Książki i Filmy

Lektura książki pt. "Polskie wino. Ludzie miejsca historie" pióra Katarzyny Korzeń zaciekawi nie tylko miłośników tego szlachetnego napoju (trunku). To podróż po tylko zaledwie niektórych polskich winnicach, winiarniach oraz opowieść o ludziach, którzy je tworzyli i w produkcji win po prostu się zakochali.

Autorka tej rekomendowanej publikacji jest doktorem nauk biologicznych, członkinią Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Winem, głównie polskim, zajmuje się od ponad jedenastu lat. Przez ten czas - jak pisze we Wstępie -  udało jej  się pasję uzupełnić wiedzą i zdobyć kilka roczników bezcennego doświadczenia, nie tylko degustacyjnego, lecz także winogrodniczego i enologicznego Wiele przedsięwzięć winiarskich poznała od podszewki, czy raczej od piwnicy. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli  się z innymi. Edukuje doradza, konsultuje i promuje to,  co najlepsze w polskim winiarstwie. Zachęca do smakowania przyjemności życia - wina i dobrego jedzenia.

Smak dojrzałych brzoskwiń w solarisie, żywa cytrusowa kwasowość i aromat liści czarnej porzeczki w hibernalu, maliny, wiśnie i pieprz w zweigelcie - to wszystko w zasadzie jest nie do opisania, jeśli się tego nie spróbowało. Letni zachód słońca nad winnicą trzeba zobaczyć, żeby zrozumieć jego piękno. Świat polskich winnic jest niesamowity i pasjonujący w swojej różnorodności. Rozkochana w nim K. Korzeń chce w swojej  książce Czytelnika do niego zabrać  poprzez niezwykłą podróż po nim. Opisuje zatem  zaledwie kilkanaście  historii ludzi i miejsc, którym wino nadało  sens.

Oto bankier, który został winogrodnikiem, Francuz, który założył winnicę Kaszubach, znany muzyk (G. Turnau), który  stał się współtwórcą największej polskiej winnicy. Artyści i rzemieślnicy - rozważni i romantyczni.  Pokazuje więc pasje, emocje, trud, sukcesy i porażki: nietuzinkowych ludzi, ich niesamowite historie oraz miejscowości z  pięknymi pejzażami - obraz fenomenu polskiego wina.

W Zakończeniu publikacji autorka wyznaje, że najchętniej spisałaby  nie 19, a 119 albo jeszcze lepiej 190 rozdziałów o polskich winnicach. Niestety, książka miałaby wtedy rozmiary sporej encyklopedii, a i tak nie wyczerpałaby od A do Z wszystkich zagadnień dotyczących naszego winiarstwa. Swoją literacką podróż po polskim winnicach puentuje słowami  z poetycką nutą : "W każdej butelce znajduje się jakaś opowieść i właśnie to jest w winie najważniejsze"

Ciekawa pozycja  wydawnicza, zwłaszcza na urlop i wakacje. Książkę wydało Wyd. MUZA - Sport i Turystyka.