Zdrowie

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku, która dotyczy niemal co trzeciej osoby na świecie. Kiedy osiąga duże wartości, niezwykle cenna staje się możliwość zastąpienia okularów korekcyjnych soczewkami kontaktowymi. Zarówno ze względu na wygodę, jak i walory estetyczne. Osoby borykające się z astygmatyzmem mają szeroki wachlarz produktów do wyboru. Do tego stopnia, że łatwo się w tym pogubić. Poniżej tłumaczymy czym właściwie jest astygmatyzm i charakteryzujemy soczewki stworzone z myślą o tej wadzie - po to, abyś dokonał jak najbardziej świadomego i słusznego wyboru.

Astygmatyzm - co to takiego?

Astygmatyzm, określany również jako niezborność, jest wadą wzroku, która powoduje charakterystyczne rozmycie i zniekształcenie widzianego obrazu. Polega na tym, że wiązka światła zamiast skupiać się w jednym punkcie na siatkówce rozprasza się i zbiera w dwóch różnych punktach - przed lub za siatkówką. Przyczyną tego jest nieprawidłowy kształt rogówki lub (zdecydowanie rzadziej) soczewki. Ta nie charakteryzuje się idealnym kształtem, porównywalnym np. do kształtu piłki nożnej, ale jest delikatnie zdeformowana, przez co przypomina bardziej piłkę do rugby. To właśnie nieprawidłowo skupione promienie świetlne odpowiadają za niewyraźne widzenie.<

Wyróżnia się trzy rodzaje astygmatyzmu:

 • rogówkowy - występujący w 98% przypadków, polegający na zniekształceniu rogówki,
 • soczewkowy - występuje zdecydowanie rzadziej niż rogówkowy, charakteryzuje się nieprawidłowym kształtem soczewki oka,
 • mieszany - łączy w sobie cechy astygmatyzmu rogówkowego i soczewkowego, co oznacza zniekształcenie soczewki i rogówki oka.

Do najczęściej występujących objawów astygmatyzmu należy:

 • ból głowy emanujący z centralnej części czaszki;
 • pieczenie, tarcie, mrużenie, łzawienie lub częste mruganie oczu;
 • widzenie linii prostych jako krzywych;
 • niewyraźne widzenie linii poziomych i pionowych;
 • niewyraźne, mgliste widzenie;
 • problemy z orientacją przestrzenną;
 • szybko pojawiające się zmęczenie oczu w trakcie pracy przy komputerze lub jazdy samochodem;
 • częste, uporczywie nawracające zapalenie spojówek.

Podejrzewasz u siebie astygmatyzm? Możesz szybko to sprawdzić, wykonując łatwy test na astygmatyzm, który dostępny jest na stronie https://kodano.pl/poradnik/test-na-astygmatyzm.html.

Jak leczyć astygmatyzm? Jakie soczewki kontaktowe dla astygmatyków?

Astygmatyzm jest wadą wzroku, nie chorobą oczu. Oznacza to, że nie ma się czego bać i można z łatwością ją korygować. W jaki dokładnie sposób? Do wyboru masz okulary z cylindrycznymi szkłami i toryczne soczewki kontaktowe.

Toryczne soczewki kontaktowe (https://kodano.pl/soczewki-kontaktowe-toryczne.html) charakteryzują się dość wyjątkową budową - mocami o różnych wartościach w przekroju pionowym i poziomym, co umożliwia prawidłowe załamywanie się wiązek świetlnych i tym samym wyraźne widzenie. Dzięki rozbudowanym ofertom producentów, soczewki toryczne występują w kilku różnych rodzajach, a więc możesz je w pełni dopasować do swojego trybu życia i preferencji, wybierając spośród soczewek jednodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych oraz hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych. Wśród soczewek torycznych wyróżnia się jeszcze dwa inne rodzaje, polecane w szczególności astygmatykom:

•    Soczewki hybrydowe - miękkie, hydrożelowe w zewnętrznej części, a sztywne i wysoce gazoprzepuszczalne w środku. Właśnie taka budowa sprawia, że soczewki spełniają oczekiwania astygmatyków: gwarantują perfekcyjną jakość widzenia przy jednocześnie bardzo wysokim komforcie użytkowania. Dzięki dobrej ruchomości soczewki hybrydowe umożliwiają stałą, swobodną wymianę łez, a niemające bezpośredniego kontaktu z rogówką nie tworzą ryzyka powstawania blizn. Każde rozwiązanie ma jednak swoje wady. Tak też jest z soczewkami hybrydowymi. Bardzo delikatne w swojej budowie wymagają dużej ostrożności, zarówno w trakcie ich pielęgnacji, jak i zakładania oraz zdejmowania. Do ich oczyszczania potrzebujesz specjalistycznego płynu, dedykowanego temu konkretnemu rodzajowi soczewek kontaktowych.

•    Soczewki gazoprzepuszczalne - wykonane ze specjalistycznych tworzyw chemicznych, nazywanych polimerami. Bardzo dobrze przepuszczają tlen, znacząco poprawiając komfort korzystania oraz zmniejszając ryzyko ewentualnych podrażnień i infekcji. Tego typu soczewki kontaktowe są elastyczne i świetnie dopasowują się do indywidualnego kształtu oka. Tylko ze względu na właściwości dość mocno zbliżone do twardych soczewek kontaktowych mogą powodować dyskomfort w pierwszych chwilach użytkowania. To propozycja idealna dla astygmatyków, szczególnie osób borykających się z wadą o bardzo dużej wartości lub dużą nieregularnością rogówki.