Uroda

Niektóre kobiety nie wyobrażają sobie przekłucia jakiejkolwiek części ciała, inne wręcz przeciwnie – to dla nich świetna ozdoba. Jeśli jesteś w drugiej grupie, być może już nawet planujesz jakiś zabieg. Zanim jednak umówisz wizytę, dowiedz się, na jak wiele sposobów można wykonać piercing ucha oraz inne przekłucia i przeczytaj, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Piercing ucha – rodzaje. Czy wiesz, na ile sposobów można przekłuć ucho?

Wiele osób, które słyszy o piercingu ucha, natychmiast kojarzy go z prostym zabiegiem przekłucia małżowiny usznej na jej dole, ewentualnie na brzegu. Tak naprawdę jednak metod przekłuwania skóry w tych okolicach jest o wiele, wiele więcej. Przedstawimy ci je wszystkie.

Piercing ucha: tragus

Tragus to przekłucie tego malutkiego kawałka ucha, który znajduje się najbliżej twarzy – dokładnie tego elementu, który dociskamy, gdy chcemy przestać coś słyszeć. Taki piercing uszu przeprowadza się zazwyczaj na środku tkanki. Po przekłuciu można założyć w zasadzie dowolne kolczyki, np. tzw. „sztangi” albo kółka.

Czas gojenia: do 4 miesięcy.

Piercing ucha: orbital

To bardzo ciekawy rodzaj przekłucia skóry – na małżowinie (na zewnętrznej części) zakłada się kółeczko, które przebija skórę aż w dwóch miejscach. Choć jest możliwe, aby użyć innej biżuterii niż właśnie kółka, w praktyce zazwyczaj nie odchodzi się od klasyki.

Czas gojenia: do 4 miesięcy.

Piercing ucha: vertical tragus

W tym przypadku także dokonuje się przekłucia części najbliżej twarzy (tak jak w zwykłym tragusie), ale kolczyk umieszczony jest w pozycji pionowej. Efektem są oczywiście dwie dziurki. To propozycja dla odważnych i to nie tylko pod względem wyglądu – taki piercing uszu obarczony jest nieco większym niż zwykle ryzykiem powikłań, między innymi migracji, czyli przesuwania się biżuterii.

Czas gojenia: do 4 miesięcy.

Piercing ucha: industrial

Jeżeli chciałabyś szokować albo po prostu zaskakiwać swoim wyglądem i nie dla ciebie są „grzeczne” przekłucia, to powinnaś zdecydować się na piercing industrial. To dwa przekłucia, których dokonuje się zazwyczaj w górnej części małżowiny i które łączy się tzw. sztangą. Musisz jednak pamiętać, aby dobrze wybrać gabinet piercingu, ponieważ mały błąd podczas zabiegu będzie skutkował wrastaniem biżuterii w tkankę ucha.

Czas gojenia: do 9 miesięcy.

Piercing ucha: anti tragus

Anti tragus to piercing ucha, który polega na przekłuciu chrząstki tuż nad płatkiem ucha. Niestety nie jest to najbezpieczniejszy zabieg z uwagi na nieco zwiększoną możliwość wystąpienia powikłań w postaci ziarniny. Dlatego też – choć wygląda efektowanie, warto go dobrze rozważyć.

Czas gojenia: do 4 miesięcy.

Piercing ucha: transvers lobe

Tym razem w centrum uwagi jest płatek ucha. Transvers lobe to przekłucie przez jego szerokość – które wywołuje naprawdę spektakularny efekt i jest dość bezpieczne, ponieważ nie dochodzi do uszkodzenia chrząstki.

Czas gojenia: bardzo krótki, bo wynoszący zaledwie do 2,5 miesiąca.

Piercing ucha: helix

Jeśli widziałaś kiedyś, że ktoś ma kolczyk na tzw. „zawinięciu ucha”, czyli samym jego brzegu, to taki piercing ucha nazwany został helixem. Do tego przekłucia można wybrać sobie jeden z kilku rodzajów kolczyków. W zasadzie jest to bezpieczny zabieg, bardzo rzadko zdarzają się powikłania i zazwyczaj pojawiają się one dopiero wtedy, gdy noszący lub nosząca nie przestrzega zasad higieny.

