Zdrowie

Domowe testy ciążowe dają wiarygodne wyniki, jednak muszą zostać wykonane w odpowiednim czasie. Zbyt wczesne badanie może dać wynik fałszywie ujemny, dlatego też warto wstrzymać się z nim, nawet jeśli nie możemy doczekać się upragnionych dwóch kresek. Kiedy wykonać domowy test ciążowy, aby był wiarygodny?

Jak działają domowe testy ciążowe?

Testy ciążowe, powszechnie dostępne w aptekach, nie są idealnym sposobem wykrywania ciąży, jednak w większości przypadków dają one wiarygodne wyniki. Mechanizm ich działania polega na wykrywaniu w moczu hormonu beta hCG, który w podwyższonym stężeniu występuje u kobiet ciężarnych. Warto mieć na uwadze, że w pierwszych dniach ciąży poziom owego hormonu jest jeszcze stosunkowo niski, dlatego testy mogą go nie wykryć, dając wynik fałszywie ujemny. Większość domowych testów ciążowych, dostępnych w serwisie Wapteka.pl, jest na tyle czułych, że wykrywa beta-hCG na około 6 dni po zapłodnieniu.

Kiedy należy wykonać domowy test ciążowy?

Błędem wielu kobiet jest wykonywanie testu ciążowego w 2-3 dni po stosunku. W rzeczywistości test może dać wiarygodny wynik na około 7-10 dni po stosunku i 8 dni po owulacji. Ginekolodzy radzą, aby test ciążowy wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki.


Niestety, ta metoda sprawdza się jedynie przy regularnych cyklach, bowiem w innym przypadku kobiecie trudno jest określić datę, w której może spodziewać się wystąpienia krwawienia. Wtedy też warto kierować się ogólną zasadą, która mówi, że test wykonuje się najwcześniej 7 dni po odbyciu stosunku seksualnego.

W jakich sytuacjach warto powtórzyć test ciążowy?

Test ciążowy powinno wykonywać się, badając próbkę porannego moczu. Wtedy bowiem stężenie beta-hCG jest w moczu najwyższe. Jeśli kobieta wykona test zbyt szybko, a w dodatku o innej porze dnia, może otrzymać wynik fałszywie ujemny, jednocześnie będąc w ciąży. Dlatego też test ciążowy warto powtórzyć w dniu spodziewanego okresu, jeżeli nie pojawia się krwawienie. Wtedy też powinniśmy otrzymać prawidłowy wynik. Pamiętajmy, że w dniu spodziewanej miesiączki może wystąpić lekkie plamienie, które często mylone jest z krwawieniem miesięcznym. Dobrze więc obserwować swój cykl oraz w razie potrzeby powtórzyć test ciążowy. Jeżeli wskazuje on wynik ujemny, a miesiączka wciąż nie nadchodzi, warto udać się do lekarza ginekologa.


Czy test ciążowy może dać wynik fałszywie dodatni?

Powszechnie wiadomo, że domowe testy ciążowe mogą dawać wynik fałszywie ujemny, jednak pozostaje pytanie, czy działają też w drugą stronę, co oznacza, że pokazują dwie kreski, pomimo iż kobieta nie jest w ciąży? Niestety, takie przypadki mogą mieć miejsce, jednak tylko w sytuacji, gdy poziom hormonu beta-hCG osiąga wysokie wartości z innych niż ciąża powodów. Przykładem może być chociażby torbiel na jajniku, przyjmowanie leków wspomagających płodność czy ciąża biochemiczna lub pozamaciczna. Przed zajściem w ciążę warto więc skonsultować się z lekarzem ginekologiem oraz wykonać niezbędne badania. Więcej o nich przeczytaj na tvsudecka.pl. Warto mieć na uwadze, że w przypadku torbieli na jajnikach czy przyjmowania niektórych leków testy ciążowe mogą wychodzić fałszywie dodatnie przez dłuższy okres czasu, zaś w przypadku ciąży biochemicznej poziom beta-hCG zaczyna z czasem spadać, co związane jest ze wczesnym, samoistnym poronieniem.