Zdrowie

Seks jest bardzo ważny dla związku – zbliża partnerów, tworzy między nimi wyjątkową więź, ale przede wszystkim jest źródłem niezwykłej przyjemności. Niestety, czasem zdarza się, że zbliżenia przestają cieszyć – wszystkiemu winny jest ból przy stosunku. Zamiast po prostu unikać chwil namiętności, zastanów się, jaką informację chce przekazać ci twój organizm – ból tego rodzaju może być bowiem objawem jednej z poniższych chorób.

Ból przy stosunku – przyczyny

Ból przy stosunku nie zawsze oznacza, że z organizmem dzieje się coś złego – czasem przyczyną jest najzwyklejsza suchość pochwy. Wówczas wystarczy użyć któregoś z dostępnych na rynku produktów nawilżających i już – po kłopocie.

Z drugiej strony tego typu dolegliwość może być objawem którejś z chorób, które mogą poczynić poważne szkody w organizmie. Na wszelki wypadek zatem sprawdź, na jakie inne objawy nieprawidłowości zwrócić uwagę i w jaki sposób przebiega leczenie.

Drożdżyca pochwy

Drożdżyca pochwy to inaczej po prostu grzybica pochwy – dolegliwość, która dotyka milionów kobiet na całym świecie. Za rozwój grzybicy odpowiedzialne są grzyby z rodzaju Candida. Niektóre kobiety przechodzą zakażenie bezobjawowo, u innych pojawia się np. ból przy stosunku. Przyczyny rozwoju grzybicy to między innymi częsta zmiana partnerów seksualnych, seks oralny, współżycie w czasie miesiączki oraz stosowanie wkładki domacicznej i nieprawidłowa higiena osobista. Ponadto wiadomo, że choroba częściej występuje u kobiet w ciąży, chorujących na cukrzycę oraz mających kłopoty endokrynologiczne.

Objawy: Gęste, białe „serowate” albo wodniste  i rzadkie upławy, białe grudki w pochwie, ból przy stosunku, biały połysk pochwy i warg sromowych.

Leczenie: Polega na podaniu antybiotyków, preparatów antygrzybicznych i antyseptycznych, w niektórych przypadkach chemioterapeutyków. Niestety, grzybica pochwy „lubi” powracać – niektóre kobiety przechodzą ją wielokrotnie.

Przeczytaj również: ginekologia estetyczna

Chlamydioza

Chlamydioza jest bardzo częstą chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywołują ją bakterie zwane Chlamydia Trachomatis. Ryzyko zakażenia zwiększają częste zmiany partnerów seksualnych oraz rezygnowanie z użycia prezerwatyw. Niestety, choroba może prowadzić do wystąpienia wielu powikłań, w tym do zapalenia jajników, a następnie do bezpłodności.

Objawy: Chlamydioza zazwyczaj przebiega bezobjawowo. O tym, że kobieta choruje, zazwyczaj dowiaduje się dopiero wtedy, gdy pojawiają się objawy związane z powikłaniami choroby – jest to między innymi ból podczas stosunku, bóle w podbrzuszu, pieczenie podczas oddawania moczu oraz plamienia i krwawienia poza cyklem.

Leczenie: Chlamydiozę leczy się antybiotykami. Co bardzo ważne, o tym, że kobieta jest chora, powinna poinformować swojego partnera lub partnerów seksualnych – w ich przypadku choroba także może wywołać groźne powikłania i oni też powinni zacząć przyjmować antybiotyk.

Rzęsistkowica

Mało kobiet zdaje sobie sprawę, czym jest właściwie rzęsistkowica – a jest to choroba wywoływana przez… pasożyty. Rzęsistek pochwowy jest przenoszony drogą płciową, dlatego – podobnie jak w przypadku chlamydiozy, najczęściej chorują osoby, które uprawiają seks bez zabezpieczenia i często zmieniają partnerów seksualnych. Niestety, pasożytem można zarazić się również w trakcie używania jednego ręcznika czy choćby kąpieli w tej samej wodzie. Choroba może być przewlekła, ale dość często zauważa się jej ostry przebieg.

