Lifestyle

Nikogo nie trzeba już dzisiaj przekonywać, że warto dbać o środowisko. Jeśli nie zaczniemy tego robić, nasze dzieci, a najpóźniej wnuki i prawnuki, będą oddychać skażonym powietrzem i nie będą miały szans na odpoczynek na łonie natury. Jednak dobrze wiemy, że ekologiczne zachowania bywają czasochłonne i męczące. Dlatego mamy dla ciebie dzisiaj 26 podpowiedzi. Jak być eko na dzień, aby nie rujnowało to naszego planu dnia i nie koligowało z obowiązkami?

Są osoby, które zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest dbanie o naszą planetę, a mimo to niczego w tej sprawie nie robią. Dlaczego? Bo to po prostu czasochłonne! Dzień przeciętnej kobiety jest zazwyczaj tak wypełniony, że pod jego koniec dosłownie padamy na kanapie – mając świadomość, że i tak nie wszystkie obowiązki zostały wykonane. Czy mamy zatem czas na robienie domowych przetworów? Często niestety nie, jak i na inne, bardziej skomplikowane zadania, mające pomóc w ochranianiu świata.

Jeśli więc nie wiesz, jak być eko, by nie kolidowało to z twoim napiętym planem dnia, to nie ma sprawy – mamy dla ciebie mnóstwo przydatnych wskazówek. Zacznij się do nich stosować, a zyskasz przyjemną świadomość, że robisz coś naprawdę dobrego!

1.    Pokochaj produkty wielorazowe

Nie wiesz, jak być eko w domu, a dokładniej w łazience? Jest na to prosty sposób – pokochaj produkty wielorazowe. Przykładem jest kubeczek menstruacyjny. Niezwykle intuicyjny w obsłudze, bardzo wygodny, kosztuje niewiele i służy przez wiele lat. Dzięki niemu nie będziesz wyrzucała kilkunastu podpasek/tamponów każdego miesiąca!

2.    Używaj naturalnych odżywek do włosów

Jak być eko na co dzień, przy okazji dbając o swoją urodę? Jest na to prosty sposób. Jak wiesz, obecnie bardzo modne są naturalne odżywki do włosów – białko i żółtko jaja, mleko, miód, ocet oraz olejowanie. Nie kupuj więc odżywek w drogerii, ale zacznij używać domowych sposobów na wzmocnienie włosów. Bardzo szybko zobaczysz różnicę – w portfelu oraz na swojej głowie.

3.    Używaj odpowiedniej ilości kosmetyków.

Oto najprostszy, najszybszy sposób na bycie eko! Większość z nas używa nadmiernej ilości kosmetyków. Np. wlewamy za dużo ilości szamponu na dłoń, ponieważ producenci dbają o odpowiednio duże dziurki w opakowaniach. Sprzeciw się temu – aby skutecznie umyć włosy, wystarczy odrobina kosmetyku.

Najłatwiej zmienić ten nawyk poprzez wymianę opakowań. W łazience zamontuj na ścianie dozowniki, które „wypuszczają” tylko małe porcje płynu. I już – wiesz, jak być eko!

4.    Nie używaj toreb plastikowych

Może i banał, ale tak wiele, wiele z nas codziennie dopiero w sklepie przypomina sobie o wielorazowych torbach! Istnieje prosty sposób na zlikwidowanie tego problemu. Noś co najmniej dwie torby wielorazowe w torebce. Nie zajmują dużo miejsca – mogą stanowić np. wyściółkę dla pozostałych akcesoriów, które zazwyczaj ze sobą nosimy. Banalnie proste, a ile wkładu w ochronę środowiska!

5.    Kupuj energooszczędne sprzęty

To niesamowicie prosty sposób na ukłon w stronę środowiska. Kiedy kupujesz pralkę albo lodówkę, wybieraj te jak najbardziej energooszczędne. W dłuższej perspektywie to ci się naprawdę opłaci.

