Zdrowie

Walką z alergią bywa wymagająca. Szerokie grono osób skarży się na alergię na pyłki, które pojawiają się zwłaszcza w okresie wiosennym. Oczywiście ten problem dotyczy różnorodnych alergenów, dlatego już teraz warto sprawdzić, jak sobie z tym poradzić! W jaki sposób zwalczyć wiosenne alergie? O czym trzeba ppamiętać?

Co to jest alergia?

Najłatwiej mówiąc, alergia jest przesadną reakcją układu immunologicznego na działanie zewnętrznych czynników (alergenów). Układ odpornościowy nie zawsze radzi sobie z reakcjami obronnymi, przez co dochodzi do przykrych objawów alergii. Niezwykle często występują alergie skórne u dzieci, które powinniśmy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. W tym wypadku pomocna jest wizyta u dermatologa lub alergologa, który przepisze odpowiednie środki na zwalczenie alergii. Poza tym warto stosować sprawdzone, domowe sposoby, które mogą złagodzić przykre dolegliwości alergii.

Objawy wiosennej alergii

Nie zapominajmy o tym, że atakować nas mogą zarówno alergeny w domu, jak i na zewnątrz. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Okazuje się, że alergia sezonowa przyjmuje zazwyczaj postać wziewną - dokuczliwe są roztocza kurzu w domu, pleśń, sierść zwierząt, czy też pyłki traw i roślin. Najczęstszymi objawami alergii są:

  • Pieczenie i łzawienie oczu
  • Katar sienny i uczucie zatkanego nosa
  • Duszności
  • Wysypka
  • Świąd i suchość skóry
  • Bąble otoczone zaczerwienieniem
  • Obrzęk powiek
  • Świszczący oddech itp.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia tych dolegliwości? Postarajmy się nie przebywać na zewnątrz wtedy, gdy stężenie pyłków jest największe (między 5 a 8 rano i między 17 a 18). Po każdym powrocie do domu trzeba dokładnie umyć ręce i twarz.

Sposoby na sezonową alergię

Warto zauważyć, że sposoby na alergię są bardzo różnorodne. Jeśli nie mamy możliwości odbycia szybkiej wizyty u specjalisty, możemy postawić na domowe rozwiązania. Jeżeli mamy do czynienia z alergią wziewną, nie bez znaczenia jest dokładny prysznic całego ciała. Gdy wrócimy do domu, możemy także zmienić ubranie i włożyć je do prania (na ciuchach także gromadzą się alergeny).

Nie pocierajmy oczu brudnymi dłońmi podczas spaceru. W przypadku swędzenia i pieczenia, sięgnijmy po nawilżające krople do oczu bez konserwantów! Z kolei przy nieżycie nosa pomoże nam woda morska i spray z roztworem izotonicznym. Mają one za zadanie ułatwiać oddychanie. Co jeszcze może nam pomóc?

Kolejna ważna kwestia to dbałość o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia. W okresie intensywnego pylenia i kwitnienia najlepiej jest zastosować nawilżacze powietrza. Warto również dbać o nawodnienie organizmu, tak aby usuwać alergeny ze skóry i śluzówki gardła. Gdy wszelkie metody domowe zawiodą, umówmy się jak najszybciej do specjalisty, który przepisze nam leki przeciwhistaminowe.

Jak widzimy, walka z alergią sezonową może być skuteczna i bezpieczna, zwłaszcza gdy skorzystamy z profesjonalnej pomocy lekarza. Istnieje także szereg domowych sposobów, które pomogą nam złagodzić objawy alergii i na nowo cieszyć się zdrowiem.