Uroda

Manicure hybrydowy stał się ogromnie popularną formą stylizacji paznokci. Dzięki utwardzeniu w lampie lakier utrzymuje się dłużej, jest także bardziej odporny na uszkodzenia, co pozwala dłużej cieszyć się wybranym kolorem.

W salonach kosmetycznych można spotkać dwa rodzaje tego urządzenia: UV i LED. Lampa UV wymaga regularnej wymiany żarówek, ponadto, światło, które emituje, jest niewidzialne dla ludzkiego wzroku. Obecnie, coraz więcej profesjonalistek odchodzi od tego typu sprzętu na rzecz lamp LED, które nie wymagają wymiany diod, są bardziej wytrzymałe, a czas utwardzania jest znacząco krótszy, dzięki czemu dłonie spędzają w niej mniej czasu.

Światło emitowane przez lampy do utwardzania produktów hybrydowych zawiera promieniowanie UVA - to samo, które dociera do Ziemi. To nie ono sprawia, iż po pobycie na słońcu skóra staje się brązowa, jednak posiada właściwości, dzięki którym przenika do skóry. W tym miejscu pojawia się pytanie – czy korzystanie z lamp podczas zabiegów manicure hybrydowego wpływa na jego bezpieczeństwo?

W sieci można znaleźć różne odpowiedzi na to pytanie, jednak opierając się o przeprowadzonych badaniach, można stwierdzić, iż lampy wykorzystywane do utwardzania lakierów hybrydowych są bezpieczne dla skóry człowieka. Należy wyróżnić kilka czynników, które o tym stanowią. Przede wszystkim, podczas manicure hybrydowego przekroczenie dopuszczalnej, dziennej dawki promieniowania nie jest możliwe. Odpowiada ona dodatkowym 10-20 minutom tygodniowo spędzonym na słońcu.  Wykazano także, iż nie ma znaczącej różnicy między lampami tradycyjnymi a lampami LED w ekspozycji na promienie UV. Obydwa rodzaje są zgodne z międzynarodowymi standardami, a na rosnącą popularność lamp LED mają wpływ czynniki niezwiązane z promieniowaniem.

Z całą stanowczością można stwierdzić, że korzystanie z regularnych zabiegów manicure hybrydowego, co za tym idzie wystawianie się na promieniowanie z lamp UV, jest bardziej bezpieczne od długotrwałego przebywania na słońcu, zwłaszcza bez wcześniejszego użycia ochrony przeciwsłonecznej. Osoby, które szczególnie dbają o skórę, mogą kilkanaście minut przed planowaną wizytą wmasować krem z filtrem w dłonie, jednak należy zwrócić uwagę na to, aby produkt był odpowiedni dla promieniowania UVA.

Ważne, aby zwrócić uwagę na korzystanie z lamp wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem oraz, aby stylizacja paznokci była wykonana starannie i dokładnie, dzięki czemu nie będzie potrzeby częstego powtarzania zabiegu. W przypadku lamp warto zwrócić uwagę na możliwie najkrótszy czas, w którym utwardzi się lakier oraz bezobsługową funkcjonalność. Aby mieć gwarancję dobrze przeprowadzonej stylizacji, należy korzystać z produktów do manicure z jednej linii. W przypadku osób, które kładą nacisk na pielęgnację, warto zastosować serię Vitamins od NeoNail.

Dobrze wykonana stylizacja hybrydowa nie naraża dłoni na niebezpieczeństwo, dzięki czemu każdy może cieszyć się zdrowymi i pięknymi paznokciami.

 

---

1.  Badania przeprowadzono w Lighting Science, Inc., of Phoenix, AZ przez D. Schoon, P. Bryson, J. McConell,  opublikowano w broszurze Professional Beauty Association „Do UV Nail Lamps Emit Unsafe Levels of Ultraviolet Light?”.