Zdrowie

Czy wiesz, że co roku w Polsce u ok. 3,5 tys. osób wykrywany jest czerniak, czyli złośliwy nowotwór skóry? Co gorsza, chorych na nowotwory skórne wciąż przybywa. Obecnie jest ich niemal trzykrotnie więcej niż jeszcze 20 lat temu, a blisko 85% osób, które zauważają u siebie zmiany skórne, nie konsultuje ich z lekarzem. Samokontrola oraz profilaktyka nie tylko zwiększają możliwość wyleczenia groźnych chorób skórnych, ale też pozwalają zapobiec ich rozwojowi!

Prostym, całkowicie bezinwazyjnym i najskuteczniejszym sposobem profilaktyki czerniaka jest dokładna analiza znamion znajdujących się na naszym ciele. Świadomość dotycząca regularnej samokontroli ma niebagatelne znaczenie w starciu z nowotworem skóry.

Kilka słów o czerniaku

Czerniak, będący złośliwym nowotworem skóry charakteryzuje się niezwykle dynamicznym wzrostem. Zagraża on w szczególny sposób osobom, które źle tolerują słońce oraz opalają się z trudem, narażone są na długotrwałe przebywanie na pełnym słońcu, nie zabezpieczają skóry filtrami, a także korzystają z solarium, posiadają znamiona barwnikowe oraz ulegały oparzeniom słonecznym w przeszłości.

Czerniak może powstać na niezmienionej skórze lub rozwinąć się pod wpływem różnych czynników na podłożu już istniejących znamion barwnikowych. Co ważne, czerniak we wczesnym stadium rozwoju jest zwykle całkowicie wyleczalny. Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka!

Profilaktyka na początek

Regularne śledzenie pojawiających się lub już istniejących na skórze znamion możemy przeprowadzać sami. Jakie jeszcze działania mogą pomóc uchronić Cię przed czerniakiem? Sprawdź:

•    Stosowanie filtrów – stosowanie kremów z filtrem UV to podstawa profilaktyki czerniaka. Zwróćmy szczególną uwagę, by były to kosmetyki od wiarygodnych producentów o sprawdzonej skuteczności. Co istotne, zadaniem kremów z filtrem jest także ochrona przed fotostarzeniem, czyli wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, które objawiają się utratą elastyczności, zmarszczkami, odwodnieniem i nierównym kolorytem skóry. Jest również jedyną skuteczną ochroną przed powstawaniem przebarwień.

•    Racjonalne korzystanie ze słońca – unikajmy bezpośredniej ekspozycji na słońce od 11:00 do 16:00. W tych godzinach promieniowanie jest najsilniejsze, co negatywnie wpływa na stan naszej skóry. Leżenie na słońcu i opalanie się przez wiele godzin jest bardzo niebezpieczne. Grozi to poparzeniem, a w dłuższej perspektywie także szybszym fotostarzeniem skóry (zmarszczki, bruzdy, przebarwienia, utrata jędrności skóry) i rozwojem czerniaka.

•    Unikanie solarium – według danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem dawka promieniowania wytwarzana podczas sztucznego opalania jest nawet 10-15 razy silniejsza niż podczas ekspozycji skóry na pełnym słońcu!

•    Regularne sprawdzanie znamion – samodzielna kontrola znamion powinna być przeprowadzana co miesiąc. Pozwala to na wykrycie czerniaka w bardzo wczesnym stadium, kiedy jest on w pełni wyleczalny. Co ważne, czerniak to jeden z najłatwiejszych do rozpoznania nowotworów ze względu na dobrą możliwość obserwacji go na skórze.

Dostrzeżenie niepokojących zmian może pomóc w szybszym ich wyleczeniu. Badanie z uwzględnieniem kilku kryteriów można wykonywać samodzielnie w domu. Podczas samokontroli warto skupić się na tym, czy znamiona, które mamy na ciele, nie są asymetryczne, np. nie wylewają się na jedną stronę czy nie posiadają nierównych brzegów lub zgrubień. Warto też zwrócić uwagę na ewentualny niejednolity kolor, wielkość powyżej 6 mm oraz na to, czy znamiona znacząco się nie zmieniły od ostatniego badania. Wszelkie niepokojące obserwacje należy skonsultować z lekarzem.

Profilaktyka w zasięgu… smartfona

Obserwowanie zachodzących na skórze zmian jest kluczowe w profilaktyce czerniaka. To zadanie może stać się jeszcze prostsze dzięki nowym technologiom. W jaki sposób?

Firmy Novartis Poland i SkinVision współpracują nad projektem wspierającym wczesne wykrywanie nowotworów skóry, w tym czerniaka – aplikację mobilną łączącą technologię sztucznej inteligencji z wiedzą i doświadczeniem dermatologów. Jak działa aplikacja?

Za pomocą aparatu w smartfonie użytkownik może wykonać zdjęcie skóry i uzyskać natychmiastową ocenę ryzyka oraz rekomendację, czy dalsza diagnostyka u lekarza jest wskazana i jak szybko powinna nastąpić. W przypadku ryzyka lub wysokiego ryzyka rozwoju nowotworu skóry aplikacja zapewnia spersonalizowane wsparcie w zakresie ochrony zdrowia skóry, zarówno przed wizytą u lekarza, jak i po niej. Co ważne, zdjęcie zmiany skórnej użytkownika jest analizowane w ciągu maksymalnie 30 sekund. Po tym czasie otrzymuje on wynik wygenerowanej analizy z dokładnością do 95%.

Aplikacja pozwala na szybkie i bezbolesne wykonanie badania w domu. Z uwagi na dużą liczbę osób w grupie ryzyka w Polsce jej twórcy chcą przedefiniować sposób, w jaki podchodzimy do zdrowia skóry. Za cel stawiają sobie poprawianie wciąż niskich statystyk wczesnego wykrywania nowotworu skóry.

Aplikację można pobrać w Google Play, a także App Store. Dodatkowo istnieje możliwość otrzymania kodu umożliwiającego bezpłatną kontrolę znamion skórnych z aplikacją SkinVision przez okres 12 miesięcy.

Czerniak złośliwy jest najbardziej podstępnym nowotworem skóry, dynamicznie rozwijającym się i odpornym na leczenie. To dlatego tak istotna jest samokontrola skóry, która dzięki wspomaganiu przez nowoczesne technologie jeszcze nigdy nie była tak prosta, dokładna oraz szeroko dostępna.

Więcej informacji o aplikacji SkinVision i kod darmowego dostępu znajdziesz na stronie: www.wiadomoscodskory.pl.