych ilościach, większe jest ryzyko zachorowania na raka skóry.

2.    Ostuda

Ostuda to przebarwienie melanocytowe nabyte. Pojawia się zazwyczaj w miejscach, które szczególnie często narażone są na działanie promieni słonecznych, czyli głównie na twarzy. Okolice, w których „najchętniej” powstaje ostuda, to policzki, czoło, skronie albo górna warga.

Ostuda to brązowe przebarwienia na skórze – nieregularne, wyraźnie odgraniczające się od reszty naskórka. Mogą być całkiem pokaźne (nawet kilka centymetrów średnicy) albo małe. Zdecydowanie najczęściej występuje u kobiet, które ukończyły trzydziesty rok życia i mają ciemną karnację. Zazwyczaj pojawienie się ostudy nie ma związku z chorobą, aczkolwiek może być też sygnałem nieprawidłowości w organizmie.

Ostuda jest zazwyczaj wielkim powodem kompleksów, dlatego też wiele kobiet zastanawia się, jak usunąć takie właśnie przebarwienia na skórze.

3.    Plamy soczewicowate

Plamy soczewicowate to przebarwienia na skórze, które mogą mieć związek zarówno z wiekiem (plamy starcze), jak i z nadmierną ekspozycją na słońce.

Przebarwienia te mają brązową barwę, ale mogą być zarówno jasnobrązowe, jak i ciemnobrązowe. Występują na twarzy, jak i np. na dekolcie, szyi czy na kończynach. Mogą mieć różne rozmiary, ale najczęściej jest to średnica od 2 mm do 2 cm. Podobnie jak ostuda, są ładnie odgraniczone od reszty skóry i – również podobnie – powodują masę kompleksów.

4.    Przebarwienia pozapalane

To wszystkie te przebarwienia na skórze, zazwyczaj twarzy, które są „pozostałością” po walce organizmu ze stanem zapalnym. Najczęściej są to zatem plamy po zmianach trądzikowych, po łuszczycy, kontaktowym zapaleniu skóry, alergii, fizycznym podrażnieniu lub po prostu po infekcji bakteryjnej albo wirusowej.

Warto dodać, że tego typu zmiany bardzo często współwystępują ze zmianą struktury naskórka – skóra może być w tym miejscu wybrzuszona, gładsza i błyszcząca, może też występować wyczuwalne pod palcami zgrubienie.

Skąd się biorą przebarwienia na skórze?

Jeśli kliknęłaś w ten artykuł, to najpewniej już wielokrotnie zastanawiałaś się, skąd wzięły się u ciebie przebarwienia na skórze. Przyczyny takich problemów mogą być wielorakie. Niektóre są oczywiste – jeśli miałaś silny trądzik w wieku młodzieńczym, to doskonale znasz źródło swoich problemów. Nierzadko jednak dzieje się tak, że nie mamy pojęcia, dlaczego to właśnie nam, a nie koleżance, która spędza na słońcu tyle samo czasu, „wyskoczyła” plamka. Musisz zatem wiedzieć, że prawdopodobieństwo wystąpienia zmian zwiększają:

•    Częste wystawianie skóry na promienie UV

Może i twoja koleżanka spędza porównywalną ilość czasu na świeżym powietrzu, ale nie chodzi na solarium? Albo nie spędza każdych wakacji, smażąc się na plaży po dwie lub trzy godziny dziennie? Niestety im częściej eksponujemy twarz i ciało na działanie promieni słonecznych, tym większe jest ryzyko, że pojawią się samoistne przebarwienia na skórze – twarzy i ciała.

•    Zawirowania hormonalne

W okresie ciąży oraz przekwitania, czyli w czasie okołomenopauzalnym, dochodzi do zawirowań hormonalnych. Hormony mają z kolei ogromny wpływ na to, jak prezentuje się nasza skóra i czy są na niej jakieś przebarwienia. Ryzyko wystąpienia plamek rośnie także, jeżeli dana kobieta zażywa doustne środki antykoncepcyjne.

•    Choroby wątroby

Na pewno słyszałaś o tzw. „plamach wątrobowych” – praca tego organu ma duży wpływ na nasz wygląd. Jeżeli wątroba źle pracuje, na przykład na skutek zapalenia, nadwyrężenia albo choroby nowotworowej, to skóra może „demonstrować” problem właśnie w postaci przebarwień.

•    Nadczynność tarczycy

Zarówno nadczynność tarczycy, jak i niedoczynność nadnerczy mogą wpływać na powstawanie przebarwień na skórze twarzy.

Ponadto ryzyko powstania zmian rośnie na skutek działania niektórych substancji zawartych w lekach i kosmetykach (np. składniki fitotoksyczne), a także w przypadku zaburzenia miesiączkowania i przy zapaleniu przydatków.

Jak zlikwidować przebarwienia na skórze twarzy?

Jak już wspomnieliśmy, przebarwienia na skórze twarzy mogą być źródłem potężnych kompleksów – zwłaszcza gdy są duże, ciemne i dobrze odgraniczone. Przyjrzyjmy się zatem sposobom na ich zlikwidowanie.

Przebarwienia na skórze – domowe sposoby

Dermatolodzy są zgodni – problemy, które omawiamy, są zazwyczaj dość trudne do pokonania. Najlepszym rozwiązaniem jest zazwyczaj skorzystanie z pomocy profesjonalisty i usunięcie zmian za pomocą zabiegów. Co jednak, jeśli nie dysponujesz czasem lub/i pieniędzmi, a masz przebarwienia na skórze? Domowe sposoby nie usuną zmian całkowicie – to pewne, ale mogą je rozjaśnić. Warto więc próbować!