Czas gojenia:” nawet do 16 tygodni.

Piercing ucha: ufo

To propozycja dla najbardziej odważnych. „Ufo” to piercing ucha, który polega na przekłuciu jego części nad wejściem i przebiciu się przez środkową chrząstkę. Choć zabieg gwarantuje fantastyczny, wzbudzający zainteresowanie efekt, to niestety nie jest zbyt bezpieczny – istnieje duże ryzyko, że kolczyk bardzo szybko się przesunie.

Czas gojenia: do 5 miesięcy.

Przeczytaj koniecznie: https://damskiesprawy.pl/bizuteria/1149-jak-dobrac-bizuterie-do-sukienki-to-nie-jest-takie-trudne

Piercing ucha: daith

Przyłóż palec do ucha tak, jakbyś chciała je zatkać. Teraz delikatnie przesuwaj go w górę. Pierwsza twarda tkanka, którą napotkasz, to tzw. odnoga obrąbka ucha. Jej przebicie otrzymało nazwę: „daith”. To dość bezpieczny zabieg.

Czas gojenia: do 4 miesięcy.

Piercing ucha: outer conch

Jeśli przyłożysz dwa palce do górnej części ucha, a potem wyznaczysz środek na zaznaczony „poletku”, to dowiesz się, gdzie wykonuje się zabieg o nazwie „outer conch”. Jest dość bezpieczny, ale powinien go wykonywać profesjonalista, które zwróci uwagę na naczynka krwionośne.

Czas gojenia: do 6 miesięcy.

Piercing ucha: snug

Snug to przekłucie, które przeprowadza się przez dwie warstwy chrząstki przy najbardziej zewnętrznej części ucha. Warto wiedzieć, że nie każdy może zdecydować się na taki zabieg – jeśli budowa ucha na to nie zezwoli, nawet najlepszy specjalista niewiele zdziała. Uwaga! Taki piercing uszu jest bardzo bolesny!

Czas gojenia: nawet do 8 miesięcy.

Piercing ucha: inner conch

Czyli przekłucie wnętrza małżowiny. Ciekawy efekt, dość bezpieczny zabieg i względnie szybki czas gojenia, czyli same plusy.

Czas gojenia: do 4 miesięcy, zazwyczaj krócej.

Piercing nosa – jak można przekłuć nos?

Jeśli ucho jest dla ciebie zbyt banalną lokalizacją na piercing i marzy ci się coś bardziej widocznego „od frontu”, możesz zdecydować się na piercing nosa. Jakie rodzaje przekłuć są wykonywane w gabinetach?

Piercing nosa: standard nostril

To najzwyklejsze przekłucie płatka nosa. Dość bezpieczne, proste w wykonaniu i umożliwiające wybranie spośród różnych rodzajów kolczyków.

Czas gojenia: do 4 miesięcy, ale zazwyczaj znacznie krócej.

Piercing nosa: nasallang

Od razu ostrzegamy – jeśli chodzi o piercing nosa, to jest to jeden z bardziej bolesnych zabiegów. Kolczyk przechodzi przez nozdrza i przegrodę nosową, dzięki czemu widać jego końcówki w każdym z płatków nosa. Do takiego zabiegu najlepiej udać się do specjalisty, który odpowiednio dobierze biżuterię.

Czas gojenia: około 3, czasem 4 miesięcy.

Piercing nosa: septum

Czyli przekłucie przegrody nosa, a dokładniej malutkiego fragmentu między dnem nosa a chrząstką. Taki piercing nosa wygląda najładniej, gdy po wygojeniu założy się kolczyk-podkówkę.

Czas gojenia: do 8 tygodni, ale zazwyczaj nieco szybciej.

Piercing twarzy – jak ozdobić twarz kolczykami

Jeśli ani przekłucie uszu, ani nosa nie są tym, czego najbardziej pragniesz, pomyśl o piercingu twarzy. Najpopularniejszy zabieg to bridge piercing, ale są też inne, które mogą cię zaciekawić.

Piercing twarzy: bridge

Bridge piercing jest bardzo popularny, bardzo efektowny i w zasadzie w małym stopniu obarczony ryzykiem powikłań. To proste przekłucie, które przebiega poniżej brwi, u nasady nosa. Oczywiście najładniej prezentuje się w tym przypadku kolczyk typu „sztanga”.

Czas gojenia: do trzech miesięcy.

Piercing twarzy: vertical bridge

Ciekawą odmianą bridge piercing jest jej odmiana pionowa, czyli vertical bridge. Efekt jest naprawdę zachwycający – po wygojeniu mamy dwie zgrabne kuleczki trochę powyżej brwi. Warto nadmienić, że w tym przypadku istnieje stosunkowo małe ryzyko powikłań.

Czas gojenia: do 2 miesięcy.

Ponadto możesz zdecydować się na przekłucie policzków (cheeks piercing), okolic blisko kącików ust (dahlia) oraz podbródka (chin).

Przeczytaj również: Apart na wiosnę i lato 2020

Inne ciekawe rodzaje piercingu. Co jeszcze możesz przekłuć

A co powiesz na piercing intymny? Obejmuje on zarówno piercing sutków, jak i łechtaczki oraz warg sromowych. Oto kilka szczegółów.

Piercing sutków może obejmować zarówno jedną pierś, jak i dwie. Według wielu osób, taki zabieg ma bardzo mocno zwiększyć natężenie doznań seksualnych i wzmocnić atrakcyjną seksualną. Należy jednak pamiętać, że po pierwsze, jest to dość bolesny zabieg. Po drugie, karmienie piersią po jego przeprowadzeniu może być utrudnione albo wręcz niemożliwe, ponieważ dochodzi do przerwania zakończeń nerwowych, które biegną od sutka do mózgu. Po trzecie, ciało może odrzucić taką ozdobę, a nawet jeśli tego nie zrobi, to istnieje ryzyko powstania blizn oraz zniekształcenia brodawek sutkowych.

Niemniej jeśli zdecydujesz się na taką właśnie ozdobę, to powinnaś wiedzieć, że czas gojenia wynosi około 10 tygodni – przy przestrzeganiu zasad higieny.

Najbardziej odważne kobiety decydują się na piercing intymny okolic łechtaczki i warg sromowych. Oto kilka jego rodzajów.

Christina

To ozdobne przekłucie, sięgające od szczytu łechtaczki po wzgórek łonowy.

Inner/outer labia

Czyli po prostu przekłucie warg sromowych większych lub mniejszych. Goi się dość szybko i – według wielu osób, stanowi bardzo przyciągającą, atrakcyjną seksualnie ozdobę.

Critorial

To przekłucie samej łechtaczki – ma zwiększać natężenie orgazmu i być dodatkową stymulacją w trakcie zbliżeń.

Frouchette

Niezwykle rzadko wykonywane przekłucie skóry znajdującej się między pochwą a odbytem. Należy mieć świadomość, że kolczyk w takim miejscu może uniemożliwiać nawet swobodne siadanie.

Piercing – jak wybrać dobry salon i o czym pamiętać po zabiegu?

O czym powinnaś pamiętać, szukając odpowiedniego miejsca do wykonania któregoś z wyżej wymienionych zabiegów? Otóż po pierwsze – nie może być to zwykły gabinet kosmetyczny, a profesjonalny gabinet piercingu. Po drugie – miejsce musi wzbudzać twoje zaufanie, być czyste i schludne. Po trzecie – powinnaś otrzymać wszystkie informacje na temat ewentualnych powikłań oraz zaleceń po zabiegu. W końcu po czwarte – narzędzia powinny być sterylizowane przy tobie. Tylko dzięki temu zyskasz gwarancję, że nie zostaniesz zarażona wirusem HIV albo np. żółtaczką.

Osoby, które decydują się na piercingucha, nosa, sutków czy jakiejkolwiek innej części ciała, powinny bardzo ściśle przestrzegać zaleceń po zabiegu. Są to między innymi:

  • unikanie dotykania przekłutego miejsca i kolczyków,
  • unikanie basenu i sauny przez co najmniej kilka tygodni,
  • zrezygnowanie z alkoholu na co najmniej 3 tygodnie,
  • zrezygnowanie z twardych pokarmów w przypadku piercingu języka czy warg – na co najmniej 2 tygodnie,
  • unikanie seksu i onanizowania się przez co najmniej dwa tygodnie, jeśli zabieg został przeprowadzony na okolicach intymnych.