Ciekawostki Historyczne - Magazyn dla Kobiet

Historyczne

W tym roku szczegołnie dają znać o słoneczne promienie. Doskwiera nam upał i odczuwamy pragnienie - mamy szczegolną potrzebę zimnych czy schłodzonych napojów, a także przemożną ochotę na lody. I własnie tu bęzie mowa o jednym z rodzajów tego uwielbianego przez zarówno dzieci, jak i dorosłych mrożonego deseru. Rzadko bowiem się już słyszy, aby ktoś obecnie w lodziarniach, cukierniach czy kawiarniach zamawiał – tak uwielbianą przez smakoszy lodów – melbę. Te przepyszne lody z kremem i owocami wyparły inne kompozycje z mrożonych gałek, będące równie rozkoszą dla podniebienia.

Więcej…

Historyczne

A jednak to nie przesąd, lecz czysta, naukowa prawda: piątek 13 to feralny dzień!   Udowodnili to właśnie czarno na białym brytyjscy naukowcy. Otóż badacze porównali liczbę wypadków drogowych na londyńskiej obwodnicy M 25 w piątki „trzynastego” na przestrzeni czterech lat z liczbą wypadków poprzedzających je „normalnych” piątków. Okazało się, że choć w feralne dni ruch drogowy jest mniejszy (około 2 procenty kierowców, bojąc się fatum, pozostawia tego dnia samochody w garażach), to wypadków jest... aż o 52 procent więcej!

Więcej…

Historyczne

Świat śledzi z przerażeniem (ale i z nadzieją) okrucieństwa trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej. Niezłomny ukraiński naród stawia heroiczny opór rosyjskiej agresji. A Ukraina, zanim wyzwoliła się spod sowieckiego jarzma, miała i znów ma swoją tożsamość narodową, m.in. w sferze kulturalno-obyczajowo-obrzędowej, w wielu domach kultywowaną.

Więcej…

Historyczne

W wikipedii o pierwszej polskiej lekarce Annie Tomaszewicz Dobrskiej (1854-1918) możemy przeczytać trochę (skrótowych) biograficznych informacji. Jej droga do zawodu medyka, przez lata zdominowanego przez mężczyzn, nie była łatwa; musiała bowiem pokonać wiele przeszkód i uprzedzeń.

Więcej…

Historyczne

Ta pieśń stała się najsławniejszą i najpiękniejszą wśród kolęd świata. Śpiewana jest od dwóch stuleci i wzrusza co roku miliony ludzi w różnych zakątkach Ziemi, gdyż doczekała się przeszło300 wersji językowych (słowa jednej z wersji w języku polskim ułożył ok. 1930 roku kompozytor i dyrygent Piotr Maszyński). Nie trudno się domyśleć, że mowa o ”Cichej nocy”, silnie związanej z tradycją bożonarodzeniową. O genezie jej powstania i autorach jednak nieliczni wiedzą. A jest ona iście ciekawa.

Więcej…

Historyczne

Mówi się, że śpiew, zwłaszcza wielbiący i wychwalający, łączy niebo z ziemią. Ta forma artystycznej wypowiedzi w liturgii kościelnej sprowadza się do muzyki sakralnej. A tworzą ją oprócz pieśni, antyfon, litanii śpiewanych, także kolędy bożonarodzeniowe. Te ostatnie mają już bardzo długą i bogatą tradycję.

Więcej…

Historyczne

Jeszcze do niedawna w wielu domach ściany zdobiły kobierce, kilimy, różnego rodzaju makaty. Od tego rodzaju ozdób odchodzi się, a ich miejsce zastępują obrazy, będące dziełami sztuki, aczkolwiek na przykład gobeliny w salach ratuszowych, czy w gabinetach szacownych urzędów tylko przydają majestatycznego uroku pomieszczeniu.

Więcej…

Historyczne

Wielu z nas ma wyobrażenie o Barbarze Radziwiłłównie głównie na podstawie wyświetlanych filmów. Jej wizerunek znamy z kreacji  między innymi Jadwigi Smosarskiej i Anny Dymnej. Obraz przedstawiający Barbarę na łożu śmierci namalował Jan Matejko. Zachowały się nieliczne portrety. A jakaż była w rzeczywistości?

Więcej…

Historyczne

Rzecz się miała przed przeszło pięcioma wiekami, a dokładnie w 1502 roku, kiedy  Krzysztof Kolumb po raz czwarty dotarł do Ameryki. Wtedy bowiem jeden z jego żeglarzy zwrócił uwagę odkrywcy na dziwne brązowe ziarno, którym posługiwali się tubylcy. Twarde, wysuszone ziarenka były ich pieniędzmi, którymi regulowali miedzy sobą rachunki. Ziarenka nie wzbudziły zainteresowania odkrywcy, nie miały żadnej wartości, poza umowną.

Więcej…

Historyczne

Meble – choć taka nazwa pojawiła się stosunkowo późno  i pochodzi z francuskiego: meubles - towarzyszą człowiekowi, od czasu kiedy począł prowadzić osiadły tryb życia. Wraz z gromadzeniem dóbr i zapewnieniem sobie  czy rodzinie dostatku, komfort  poczęły mu sprawiać także przedmioty, które ułatwiały  życie spędzane w pomieszczeniu.  I tak od zarania dziejów człowiekowi osiadłemu towarzyszą zawsze jakieś meble.

Więcej…