6.    Kupuj z drugiej ręki

Uwielbiasz lumpeksy? Świetnie, to już wiesz, jak być eko na co dzień – wciąż kupuj swoje „perełki”, dając im drugie życie. To jednak nie wszystko. Świetnym sposobem na unikanie zaśmiecania świata jest kupowanie także innych produktów używanych – akcesoriów dla dzieci, mebli w dobrym stanie (albo do odrestaurowania) czy sprzętu rtv.

7.    Korzystaj z biblioteki

Wiemy, wiemy – jest pewna grupa ludzi, których śmiało można nazwać „fetyszystami książek”. Takie osoby uwielbiają zapach nowej książki, a pokój dzienny bez wypełnionych regałów nie ma dla nich racji bytu. Jeśli jednak tak nie masz, to nie kupuj książek, ale je po prostu wypożyczaj. To oszczędność papieru i pieniędzy.

8.    Pokochaj dokumenty online

Faktury, listy zakupów w telefonie, bilety w wersji elektronicznej – wielu dokumentów nie musimy drukować, ale robimy to z przyzwyczajenia. Zmień te niedobre dla środowiska nawyki.

9.    Daj drugie życie niepotrzebnym dokumentom.

Jeśli już coś drukujesz, to nie wyrzucaj kartek do śmieci, ale po prostu daj je dzieciom do rysowania. To nie tylko oszczędność i dbanie o ilość drzew na świecie, ale także uczenie dzieci właściwych, ekologicznych postaw.

10.    Nie wyrzucaj koców i pościeli

Zazwyczaj w trakcie porządkowania domu wyrzucamy takie rzeczy. Tymczasem są one bardzo pożądane w schroniskach dla zwierząt. Pamiętaj, że wizyta w takim miejscu to zazwyczaj tylko kilkanaście „straconych” minut. Na pewno znajdziesz na to czas, choćby załatwiając coś w pobliżu.

11.    Przerabiaj meble

Jak być „eco friendly”, a jednocześnie wpisywać się w najnowsze trendy? Otóż można to pogodzić poprzez odnawianie starych mebli. Zanim podejmiesz decyzję o wymianie np. szafek kuchennych, zastanów się, czy nie lepiej byłoby je przemalować. W internecie jest mnóstwo dowodów na to, że dzięki tej metodzie można uzyskać fantastyczne efekty. Oszczędzasz zatem czas i miejsce na wysypisku śmieci.

12.    Nie używaj baterii

Akumulatorki wielokrotnego użytku są na rynku od dłuższego czasu. Skorzystaj z tego! Możesz je ładować setki razy, co znacznie oszczędza ilość wyprodukowanych śmieci. Przy okazji znowu oszczędzasz pieniądze.

13.    Nie przegrzewaj pomieszczeń

A to już z aż kilku powodów. Jeżeli nie będziesz podkręcała ogrzewania, to sporo oszczędzisz – to raz. Po drugie, będziesz zdrowsza. Lekarze od dawna przestrzegają, że temperatury w naszych mieszkaniach nie powinny przekraczać 18 stopni Celsjusza. W końcu po trzecie – to kolejny krok w stronę bycia eko. Co więcej, nikt nie każe ci marznąć – po prostu włóż sweter i okryj nogi kocem.

14.    Segreguj odpady

Trudno uwierzyć, że wciąż wiele z nas nie segreguje odpadów. Chodzi przecież tylko o kupienie kilku koszy i wrzucanie do nich odpowiednich przedmiotów! Segregowanie odpadów jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla naszej planety, a w dodatku zajmuje śmiesznie mało czasu. Nie zastanawiaj się zatem dłużej, jak być eko na co dzień, tylko ruszaj do sklepu po specjalne pojemniki!

15.    Zastąp samochód rowerem

To nie zawsze możliwe, wiadomo. Jeżeli jednak tylko masz taką możliwość, to odłóż kluczyki od samochodu i wsiadaj na jednoślad. To nie tylko oszczędność paliwa i zachowanie „pro eko”, ale też świetny sposób na poprawę swojej kondycji i sylwetki.

