Uroda

Cienie pod oczami to zmora wielu kobiet oraz mężczyzn. Często nie jest w stanie ich zakryć nawet pełny makijaż. Do tej pory nie było rozwiązania, które pozwoliłoby skutecznie pozbyć się cieni. W końcu jednak tym problemem postanowili zająć się specjaliści od makijażu permanentnego i to właśnie dzięki niemu cienie staną się niewidoczne. O tej zupełnej nowości na rynku opowiada Żaneta Stanisławska, ekspert branży beauty, wykładowczyni, trenerka makijażu permanentnego, właścicielka sieci szkół Broadway Beauty.

Problem uporczywych cieni pod oczami jest bardzo złożony. Najważniejsze jest rozpoznanie przyczyny ich powstania. Tylko wtedy możemy rozważać dermopigmentację estetyczną.

Żaneta Stanisławska dzieli przyczyny powstania cieni na kilka kategorii.

Taka uroda

Jeśli cienie pod oczami występowały już w dzieciństwie, któreś z rodziców lub najbliższych krew­nych również ma taką cechę, nie oznacza to, że dana osoba jest chora. Cenie u niej to normalna rzecz. Częściej pojawiają się u osób o suchej skórze lub ciemnej karnacji.

Odbicie trybu życia

Niezdrowy tryb życia oznacza za mało wypoczynku, brak snu, niewłaściwą dietę, „przykleje­nie” do komputera, częste picie alkoholu, palenie papierosów. To wszystko ma wpływ na pojawienie się ciemnych kręgów pod oczami, a w konsekwencji niekorzystny wpływ na wygląd.

Oznaka choroby

Jeśli cienie pojawią się nagle, np. w ciągu kilku miesięcy i towarzyszą im inne niepokojące objawy, najprawdopodobniej są oznaką rozwijającej się w organizmie choroby.

Jaki jest podział cieni pod względem kolorów?

Cienie sinoniebieskie

Sinoniebieskie cienie pod oczami powstają z różnych przyczyn np. braku witamin lub w wyniku poważniejszych chorób. Jedną z najczęstszych przyczyn jest bardzo cienka skóra powiek z rozszerzającymi się naczynkami krwionośnymi np. gdy mamy słabe krążenie, zaburzenia pracy serca, niewydolność nerek, problemy z wątrobą, problemy z tarczycą. Inną powszechną przyczyną występowania sinoniebieskich cieni pod oczami jest niedobór żelaza lub odwodnienie. Na przykład, zbyt restrykcyjne diety, gdy posiłki przygotowuje się z ograniczonej liczby produktów, mogą powodować sinoniebieskie zabarwienie skóry pod dolnymi powiekami. Jedną z naturalnych przyczyn powstawania sinoniebieskich cieni jest wiek, gdy następuje utrata kolagenu skóra staje się mniej elastyczna. Gdy pod oczami pojawiają się worki, cienie stają się jeszcze bardziej wyraziste.

Cienie szare

Szary, zapadnięty obszar pod oczami powstaje w wyniku zaburzeń układu limfatycznego i krążenia. W większości przypadków głównym problemem jest przemęczenie, brak snu, alkohol lub zbyt szybkie chudnięcie. Takie cienie nadają twarzy bardzo niezdrowy wygląd i są niezwykle trudne do ukrycia.

Cienie brązowe

Brązowe cienie pod oczami mogą pojawić się z różnych powodów np. zaburzenia przemiany materii – brązowe zabarwienie skóry powiek może wskazywać na problemy z wątrobą lub żołądkiem. Także długotrwały stres – stresująca sytuacja prowadzi do zaburzeń snu, a nawet zmian hormonalnych w organizmie. Skłonność do pigmentacji może być uwarunkowana genetycznie.

Cienie czerwone

Czerwone cienie pod oczami mogą powstawać w wyniku reakcji alergicznej, ciągłego niedoboru świeżego powietrza lub problemów z nerkami.

Kiedy pomoże makijaż permanentny?

Pozbycie się cieni pod oczami u osób prowadzących niezdrowy tryb życia jest stosunkowo łatwe. Wystarczy zrezygnować ze złych nawyków, lub przynajmniej je ograniczyć, i przejść na właściwe, tj. więcej odpoczynku i snu, prawidłowe odżywianie, spacery i odpowiednie nawadnianie organizmu. Stosując się do tych wskazówek przez trzy do czterech tygodni, zoba­czymy widoczną poprawę. Specjaliści od makijażu permanent­nego powinni zrezygnować z jego wykonania u osób, których nieestetyczny wygląd cieni pod oczami jest tymczasowy i można go skorygo­wać w inny sposób.

U niektórych osób jednak trwale utrzymujące się cienie pod oczami stanowią charakterystyczną cechę wyglądu i wyłącznie takie osoby mogą być potencjalnymi kandydatami do zabiegów ka­muflażu korygującego. Z pomocą przychodzi zabieg dermopig­mentacji estetycznej.

Zabieg ten wykonany w tak delikatnym miejscu jest niezwykle trudne i niewiele osób się tego podejmie. Specjaliści każdego muszą potraktować indywidualnie. Aby odpowiednio zakryć cienie pod oczami, trzeba idealnie dobrać kolor pigmentu oraz technikę wykonania. Zabieg musi być przeprowadzony najlepszym sprzętem i z niezwykłą precyzją. Nie ma tu miejsca na błędy, gdyż byłyby one od razu widoczne. Specjalista wykonujący taki zabieg musi posiadać także „talent kolorystyczny”, odpowiedzialność jest tu ogromna, może być tak, że w każdym miejscu skóry, użyć trzeba będzie innego odcienia!

Walcz z cieniami wszystkimi sposobami

Mówi się, że nie można popsuć naturalnego piękna. Jednak jednym z defektów, które je przesłaniają, są właśnie cienie pod oczami. Nieważne, jak piękny masz makijaż, cienie pod ocza­mi sprawią, że będziesz wyglądać na zmęczoną. Dlatego cienie pod oczami można i trzeba maskować. Można to zrobić, uży­wając kosmetyków oraz bardziej trwale korzystając z usług doświadczonego