•    Maseczka z ogórka

Ciekawy sposób na przebarwienia na skórze, a dokładnie na ich rozjaśnienie, to stosowanie maseczki z ogórka. Ogórek od lat znany jest ze swoich świetnych właściwości – nie tylko rozjaśnia, ale też dodaje blasku i świeżości. Zetrzyj więc ogórek na tarce, dodaj kilka kropel cytryny i nałóż taką papkę na 15 minut na całą twarz.

•    Okład cytrynowy

Podobnie jak ogórek, cytryna może świetnie rozjaśnić zmienione miejsca na twojej skórze. Aby tak się stało, nasączaj wacik świeżym sokiem z cytryny, a potem nakładaj go na przebarwienie na jakieś 10 minut. Taką kurację przeprowadzaj dwa razy dziennie.

•    Soda oczyszczona

Ostatni z najskuteczniejszych środków na domowe likwidowanie przebarwień na skórze. Przygotuj sobie kilka łyżek sody oczyszczonej. Dodaj do niej wodę – tylko tyle, aby powstała zbita papka. Nałóż ją na twarz, połóż się (aby nie spłynęła) i poczekaj 20 minut. Taki zabieg możesz powtarzać dwa razy w tygodniu.

Przebarwienia na skórze – jak się ich pozbyć kosmetykami z drogerii?

Niestety, może się okazać, że efekty działania naturalnych metod na rozjaśnianie przebarwień nieco cię rozczarują. Jeśli tak będzie, koniecznie wypróbuj bardziej profesjonalnych środków, czyli tych z apteki lub drogerii. Co dokładnie powinny mieć one w składzie?

•    Kwasy

Kwasy mają już o wiele silniejsze działanie niż na przykład ogórek albo cytryna. Na drogeryjnej półce szukaj przede wszystkim kosmetyków z kwasami salicylowym, glikolowym oraz migdałowym. Pamiętaj jednak, żeby zwracać uwagę na ich stężenie (powinno być jak najwyższe) – kosmetyki bardzo się pod tym względem różnią.

•    Witamina C

Zarówno brązowe przebarwienia na twarzy, jak i te czerwone, dość łatwo poddają się działaniu wysoko stężonej witaminy C. Dodatkowo witamina ta ogranicza działanie melatoniny. Możesz wybrać zarówno maść, jak i serum – oba będą dobrze działały, choć żadne nie usunie całkowicie zmian.

•    Ekstrakty z ziół

Ujednolicają koloryt skóry, wzmacniają ją i dodają jej świeżości. Szczególnie polecane ekstrakty to ten z brzozy zwyczajnej, krokosza barwierskiego, glistnika albo mydlicy lekarskiej.

Jak rozjaśnić przebarwienia na skórze – profesjonalne zabiegi

Jeśli chcesz wiedzieć, jak skutecznie zlikwidować przebarwienia na skórze twarzy, to odpowiedź jest tylko jednak – musisz umówić się na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej albo u kosmetyczki. Jakie zabiegi są szczególnie polecane przy tego typu problemach?

1.    Peeling kawitacyjny

Stanowi połączenie ultradźwięków oraz cieniutkiej warstwy wody. W efekcie dochodzi do rozbicia warstwy rogowej i usunięcia starej warstwy skóry. Peeling kawitacyjny polecany jest zwłaszcza w przypadku przebarwień o kolorze kawy z mlekiem.

2.    Mikrodermabrazja

To jeden z najpopularniejszych obecnie zabiegów, który przynosi całkiem dobre efekty – zwłaszcza w przypadku jaśniejszych przebarwień. Polega on na mechanicznym usunięciu starej warstwy naskórka przy pomocy kryształów diamentowych albo korundowych.

3.    Złuszczanie przy pomocy witaminy C

Wbrew pozorom nie jest to to samo, co użycie kosmetyku z drogerii. Do złuszczania w gabinecie używa się środków o wyższym stężeniu witamin, co powoduje o wiele wyraźniejsze efekty. Metoda ta świetnie sprawdza się w redukowaniu albo rozjaśnianiu przebarwień u kobiet, które mają wrażliwą skórę.

4.    Laseroterapia

To najdroższa metoda, a jednocześnie zdecydowanie najskuteczniejsza. Jeżeli więc chcesz rozjaśnić przebarwienia na skórze na dobre, to najlepiej w ogóle zrezygnuj z poprzednich sposobów i od razu zacznij odkładać „na laser”. Warto jednak pamiętać, że laserowe usuwanie przebarwień bardzo często nie kończy się na jednym zabiegu.

Przebarwienia na skórze twarzy – jak im zapobiegać?

Wielu kobietom wydaje się, że zapobiegnięcie przebarwieniom twarzy nie jest możliwe – to jednak nieprawda. Jeżeli będziesz unikała słońca (i solarium!), używała kremów z wysokim filtrem nawet jesienią i zimą, dbała o swoją wątrobę i regularnie badała poziom hormonów w organizmie, to istnieje duża szanse, że twojego lica nie oszpeci nawet najmniejsza plamka. Pamiętaj – nawet piękna opalenizna nigdy nie jest tak elegancka, jak świeża, jasna cera bez przebarwień.