Uroda

Nie jest tajemnicą, że promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce ma bardzo duży wpływ na ludzki organizm. Choć słońce działa na nas korzystnie – stymuluje przecież wytwarzanie witaminy D i poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, to przyspiesza starzenie się skóry i wykazuje działanie kancerogenne. Trzeba zatem z umiarem korzystać ze słonecznej pogody i stosować kosmetyki z filtrami chroniącymi przed szkodliwym promieniowaniem. Co ciekawe, warto po nie sięgać przez cały rok!

Ochrona przeciwsłoneczna latem

Promieniowanie UV, czyli promieniowanie ultrafioletowe lub nadfioletowe to promieniowanie elektromagnetyczne, którego naturalnym źródłem jest słońce (oraz inne gwiazdy). Wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się jego natężenie. Niestety przez powstanie dziury ozonowej szkodliwe promieniowanie przedostaje się do atmosfery. Dla nas oznacza to zwiększone ryzyko rozwoju różnego typu nowotworów, zwłaszcza skóry.

Za oparzenia słoneczne widoczne na skórze odpowiada promieniowanie UVB. W naszej szerokości geograficznej jesteśmy narażeni na nie głównie w sezonie wiosenno-letnim. Jego natężenie jest najsilniejsze w godzinach okołopołudniowych. Promieniowanie UBV odpowiada za tworzenie opalenizny i witaminy D, a także jest przyczyną bolesnych oparzeń. Niemal 90% promieniowania jest pochłaniana przez naskórek, natomiast jego pozostała część dociera do górnej warstwy skóry właściwej. Kupując kosmetyk chroniący przed szkodliwym promieniowaniem, pamiętaj o tym, że wskaźnik SPF dotyczy właśnie promieniowania UVB.

Promieniowanie UVA – pamiętaj o nim także zimą!

Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że promieniowanie UVA dociera do naszej skóry (a także do oczu) przez cały rok. Promieniowanie UVA to ok. 9,5% promieniowania słonecznego. Co istotne, przenika ono przez chmury, mgłę, wodę, a nawet przez szyby i ubranie, więc jesteśmy na nie narażeni niemal nieustannie. Jest emitowane przez słońce w takim samym natężeniu zarówno latem, jak i zimą i nie wywołuje rumienia ani oparzeń. Promieniowanie UVA w 80% dociera do skóry właściwej, a w 20% do tkanki łącznej.


Zarówno promieniowanie UVA, jak i promieniowanie UVB mogą powodować nowotwory oraz przyspieszają starzenie się skóry. Właśnie dlatego warto kupować produkty do opalania, które zabezpieczają skórę przed oba rodzajami promieniowania ultrafioletowego.

Jakie kosmetyki z filtrami UV wybrać?

Obecnie kosmetyki z filtrami UV są powszechnie dostępne i można je kupić niemal wszędzie. Warto jednak wybierać preparaty renomowanych producentów, oferujących kremy, balsamy i olejki, które chronią przed różnymi rodzajami szkodliwego promieniowania. Takie kosmetyki mają zapewniać wysoką ochronę, zwłaszcza w sytuacjach, gdy planuje się długotrwałe przebywanie na zewnątrz. O kremach dających ochronę przed promieniowaniem UV trzeba pamiętać niezależnie od tego, czy ma się jasną, czy ciemną karnację, jednak to osoby z jaśniejszą skórą i włosami są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne i nowotwory skóry.

Dobre kremy z filtrami UV ograniczają też fotostarzenie się skóry. Na kondycję opalonej skóry wpływają ponadto kosmetyki, które stosuje się po kąpieli słonecznej. Zainwestuj zatem także w nawilżający i łagodzący podrażnienia balsam po opalaniu!

Tematy: