Dom

Styl skandynawski już od kilku lat rządzi w mieszkaniach i domach Polaków – wszystko wskazuje na to, że jego popularność nie spadnie i w ciągu najbliższych sezonów. Jeśli i tobie podoba się skandynawski, pełen naturalności klimat we wnętrzach, to koniecznie dowiedz się, jak zgodnie z tym stylem urządzić własne cztery ściany.

Przejrzystość, elegancja, ale przede wszystkim wielki komfort – tak w dużym skrócie można opisać styl skandynawski. Niektórzy kochają go za wygodę, inni za optyczne powiększenie pomieszczeń, jeszcze inni cenią ten styl za łatwość, z jaką można wprowadzić go do domu czy mieszkania.

Jeśli i ty zakochałaś się w tej jasności i naturalności, to koniecznie musisz poznać kilka ważnych zasad stylu skandynawskiego. Podpowiemy ci, jak zgodnie z tym najnowocześniejszym trendem zaprojektować kuchnię, pokój dzienny, łazienkę oraz pokój dziecka.

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

•    Ściany i podłogi

Choć Polacy bardzo boją się drewnianych podłóg w kuchni czy w łazience, to właśnie w stylu skandynawskim można znaleźć potwierdzenie, że obawy te są przejaskrawione. Prawdziwe skandynawskie kuchnie mają zawsze drewniane podłogi, nierzadko również pomalowane na biało.

Uwaga! Pamiętaj, aby dobrze wybrać drewno, które położyć na podłogę w kuchni. Musi być bardzo twarde i zdecydowanie odporne na niekorzystne warunki – wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Będziesz musiała także regularnie impregnować taką podłogę.

Jeśli nie przekonuje cię takie wykończenie, możesz postawić na jaśniutkie płytki podłogowe albo po prostu na takie, które udają panele. Obecnie wybór tych ostatnich jest naprawdę ogromny, czasem są wręcz nie do odróżnienia od prawdziwego drewna.

Na większe szaleństwo możesz pozwolić sobie, jeśli chodzi o płytki ponad blatami. Nie zapominaj jednak, że ich bazowym kolorem powinien być biały, a dodatkowym – np. niebieski. Na pewno sprawdzą się również wszelkiego typu heksagony oraz tzw. patchworki. Cokolwiek wybierzesz pamiętaj, że całość musi być spójna.

•    Meble

Co do blatu, to tutaj nie ma niespodzianek – powinien być drewniany, raczej w jaśniejszych odcieniach. Wyjątkowo można dopuścić blaty kamienne, jednak mogą sobie pozwolić na to tylko osoby, które mają wyjątkowe poczucie stylu i nie boją się eksperymentować.

Same meble powinny być białe i stosunkowo proste – żadnych żłobień i zdobień. Jeśli tyle bieli to dla ciebie już za dużo, możesz postawić na meble w odcieniach pastelowych. Pamiętaj także, że w skandynawskiej kuchni niezmiernie istotny jest wygodny stół z krzesłami. Oczywiście jeśli nie masz na niego miejsca (bo np. urządzasz bardzo wąską kuchnię w bloku), to możesz przenieść te meble do pokoju. Zachowaj jednak ciągłość stylu.

Uwaga! Jeśli chcesz dodać kuchni przestronności, to po prostu zrezygnuj z górnych szafek. To rozwiązanie nie jest jeszcze bardzo popularne w naszym kraju, natomiast w krajach skandynawskich robi się tak bardzo często.

•    Dodatki

Lampy są zdecydowanie surowe – nie ma tu miejsca na klosze z materiału czy kwiatuszki. Dominuje raczej metal, beton, szkło i drewno w dodatkach. Pamiętaj także, że dla tego stylu światło jest bardzo istotne i powinno być go po prostu dużo – kilka źródeł to bardzo dobre rozwiązanie.

W skandynawskiej kuchni nie może zabraknąć świeżych ziół w donicach oraz ceramicznych naczyń w pastelowych, chłodnych odcieniach. Wiele elementów aranżacji może stać na blatach – pamiętaj, że tu liczy się przede wszystkim wygoda, a nie wygląd.

Zwróć także uwagę na tkaniny. Zasłonki, firany czy obrusy muszą być uszyte z jak najbardziej naturalnych tkanin – najlepsze są len i bawełna. Powinny być białe, ewentualnie z kolorystycznymi dodatkami (np. granatowa krata).

Uwaga! Jeśli wybierasz dodatki we wzory, postaw na geometrię – Skandynawowie ją uwielbiają!

Jeżeli zrezygnowałaś z górnych szafek, w ich miejsce możesz powiesić np. drewniane półki z haczykami, na które powiesisz ulubione kubki. Koniecznie też zadbaj o to, by w wazonie znalazły się piękne, świeże kwiaty.

Pokój dzienny w stylu skandynawskim

Zostawiamy kuchnię i przechodzimy do salonu – jak go skomponować, by uzyskać spójną całość?

•    Ściany i podłoga

Tutaj bez niespodzianek – dominują jasne ściany (przede wszystkim białe) oraz jasne podłogi. Te ostatnie powinny być stworzone z desek, które możemy wybielić albo pozostawić w naturalnym odcieniu. Jako dekorację ścienną stosuje się zazwyczaj albo imitację cegły (odpowiednio wybielonej) albo bielone deski – wówczas jednak warto postawić na naturalny kolor podłóg.

Uwaga! Do stylu skandynawskiego nie pasuje jedna ściana pomalowana na intensywny kolor – trend, który był obecny w mieszkaniach Polaków przez wiele ostatnich lat. Jeśli chcesz mieć gwarancję, że twój salon nabierze skandynawskiego klimatu, to postaw na biel w całym pomieszczeniu.

•    Oprawa okna

Właściwie to od razu możesz zapomnieć o firankach i zasłonach – w skandynawskim stylu królują przede wszystkim różnego typu rolety (polecamy np. szerokie rolety rzymskie).

Uwaga! Jeśli musisz zasłonić okno, bo np. twoje mieszkanie byłoby widoczne dla ludzi mieszkających naprzeciwko, to zdecyduj się na maksymalnie naturalne tkaniny, np. zasłony lniane albo bawełniane.

•    Meble

Dominującym elementem salonu skandynawskiego zawsze jest sporej wielkości kanapa. Pamiętaj, że nie możesz „wciskać” jej pod ścianę, ale wyeksponować na środku pokoju. Meble – zarówno stół, jak i komody czy regały, powinny być jasne – białe z połączeniem drewna, jasnoszare albo pastelowe. Bardzo popularne są obecnie meble stojące na wąskich nóżkach w kontrastowym odcieniu.

Uwaga! Jeśli tylko masz na to miejsce, to do standardowych mebli dołóż z dwie pufy w odcieniach pastelowych albo zupełnie przełamujących jasną kolorystykę (oliwka, granat, musztarda – ale już nie róż czy pomarańcz).

•    Dodatki

Styl skandynawski nie jest minimalistyczny, ale z drugiej strony – wymaga pewnego ograniczenia dodatków. Przede wszystkim zwracaj uwagę na materiał, z którego są one wykonane. Jeśli ramki na zdjęcia, to nigdy plastikowe, ale np. drewniane czy metalowe. Jeśli koc na oparciu kanapy, to gęsto tkany, ciężki. Jeżeli obraz, to koniecznie przedstawiający roślinność. Pamiętaj też, że kolory dodatków muszą być bardzo stonowane i harmonijne. Ustal jedną paletę, np. składającą się z trzech barw, a potem się do niej dopasowuj.

Uwaga! W stylu skandynawskim bardzo, ale to bardzo ceni się rośliny doniczkowe. Powinnaś mieć ich co najmniej kilka – w doniczkach wiklinowych, betonowych albo ceramicznych (ale bez większych zdobień).

Pamiętaj także, że cennym elementem tego stylu są książki. Jeśli tylko masz na to miejsce, postaw choć jeden regał i w całości wypełnij go różnymi pozycjami.

Łazienka w stylu skandynawskim

O ile z łatwością idzie nam zazwyczaj urządzanie kuchni czy pokoju dziennego w stylu skandynawskim, o tyle łazienka może być przedmiotem frustracji i stresu. Jak ją urządzić, by nie wydawała się „nie z tej bajki”?

