Uroda

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad zrobieniem tatuażu? Być może rozważasz już wybór motywu i wzoru ale… wstrzymuje Cię perspektywa trwałości i „dożywotności” takiej ozdoby na swoim ciele? Jeśli tak jest to na początek dobrym pomysłem będzie tatuaż z henny.

Tatuaż z henny to hinduski sposób na ozdobienie ciała w ciekawe, orientalne wzory. Taki tatuaż nazywany jest również mehendi lub mehndi. Utrzymuje się on na skórze średnio przez 2-4 tygodnie, dlatego jest doskonałą alternatywą trwałych, permanentnych tatuaży. Zrobienie tatuażu z henny nie jest skomplikowane i wiele osób decyduje się własnoręcznie go wykonać.

Co to jest henna?

Tatuaże z henny wykonuje się henną, a dokładniej to pastą z henny. Sama henna jest czerwono-pomarańczowym barwnikiem powstałym z roślin i krzewów o nazwie pawsonia bezbronna.

Pasta z henny jest natomiast połączeniem m.in. henny czyli barwnika (wysuszonych i zmielonych liści), wody, soku z cytryny, olejku eterycznego i cukru. Tak przygotowaną pastę nakłada się na skórę i tworzy tatuaż. Henna zabarwi naskórek, czyli zewnętrzną warstwę skóry. Barwnik nie wejdzie w głębsze warstwy skóry i po upływie kilku tygodni zmyje się sam, nie pozostawiając żadnego śladu.

Jak zrobić pastę z henny

Pastę z henny można kupić w sklepach z kosmetykami. Może ona jednak wtedy zawierać szereg niepożądanych, chemicznych składników jak np. PPD, czyli parafenylenodiaminę i w rezultacie powodować uczulenie.

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest samodzielne zrobienie naturalnej pasty z henny, która będzie bezpieczna dla naszego ciała. Ponadto przygotowana przez nas masa z henny będzie trwalsza i zapewni wyraźniejszą barwę.

Przepis na pastę z henny:

  • kupić dobrej jakości, naturalną hennę (sproszkowane i zmielone liście) i wsypać ją do miseczki, a następnie zmieszać z letnią wodą niegazowaną
  • dolać trochę soku z cytryny (aby rozrzedzić konsystencję)
  • dodać odrobinę olejków eterycznych (np. eukaliptusowy, lawendowy lub goździkowy) dla wzmocnienia koloru
  • dodać ½ łyżeczki miodu
  • dodać cukier
  • wszystko dokładnie wymieszać aż do uzyskania jednolitej konsystencji, bez grudek i delikatnie ciągnącej.  Powstała pasta powinna mieć trochę rzadszą konsystencję niż pasta do zębów
  • miseczkę z pastą należy zakryć folią spożywczą i odstawić na około 20 godzin, aż zyska ciemnobordowy lub ciemnobrązowy kolor.

Proporcje: na 100 g henny powinno przypaść 250 ml wody oraz 30 ml olejków (łącznie), a do tego 4 stołowe łyżki cukru.

Uwaga: Do przygotowania i wymieszania henny niezbędne są wyłącznie plastikowe lub drewniane elementy. Nie używaj metalowych łyżek, ponieważ metal obniża trwałość tatuażu.

Jakie akcesoria są potrzebne do samodzielnego zrobienia tatuażu z henny?

Do zrobienia tatuażu z henny będziemy potrzebowali następujących produktów:

pasta z henny – przepis na jej wykonanie napisaliśmy powyżej

aplikator – można kupić profesjonalny w sklepie. Najlepsze będą tzw. rożki foliowe. Na końcu aplikatora, powinna być mała dziurka, przez którą będzie przelatywać substancja. Można też użyć jako aplikatora … zwykłej buteleczki po kroplach do oczu lub pojemnik po wodzie utlenionej.

Najważniejsze, aby można było swobodnie dozować i aplikować hennę na skórze. Dlatego końcówka (dziurka) musi mieć stosunkowo małą średnicę, tak aby w momencie rysowania henna do tatuażu swobodnie i równomiernie wypływała. Nie można dopuścić do sytuacji, gdzie płyn wyleje się w nadmiernej ilości na skórę.

ręcznik i gumowe rękawiczki – ręcznikiem zabezpieczymy ubranie i siebie przed pobrudzeniem się henną, a rękawiczki zabezpieczą dłonie przed plamami.

Szablon z wzorem tatuażu – w internecie dostępna jest do pobrania spora ilość profesjonalnych szablonów z rozmaitymi wzorami. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać np. „szablony do tatuażu henna” i pojawi nam się sporo gotowych wzorów do pobrania.

Jeśli natomiast masz zdolności plastyczne i bogatą wyobraźnię to możesz oczywiście samodzielnie narysować dowolny, własny wzór lub napis do tatuażu.

fot. przykładowe szablony z wzorami do tatuażu z henny

Tatuaż z henny krok po kroku

Przed rozpoczęciem pracy nad tatuażem z henny musimy odpowiednio przygotować ciało i skórę. W tym celu należy zrobić dokładny peeling, a następnie oczyścić skórę. Pamiętaj, że tatuaż z henny będzie się dobrze trzymał wyłącznie na czystej, suchej i odtłuszczonej skórze.

Rozpoczynamy tatuaż krok po kroku:

Krok 1 – wybrany szablon z wzorem odrysowujemy na wybranej części ciała. Wzór można też nanieś na kalkę, a później z kalki odcisnąć go na skórze.

Krok 2 – za pomocą aplikatora dozujemy pastę z henny na kontury narysowanego lub odbitego przez nas na skórze wzoru tatuażu. Najlepiej starać się nakładać jednolitą grubość pasty i rysować wzory za pomocą liń.

fot. za pomocą aplikatora (rożka) dozujemy na skórę pastę z henny

fot. nałożona na skórę henna

Krok 3 -  po skończonym dozowaniu pasty i namalowaniu tatuażu, należy go zabezpieczyć poprzez opatrunek z ręcznika papierowego, zawinięcie w folię lub oklejenie plastrami. Tak zabezpieczony tatuaż pozostawiamy na 6 godzin. Bardzo ważne, aby przez ten czas nasz tatuaż nie miał kontaktu z wodą.

Krok 4 – po upływie 6 godzin opatrunek ściągamy, a wyschniętą masę z henny delikatnie usuwamy. Pod usuniętą masą będzie widoczny nasz tatuaż.

Ważne – pastę usuwaj, a nie zmywaj, gdyż warstwa tuż przy skórze może być jeszcze lekko wilgotna. Pierwsze mycie skóry powinno się odbyć po około 2 godzinach od usunięcia wyschniętej pasty.

fot. usuwanie zaschniętej pasty z henny

Krok 5 – powstały na skórze tatuaż natrzyj oliwką lub balsamem.

Krok 6 – Koniec pracy! Masz już na skórze tatuaż z henny. Teraz przez najbliższe dni i tygodnie możesz cieszyć się ze swojego tatuażu.

Warto wiedzieć!

Aby nasz tatuaż z henny był trwalszy i dłużej widoczny to nie należy robić go w miejscach, gdzie skóra narażona jest na większą potliwość (wnętrze dłoni czy stopy). Ważne jest również, aby po wykonaniu tatuażu unikać promieni słonecznych oraz kąpieli w chlorowanej wodzie.