Reklama

Zdrowie

Na zdrowie naszych zębów wpływa nie tylko dokładne i regularne usuwanie płytki bakteryjnej poprzez szczotkowanie, ponieważ istotne znaczenie ma to, czy dostarczamy wraz z pożywieniem składniki mineralne, które odpowiadają za zdrowe zęby. Często te same substancje mają wpływ na zdrowie naszych kości. Po jakie witaminy i minerały należy sięgać, by zapewnić sobie mocne i zdrowe zęby i kości?

Z czego zbudowane są nasze zęby?

Warto wiedzieć, że każdy ząb składa się z kilku tkanek, czyli: szkliwa zębiny, miazgi i cementu korzeniowego. Korona zęba zbudowana jest ze szkliwa, zębiny i miazgi, z kolei korzeń z cementu korzeniowego, zębiny i miazgi. Miejsce połączenia korony i korzenia to szyjka zębowa. Długość korzenia, a dokładnie jego powierzchnia wpływa na stabilność zęba. Zębina jest silnie unerwiona, dlatego w przypadku jej odsłonięcia odczuwa się ból.

Wapń

W artykule: https://www.acidolac.pl/zdrowe-zeby/witaminy-i-mineraly-na-mocne-zeby czytamy, że wapń jest głównym składnikiem budulcowym zębów i je wzmacnia. Znajdziemy go w rybach, mleku, ale i roślinach strączkowych, orzechach laskowych, migdałach czy figach. Oprócz wapnia ważny jest również fosfor i fluor. Ten ostatni znajdziemy w wodzie mineralnej, ryżu czy też rybach. Warto wiedzieć, że neutralizuje działanie kwasów na szkliwo i działa przeciwbakteryjnie.

Witamina D

Witamina D jest ważna w diecie i to od życia płodowego, bo gdy przyszła matka ma jego niedobory, dziecko narażone jest na rozwój krzywicy. Ma zatem niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o prawidłową budowę kośćca, ale i zębów. Witamina D wpływa na absorbowanie fosforu i wapnia, a także mineralizację zębów. Zaleca się suplementowanie witaminy D u noworodków i niemowląt w formie kropelek. Oczywiście tę witaminę starsze dzieci i dorośli mogą przyjmować wraz z pożywieniem. Obecna jest w tłustych rybach, żółtku jaj, mleku i jego przetworach.

Potas

Za zdrowe zęby i kości odpowiada również pośrednio potas. Przede wszystkim pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, a także napięcie mięśni. Wpływa też na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej w całym organizmie. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mięśni szkieletowych. Znajduje się w wielu produktach, takich jak choćby fasola, pomidory, ziemniaki, a także banany.

Fosfor

Fosfor wraz z wapniem bierze udział w procesie mineralizacji zębów i kości. Jest też składnikiem kwasów nukleinowych DNA i RNA. Warto wiedzieć, że w kościach i zębach znajduje się 85% tego pierwiastka. Przyczynia się do procesów naprawczych komórek, absorpcji witamin z grupy B, niacyny i ryboflawiny, odpowiedzialnych za metabolizm energii i prawidłowe funkcjonowanie bodźców nerwowych. Nie brakuje go w mięsie, rybach, ale i roślinach strączkowych. Ma wysoką przyswajalność z pożywienia, sięgającą 60%.

Witamina K

Dla zdrowych zębów i kości ważna jest także witamina K. Dokładnie witamina K2 wraz z witaminą D współdziała w tworzeniu mocnych zębów i kości. Menachinon chroni przed próchnicą zębów i zapobiega osteoporozie. Dzięki witaminie K2 wapń przenika do kości i zębów. Bogatym źródłem tej witaminy jest dobrej jakości mięso, a ponadto żółta jaj, sery długodojrzewające, a także kiszonki, np. potrawa ze sfermentowanej soi zwana natto.

Magnez

Warto jeszcze zwrócić uwagę na magnez. Obok wapnia i fosforu bierze on udział w tworzeniu twardych tkanek jamy ustnej, czyli zębiny, szkliwa, kości przyzębia, cementu korzeniowego. Wchodzi także w skład śliny i wpływa na przyswajalność witamin z grupy B i witaminy D. Niedobory magnezu wpływają na osłabienie zębów, ale i kości. Warto zatem spożywać produkty bogate w ten pierwiastek takie jak: pestki dyni, orzechy nerkowca, gorzka czekolada czy kasza gryczana.

Bibliografia:

  • https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107907,budowa-zebow-i-przyzebia
  • Zimmer M., Sieroszewski P., Oszukowski P. et al. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020; 5(4): 170-181
  • https://chc.com.pl/witamina-d-w-ciazy/
Tematy: