Moda

Zimowa garderoba kapsułowa może zostać stworzona na bazie odzieży, która jest wygodna, utrzymana w klasycznych barwach, a także wykonana z materiałów, które się nie gniotą i są przyjemne dla skóry oraz ciepłe. Jednocześnie bardzo istotne znaczenie ma to, by poszczególne rzeczy do siebie pasowały. Dziś podpowiemy, co wybrać do zimowej szafy kapsułowej i jak dbać o odzież wykonaną z wełny.

Zimowa garderoba kapsułowa - czego nie powinno w niej zabraknąć?

Uniwersalna szafa na zimę to taka, która sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i na biznesowe spotkanie. Na pewno nie może w niej zabraknąć swetrów, które można nosić "solo", ale i zestawiać z białą koszulą i marynarką. W zimowej garderobie jest także miejsce na spodnie z wysokim stanem czy też średnim stanem wykonane z dobrego gatunku bawełny z elastanem. Domieszka tworzywa sztucznego jest ważna, gdyż dzięki temu odzież nie gniecie się nadmiernie, a to oznacza, że po każdym założeniu nie trzeba jej ponownie prasować. Jeżeli chodzi o swetry, to świetnie sprawdzą się nie tylko bawełniane, ale i wełniane. Wbrew pozorom są bardzo praktyczne i wcale nie muszą być "gryzące" i nieprzyjemne dla skóry. Wystarczy wybrać wysokiej jakości przędzę. Swetry oversize z warkoczami to absolutne must have. Są nie tylko wygodne, ale i ultra ciepłe. Świetnie będą pasować nie tylko do jeansów czy cygaretek, ale i spódnic, zarówno ołówkowych, jak i rozkloszowanych czy plisowanych. Nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się w grube rajstopy. Takie na zimę powinny mieć grubość przynajmniej 40-60 DEN. Dobrze sprawdzą się modele wykonane z wełny i elastanu. Warto wybierać też wełniane szaliki czy czapki, które pozwalają skórze oddychać. Z gatunków wełny odpowiedniej dla alergików polecamy wełnę alpaki, ale i kaszmirową. W zimowej garderobie kapsułowej nie może też zabraknąć odzieży denimowej, a zwłaszcza jeansów. Warto postawić też na bluzy z kapturem w neutralnych barwach. Kurtki puchowe warto uzupełnić o funkcyjne, lżejsze, które można nosić razem z bielizną termiczną. Te ostatnie szczególnie sprawdzają się dla osób, które nie stronią od aktywności fizycznej zimą.

Jak dbać o wełnianą odzież? O praniu i usuwaniu zmechaceń słów kilka

Warto wiedzieć, jak prać wełniane swetry i inną wełnianą odzież. Otóż trzeba wybrać albo program do prania ręcznego, albo specjalny program do prania wełny. Należy też zwrócić uwagę, czy daną odzież można wirować, a jeśli tak, to ustawić niższe obroty. O wełniane włókna trzeba odpowiednio dbać nie tylko poprzez właściwe pranie. Pamiętaj, aby suszyć swetry i akcesoria rozłożone i co pewien czas odwracać na drugą stronę. Nie należy suszyć ich w suszarkach bębnowych. Jak dbać o wełniane swetry? Otóż na pewno należy pozbywać się widocznych zmechaceń, które pojawiają się wraz z długotrwałym użytkowaniem czy też po zaciągnięciu swetra. Standardowym akcesorium do pozbywania się takich defektów jest golarka do ubrań. Jednak trzeba wiedzieć, że nie sprawdzi się ona w przypadku bardzo delikatnych tkanin. Jeżeli obawiasz się, by w wełnianym swetrze nie powstało uszkodzenie, to do golenia włókna wybierz delikatny grzebyk. Możesz też sięgnąć po rolkę do ubrań, która także pomoże pozbyć się widocznych małych kuleczek na materiale. Dzięki temu Twoja wełniana odzież będzie świetnie się prezentować przez długi czas. Pamiętaj, że wełniane swetry należy odpowiednio przechowywać. Warto zainwestować w środki odstraszające mole, które szczególnie lubią włókno wełniane.