•    Podłoga i ściany

W tym pomieszczeniu – podobnie jak w kuchni, zaleca się dużo drewna. Nie oznacza to jednak, że musisz położyć drewniane podłogi. Jeśli obawiasz się takich rozwiązań, postaw na klasyczne kafle (dominującym kolorem powinna być biel, ponadto możesz wykorzystać beże i jasne szarości), a potem wykorzystaj drewno do stworzenia półek czy mebli.

Białe płytki, których użyjesz, mogą mieć nietypową fakturę – dzięki temu nadasz pomieszczeniu nieco niebanalności.

Uwaga! I w tej sytuacji świetnie sprawdzą się płytki imitujące drewno. Pamiętaj, że najmodniejsze obecnie projekty na łazienkę w stylu skandynawskim to miedzy innymi takie właśnie kafle, ale położone nie tylko na podłodze, ale i np. na jednej ze ścian.

•    Meble

Meble w takiej łazience powinny być w kolorach ziemi – może być to przybrudzona zieleń, brązy, szarości i beże. Musisz jednak znaleźć miejsce na białe elementy, inaczej całość straci nawiązanie do skandynawskiego stylu.

Zwróć uwagę na to naturalne materiały. Do takiej łazienki absolutnie nie pasują lakierowane na wysoki połysk meble. Matowe, naturalne – już jak najbardziej.

•    Dodatki

Fioletowe albo różowe ręczniki? Nigdy w życiu! Pamiętaj o zasadzie kolorów ziemi i stawiaj na stonowane odcienie tkanin. Dodatkowo unikaj plastiku, np. plastikowych pudełek – zamiast nich wybieraj wiklinę albo metal. W tym przypadku świetnie sprawdzi się także piękna ceramika, która – dla przełamania całości, może być bardzo wzorzysta.

Skandynawski pokój dziecięcy

•    Ściany i podłoga

Na pewno nie będzie dla ciebie zaskoczeniem to, że pokój dziecięcy w stylu skandynawskim powinien być bardzo jasny. W pokoju małej dziewczynki czy kilkuletniego chłopca w szczególności sprawdzą się olejowane na biało deski, które sprawią, że przestrzeń optycznie się powiększy.

Oczywiście należy pamiętać, że w takim pokoju trzeba jednak postawić na kolory – niech będą one jednak pastelowe, a nie jaskrawe. Piękny pastelowy róż na jednej ze ścian, stonowana zieleń albo spokojny błękit będą pięknie komponować się z całością.

•    Meble

Albo w naturalnym kolorze drewna, albo po prostu białe – najważniejsze jest to, żeby nie tworzyły one tzw. meblościanek, których nigdy nie znajdziesz w skandynawskim stylu.

•    Dodatki

Im bardziej naturalnie, tym bardziej skandynawsko. Wybieraj więc piękne, ręcznie tkane dywany, lniane zasłony i bawełniane poduszki, a jeśli już kupujesz dziecku koc, to raczej nie ten akrylowy.

Dodatki, które kojarzą się ze stylem skandynawskim, to także tzw. namiot tipi, cotton balls w pastelowych odcieniach oraz huśtawki z drewna, zawieszone pod sufitem albo w futrynie.

Uwaga! Pamiętaj jednak, że to ostatecznie pokój dziecięcy. Jeśli twoja pociecha stanowczo zażąda Spidermana na ścianie, to niestety powinnaś odpuścić. W końcu przychodzi moment, w którym dziecko zaczyna czuć potrzebę przejawiania własnego stylu. Ty w swoim może urządzić pozostałe pokoje, łazienkę i kuchnię – pokój dziecięcy pozostaw dziecku. Nic na siłę!

Piękne mieszkanie w stylu skandynawskim? Poradzisz sobie!

Chociaż styl skandynawski ma swoje jasne zasady (światło, biel, naturalne tkaniny), to w istocie mieszkanie o takich cechach można urządzić na miliony sposobów. Dlatego zanim kupisz cokolwiek, zamówisz czy zaplanujesz, obejrzysz co najmniej setkę zdjęć podobnych pomieszczeń. Dzięki temu będziesz mogła wybrać to, co podoba ci się najbardziej i na podstawie wielu innych pomysłów stworzyć swoje miejsce na ziemi. Nie martw się, urządzenie mieszkania czy domu w stylu skandynawskim naprawdę nie jest trudne. Jeśli kochasz jasne, otwarte i naturalne wnętrza, na pewno wiele słusznych decyzji podejmiesz po prostu… instynktownie.