Objawy: Ból przy stosunku, żółto-zielone i pieniste upławy o bardzo przykrym zapachu, swędzenie pochwy, pieczenie podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu w małych ilościach, częste bóle w podbrzuszu.

Leczenie: Polega na podawania leku o nazwie metronidazol. Należy jednak pamiętać, że leczenie koniecznie musi dotyczyć wszystkich członków rodziny, należy też wyprać wszystkie ręczniki w wysokiej temperaturze (i zacząć używać własnych).

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych – jedna z najczęściej występujących obecnie chorób wenerycznych, przenoszona jest przez wirus o nazwie HSV-2. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku z osobą, która jest już nosicielem (w tym także podczas seksu oralnego lub analnego). Szczególnie narażone są kobiety, które często zmieniają partnerów i nie używają prezerwatyw podczas zbliżeń.

Objawy: Swędzenie, pieczenie, pojawienie się bolesnych pęcherzyków (mogą pojawić się nie tylko w okolicach pochwy, ale też (lub tylko) w okolicach odbytu, a nawet ud. Charakterystyczny jest też ból przy stosunku. Należy jednak podkreślić, że u niektórych osób choroba przebiega bezobjawowo.

Leczenie: Niestety, nie ma skutecznego leku, który zwalczałby wirusa opryszczki narządów płciowych. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwwirusowych oraz łagodzących objawy.

Przeczytaj również: rak szyjki macicy

Zapalenie sromu

Kolejnym schorzeniem, które może wywoływać ból przy stosunku, jest zapalenie sromu. Srom to zewnętrzna część pochwy – zalicza się do niego wzgórek łonowy, wargi sromowe większe i mniejsze, przedsionek, łechtaczkę, ujście cewki moczowej (zewnętrzne), opuszki przedsionka oraz gruczoły. Zapalenie sromu powstaje na skutek działania grzybów, bakterii lub wirusów, najbardziej narażone są kobiety, które z różnych powodów mają uszkodzenia w obrębie przedsionka pochwy – spowodowane na przykład bardzo ostrym seksem. Istnieje też takie schorzenie jak alergiczne zapalenie pochwy, które może być wywołane np. używaniem nieodpowiednich środków do higieny intymnej.

Objawy: Zapalenie sromu wywołuje pieczenie pochwy oraz jej okolic, swędzenie, pieczenie podczas oddawania moczu, nierzadko także ból podczas stosunku.

Leczenie: Jako że zapalenie pochwy może być wywołane przeróżnymi czynnikami, dla ustalenia odpowiedniego leczenia potrzebna jest wizyta u ginekologa. Tylko specjalista może ocenić, czy wskazane będą leki obniżające poziom wirusa, czy może jednak konieczny będzie antybiotyk albo leki antygrzybiczne.

Endometrioza

Endometrioza jest poważnym problemem zdrowotnym, polegającym na rozroście błony śluzowej macicy poza jej jamę. Szacuje się, że obecnie choroba ta występuje u około 7% kobiet, z czego znaczna część jest w wieku rozrodczym. Ma to duże znaczenie, ponieważ endometrioza może skutecznie utrudniać zajście w ciążę albo być przyczyną poronień. Przyczyny zaburzenia wciąż nie są jeszcze znane. Obecnie podejrzewa się jedynie, że bardziej narażone są kobiety mające bardzo obfite miesiączki, obciążone genetycznie albo takie, które mają zaburzenia hormonalne.

Objawy: Jednym z głównych objawów endometriozy jest ból. Może być to ból przy stosunku, ale nie tylko. Chorujące kobiety odczuwają tę dolegliwość między miesiączkami albo w ich trakcie. Co ważne, ból bardzo często zlokalizowany jest w pachwinie. Warto też zauważyć, że kobiety chorujące na endometriozę mają bardzo obfite miesiączki i często miewają plamienia w środku cyklu.

Leczenie: Endometrioza może być leczona farmakologicznie albo operacyjnie – wszystko zależy od stopnia jej zaawansowania. Decyzję zawsze podejmuje lekarz.

Pochwica

Pochwica to inaczej choroba Mariona-Simsa. Jest to zaburzenie z kategorii dysfunkcji seksualnych, które może przyjmować postać pierwotną albo wtórną. Podstawowym objawem pochwicy jest mocny skurcz mięśni pochwy, który uniemożliwia wprowadzenie do niej penisa, z czasem pojawia się również strach przed seksem oraz niechęć do niego. Według specjalistów przyczyny pochwicy to między innymi wady anatomiczne narządów rodnych, doświadczenie molestowania seksualnego albo gwałtu oraz duży lęk przed zajściem w ciążę. Choroba ma ogromny wpływ na samoocenę oraz relacje między partnerami.

Objawy: Najważniejszym objawem pochwicy jest gwałtowne zaciskanie się mięśni pochwy, które uniemożliwia penetrację – czyli seks. W łagodniejszych formach pojawia się ból przy stosunku bądź przy próbach jego podejmowania.

Leczenie: Leczenie zależne jest od przyczyn choroby. W niektórych przypadkach należy podjąć działania chirurgiczne (po uprzednim stwierdzeniu wad budowy narządów rodnych), w innych przypadkach niezastąpiona jest psychoterapia.

Alergia

Powodem występowania bólu przy stosunku, a także wielu innych objawów (opisanych poniżej), są zaburzenia w działaniu układu odpornościowego, czego efektem jest powstanie stanu zapalnego. Ponadto ryzyko alergii rośnie, kiedy dana kobieta nosi bieliznę z syntetycznych włókien, używa zwykłego mydła do pielęgnacji higieny intymnej, korzysta z długich kąpieli, używa cudzych ręczników, korzysta z perfumowanych wkładek do bielizny oraz perfumowanych chusteczek do higieny intymnej. Niestety, alergie układu rodnego mają tendencję do nawracania.

Objawy: Objawami alergii są między innymi ból przy stosunku, brzydka wydzielina z pochwy (często o nieprzyjemnym zapachu), swędzenie oraz pieczenie okolic intymnych, a także pieczenie podczas oddawania moczu.

Leczenie: Alergię zazwyczaj leczy się specjalnymi globulkami dopochwowymi, w niektórych przypadkach niezbędne jest również włączenie leków przeciwhistaminowych – doustnych. Należy też pamiętać o wszystkich zasadach higieny oraz zacząć prać bieliznę w delikatnych środkach.

Kiła

Kiła (syfilis) to obecnie rzadko występująca choroba weneryczna, która wywoływana jest przez bakterie o nazwie krętek blady. Kiłą nabytą zarazić można się poprzez kontakty seksualne (zarówno zwykłe, jak i analne lub oralne). Kiła może powodować szereg powikłań: zmiany stawowe, zmiany w układzie nerwowym, zapalenia kości, zmiany w tętnicach. Zazwyczaj nie można już ich cofnąć za pomocą leczenia. W przypadku zarażenia się kobiety ciężarnej może dojść do poważnych nieprawidłowości w rozwoju płodu, w tym do jego śmierci.

Objawy: Objawy kiły to między innymi bladoróżowa wysypka pod postacią plamek, pojawienie się kłykcin płaskich (szarych, wilgotnych zmian na skórze), gorączka, chudnięcie, bóle gardła. Oczywiście pojawia się również ból przy stosunku.

Leczenie: Kiłę leczy się za pomocą antybiotyków – najczęściej penicyliną, tetracykliną albo doksycyliną. Konieczne jest powiadomienie o chorobie wszystkich partnerów seksualnych.