Zdrowie

Higiena intymna powinna być rzeczą, z którą każdy z nas jest dobrze obeznany. Niestety, dalej zdarza się, że niektórzy niewystarczająco dbają o swoje miejsca intymne. Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć artykuł, który wszystko w tym temacie wyjaśni.

Dbanie o higienę intymną – jak robić to dobrze?

Zacznijmy od tego, że o naszą higienę powinniśmy dbać każdego dnia. Szczególnie istotne jest to latem, gdy temperatura bywa naprawdę wysoka, przez co łatwiej o spocenie się. Co jednak ciekawe, z higieną miejsc intymnych nie można również przesadzać. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób możemy pozbyć się również naturalnej bariery ochronnej. Ta zapewniana jest przez pałeczki kwasu mlekowego. Dodatkowo zaznaczmy również, że kobiety w trakcie menstruacji nie powinny brać długich, gorących kąpieli.

Co również istotne, miejsca intymne powinniśmy myć własnymi dłońmi. Gąbki lub inne myjki często mogą przenosić zarazki, dlatego ich używanie może być ryzykowne. Jeśli chodzi o kolejność mycia, to najpierw zajmijmy się pochwą/penisem, a następnie odbytem. Róbmy tak po to, aby nie przenosić drobnoustrojów z odbytu w inne miejsca.

Higiena intymna – jakie kosmetyki?

W przypadku miejsc intymnych zwykłe mydło czy żel pod prysznic mogą nie być wystarczające. Dlatego warto wyposażyć się w konkretne kosmetyki https://www.drmaxdrogeria.pl/zdrowie/seks-i-zdrowie-intymne/zdrowie-intymne. Zwracaj uwagę na skład produktów, ponieważ nie chcesz, aby zaburzały one naturalną mikroflorę. Jednym ze składników powinien być kwas mlekowy, a mile widziane są również składniki nawilżające czy kojące.

Znów przez chwilę skupmy się na kobietach. Bardzo ważne jest rzetelne podejście do higieny intymnej w momencie miesiączki. Oczywiście ważne jest regularne zmienianie podpasek czy tamponów, natomiast istotne jest też regularne mycie.

Panowie również powinni myć swoje prącia w odpowiedni sposób. Ważne jest odsłonięcie żołędzia i jego dokładne umycie. Pod napletkiem mogą gromadzić się bowiem bakterie, których należy się pozbyć. Odpowiednie kosmetyki dla mężczyzn sprawią, że panowie nie będą czuć żadnych podrażnień, a ich skóra nie stanie się wysuszona.

Skutki braku odpowiedniej higieny

Jeśli zaniedbamy nasze miejsca intymne, możemy z czasem zacząć odczuwać dyskomfort. Pojawi się nieprzyjemne swędzenie, a z czasem i ból podczas oddawania moczu. Jeśli są to lekkie niedogodności, to część osób je bagatelizuje, co jest poważnym błędem. Zakażenie intymne nie zawsze jest spektakularne, jednak długofalowe skutki mogą być naprawdę dotkliwe.

Zdarza się, że objawy nie ustąpią samoistnie, w takiej sytuacji natychmiast powinniśmy udać się do lekarza. Mogą nam bowiem grozić infekcje grzybiczne, które doprowadzą do rozwoju kandydozy sromu i pochwy albo sepsy. U kobiet nieleczone infekcje pochwy mogą znacznie osłabić jej zdolności rozrodcze.

Z tego powodu zdecydowanie warto regularnie dbać o swoje miejsca intymne. Nie zajmuje to wiele czasu, a możemy uniknąć wielu przykrych problemów.