Uroda

Pedicure to nie tylko paznokcie, ale też gładkie stopy i pięty. Warto, abyś od czasu do czasu zafundowała sobie pielęgnację całych stóp. Tym bardziej, że cały zabieg jest prosty i przyjemny oraz możesz go samodzielnie w domu wykonać. Poniżej przedstawiamy, jak samodzielnie krok po kroku zrobić pedicure.

Przed rozpoczęciem przygotuj sobie potrzebne kosmetyki i akcesoria:

- Zmywacz do paznokci, bez acetonu (zmywacz z acetonem niekorzystnie wpływa na płytkę paznokcia)

- Ręcznik

- Pilnik do paznokci

- Cążki do paznokci i skórek

- Polerka do paznokci

- Mydło zapachowe, olejek, oliwka, sól.  Po prostu to co lubisz i dodajesz do kąpieli

- Tarki do ścierania naskórka (gruboziarnistą i drobnoziarnistą)

- Krem odżywczy, peeling (może być samodzielnie zrobiony)

- Oliwka lub preparat do zmiękczania skórek

- Drewniany patyczek do odciągania skórek (kopytko)

- Baza - podkład pod lakier

- Lakier do paznokci

- Top nawierzchniowy

Rozpoczynamy, pedicure krok po kroku:

Krok 1 – Pedicure zacznij od wymoczenia stóp. W tym celu możesz wziąć kąpiel w wannie lub po prostu włożyć nogi do miski z ciepłą wodą. Pamiętaj, aby woda była z Twoimi ulubionymi dodatkami, może to być np. olejek zapachowy, miód, sól itd. Nogi powinny się moczyć przez minimum 15-20 minut. Ciepła woda zadziała zmiękczająco na skórę i paznokcie w stopach.

 

Krok 2 – Po namoczeniu stóp wytrzyj nogi do sucha i przygotuj paznokcie do zabiegu. Dokładnie zmyj stary lakier. Przy użyciu pilnika spiłuj i wyrównaj długość paznokci. Przytnij je, jednak uważaj aby nie obciąć ich zbyt mocno.  Nadaj paznokciom też lekko kwadratowy kształt. Unikniesz wtedy wrastania ich w skórę. Na zakończenie wypoleruj je polerką.

 

Krok 3 – Po przygotowaniu paznokci zajmij się piętami. W tym celu opłucz stopy w letniej wodzie i dokładnie wytrzyj ręcznikiem. Następnie użyj tarki do mocno zrogowaciałego naskórka na stopach (zarówno na piętach jak i na pozostałych elementach stopy).

 

Możesz użyć tarki dwustronnej tzn. takiej, gdzie jedna strona jest szorstka (gruboziarnista) i służy do ścierania twardego naskórka, a druga strona jest łagodniejsza, drobnoziarnista i stosuje się ją do wygładzenia skóry.  Jeśli nie masz takiej tarki – możesz użyć dwóch oddzielnych tarek: gruboziarnistej i drobnoziarnistej.

 

Ważne, żebyś nie stosowała pumeksu. Stare pumeksy, zwłaszcza przechowywane w wilgotnych miejscach, są siedliskiem bakterii i grzybów!

 

Po usunięciu tarką zrogowaciałego naskórka oraz po wygładzeniu skóry, delikatnie wymasuj stopy, opłucz je w letniej wodzie oraz wytrzyj.

 

Uwaga: zamiast tarki możesz być użyta także frezarka do pedicure. Musisz jednak uważać, aby frezarką przez przypadek nie uszkodzić sobie skóry ani nie zrobić rany w stopie.

 

Krok 4 – Teraz pora na skórki przy paznokciach. Posmaruj jest preparatem do zmiękczania skórek lub oliwką. Użyj drewnianego patyczka (kopytka) i odsuń nim skórki. Nadmiar skórek możesz wyciąć za pomocą cążek. Pamiętaj jednak, aby nie wycinać skórek zbyt głęboko. Na zakończenie posmaruj paznokcie oliwką.

 

Krok 5 - Nałóż na stopy odżywczy krem i dokładnie go rozmasuj. Jeśli chcesz, aby krem dobrze się wchłonął, nałóż na stopy foliowe woreczki, a na nie wełniane skarpetki. Trzymaj taki okład na stopach przez ok. 20 minut. Po zdjęciu skarpetek i woreczków foliowych twoje stopy będą zregenerowane i gładkie.

 

Jeśli pedicure robimy tuż przed snem, wtedy ten punkt możemy wykonać na samym końcu. Z taką różnicą, że po nałożeniu kremu na stopy oraz włożeniu ich do woreczków i wełnianych skarpet, idziemy tak spać. Skarpety ściągamy dopiero rano, a nasze stopy są idealnie gładkie.

 

Oczywiście zamiast kremów ze sklepów, możemy przygotować własne kremy odżywcze i domowe peelingi. Wystarczy np. wykorzystać sól morską z oliwą z oliwek i kilkoma kroplami olejku. Dla zainteresowanych tutaj znajduje się artykuł o tym jak zrobić peeling?

 

Krok 6 – Na zakończenie przystępujemy do malowania. Między paznokcie włóż specjalne separatory z gąbki, tak aby uniemożliwić styczność skóry z malowanym paznokciem.  Przetrzyj płytkę paznokcia zmywaczem aby go przeczyścić.

 

Malowanie rozpocznij od nałożenia bazy podkładowej.  Następnie nałóż dwie warstwy wybranego lakieru. Pamiętaj, aby nakładać drugą warstwę lakieru dopiero wtedy, gdy pierwsza warstwa już jest sucha. Na koniec możesz nałożyć na paznokcie top nawierzchniowy.

Przeciwskazania do pedicure

Zabieg pedicure można wykonywać tylko na zdrowych stopach. Nie wolno go wykonywać w przypadku :

- obecności zmian zapalnych na skórze stóp

- ran skóry (przerwana ciągłość skóry)

- choroby zakaźnej skóry stóp

- pęcherzy, nadżerki, strup,

- łuszczycy

- stanów alergicznych skóry stóp

- choroby infekcyjnej płytki paznokciowej

- nowotworów płytki paznokciowej lub skóry stóp

Manicure i Pedicure

Gotowe! Teraz twoje stopy są piękne i zadbane.   Pamiętaj jednak o codziennej profilaktyce i do pielęgnacji stóp stosuj odpowiednie kremy. Dobre są preparaty z mocznikiem, które działają nawilżająco, złuszczająco i regulują procesy rogowacenia naskórka.

 

 

Oprócz pedicure warto zadbać również ręce, w tym o dłonie i paznokcie. W tym artykule przeczytasz jak zrobić manicure krok po kroku.