Damskie Sprawy - ciąża, macierzyństwo, wychowanie

Ciąża i Macierzyństwo

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było szczęśliwe. Aby kiedyś, jako dorosły człowiek, mogło powiedzieć: „ech, kiedy byłam/byłem dzieckiem – to były czasy!”. I zapewne nie raz zastanawiasz się, jak to osiągnąć. Jak sprawić, żeby twoja pociecha miała poczucie szczęścia w życiu i wyrosła na zadowolonego człowieka? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi.

Więcej…

Ciąża i Macierzyństwo

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży albo właśnie zaczęłaś ją planować? Świetnie! Teraz musisz dowiedzieć się wszystkiego o tym, co czeka cię w nadchodzących miesiącach. Będzie się działo!

Więcej…

Ciąża i Macierzyństwo

Niedawno urodziłaś lub wkrótce urodzisz dziecko? Świetnie, przed tobą przepiękna, macierzyńska przygoda, obfitująca w wiele wzruszających chwil. Jednocześnie pierwsze tygodnie życia maluszka mogą dostarczyć wielu wątpliwości czy obaw. Rozwiewamy je wszystkie – oto twój kompletny poradnik, jak radzić sobie z opieką nad noworodkiem.

Więcej…

Ciąża i Macierzyństwo

Jeśli spodziewasz się dziecka, to zapewne towarzyszą ci dwie emocje. Pierwsza to wielka chęć ujrzenia swojego maluszka, druga – strach przed porodem. Oczywiście im coś jest bardziej niejasne i tajemnicze, tym bardziej się tego boimy. Dlatego dzisiaj powiemy ci wszystko, co powinnaś wiedzieć o porodzie – to na pewno zmniejszy twoje obawy!

Więcej…

Ciąża i Macierzyństwo

Ćwiczenia jogi uspokajają, zmniejszając stres w ciąży. Dzięki nim przyszłe mamy śpią lepiej i dłużej, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. To jedna z dobrych opcji dla aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży.

Więcej…

Ciąża i Macierzyństwo

Liczne badania, stan zdrowia dziecka i przyszły poród to naturalne przyczyny lęku przyszłej mamy. Kobieta, w której organizmie szaleją hormony, przejmuje się wszystkim - począwszy od wyboru ubranek dla malucha, a skończywszy na przebiegu porodu. O ile niepokój jest integralną częścią ciąży, o tyle paniczny strach może świadczyć o poważnej chorobie zwanej tokofobią. O tym jak radzić sobie ze strachem przed bólem porodowym, opowiada Marzena Langner - Pawliczek, położna i ambasadorka Kampanii „Położna na medal”.

Więcej…

Ciąża i Macierzyństwo

Rozpoczyna się najlepszy okres ciąży. Drugi trymestr ciąży zaczyna się od 13 tygodnia, a kończy w 26 tygodniu ciąży. Często jest względnie komfortowy dla ciężarnej kobiety, ponieważ ma ona za sobą dolegliwości pierwszego trymestru, a uciążliwości trzeciego trymestru jeszcze się nie pojawiają. O tym, jakie zmiany zachodzą w czwartym miesiącu ciąży w organizmie kobiety, opowiada Monika Wójcik, położna i ambasadorka Kampanii „Położna na medal”.

Więcej…

Ciąża i Macierzyństwo

Stosunek płciowy po spełnieniu określonych warunków może skończyć się zapłodnieniem. Ile potrzeba do tego czasu i od czego to jest uzależnione? Wiele kobiet planujących ciążę bardzo często zadaje sobie takie pytania.

Więcej…

Ciąża i Macierzyństwo

Zdaniem lekarzy bezskuteczne oczekiwanie na ciążę przez rok, jeśli para regularnie współżyje, jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki niepłodności. U kobiet powyżej 35. roku życia ten czas jest jeszcze krótszy. Zanim zaczniesz planować rodzinę, sprawdź, czy na pewno wiesz, jak skutecznie starać się o dziecko.

Więcej…

Ciąża i Macierzyństwo

Dziewięć miesięcy ciąży to nie tylko radosny czas oczekiwania na dziecko, planowania i przygotowywania się na jego przyjście na świat. To też doskonały okres do tego, aby zadbać o swoje ciało, by po porodzie i okresie połogu szybciej wrócić do formy i być pełną energii młodą mamą. Jak to zrobić? Radzi fizjoterapeutka z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT – Agata Madaj-Goldman.

Więcej…