16.    Gaś światło

Chwila prawdy – jak często zdarza się, że ty oglądasz serial w salonie, a w przedpokoju pali się światło? Niestety, żarówki energooszczędne rozleniwiły nas i pozwoliły uwierzyć, że włączone światło to żadna szkoda. Nieprawda – ten prąd jest przecież wciąż pobierany, a żywot żarówki się skraca. Gaś światło, to zajmuje przecież zaledwie sekundę.

17.    Rób listę zakupów w uwzględnieniem obiadów na każdy dzień

Po pierwsze, pomoże ci to zredukować zbędne wydatki. Po drugie – najważniejsze, unikniesz w ten sposób kupowania produktów, które następnie i tak zepsują się w lodówce. Dzięki tej metodzie wiesz, że skoro kupujesz kalafior, to jest on w twoim planie.

18.    Wkładaj do zlewu miskę, gdy płuczesz warzywa/owoce.

Albo kiedy myjesz ręce. Po co to? Otóż właśnie się dowiadujesz, jak być eko w kuchni. Wiele z nas codziennie marnuje dziesiątki litrów wody. Kiedy więc myjesz ręce czy opłukujesz warzywa i owoce, podkładaj miskę. Zebranej wody używaj do podlewania kwiatów czy np. mycia kabiny prysznicowej. Proste, prawda?

19.    Nie wyrzucaj suchych bułek.

Zmielenie bułek na bułkę tartą trwa dosłownie kilka chwil – jeśli tylko posiadamy odpowiednie urządzenie. To naprawdę nie zajmie ci więcej niż kilka minut. Jeśli naprawdę zależy ci dbaniu o środowisko, na pewno znajdziesz tyle czasu, prawda?

20.    Nie wyrzucaj plastikowych pudełek

Obecnie w sieciówkach można znaleźć pojemniki do przechowywania suchej żywności w naprawdę niskich cenach. Chcemy mieć piękne kuchnie, więc takie produkty kupujemy – nikt już nie zawraca sobie głowy wykorzystywaniem puszek, słoików czy opakowań po lodach.

To wielka szkoda. Jeśli nie wiesz, jak być eko na co dzień, to właśnie ci podpowiadamy – wróć do starych nawyków. Twoja kuchnia nie musi tracić na wyglądzie. Jeśli nakleisz na słoiki modne, czarne etykiety, to z pewnością będą prezentować się naprawdę dobrze!

21.    Rozcieńczaj płyn do mycia naczyń

Czy wiesz, że płyn do mycia naczyń wcale nie musi być w tak skoncentrowanej formie? Świetnie działa i doskonale pieni się także gdy rozcieńczy się go z wodą. To świetny sposób na oszczędność pieniędzy i zatroszczenie się o środowisko.

Najlepiej byłoby, gdybyś miała pojemnik z dozownikiem. Wlewaj do niego płyn, a potem uzupełniaj wodą. Szybko się przyzwyczaisz i odkryjesz, jak oszczędnie jest być eko!

22.    Gotuj z przykrywką

To nie tylko mniejsze zużycie wody, ale też gazu lub prądu. Jeżeli nie masz pokrywki, bo na przykład się pozbijały, to koniecznie kup nowe. To zakup, który z pewnością się opłaci.

23.    Nie kupuj worków na śmieci

W każdym domu zawsze znajdzie się jakaś plastikowa reklamówka – mimo naszych największych starań. Nie kupuj kolejnych w postaci worków na śmieci, tylko użyj tych, które posiadasz. Jeśli są za małe, a przez to niewygodne, używaj ich do zbierania śmieci z łazienek albo kuchennych, powstałych w trakcie gotowania.

24.    Przygotuj eko środki

Ok – chcesz dowiedzieć się, jak być eko na co dzień, ale bez wysiłku, podczas gdy przygotowanie eko detergentów jest czasochłonne. Tak jednak naprawdę tylko się wydaje! Obiecujemy ci, że wystarczy co godzina, aby przygotować zapas środków myjących na cały tydzień. Przy okazji oszczędzisz czas (żadnych dodatkowych zakupów) i pieniądze. Eko środki czystości są dużo tańsze od tych z chemicznych składem.

25.    Używaj ściereczek

Pokochałyśmy ręczniki papierowe, prawda? Są super wygodne, czyste, mięciutkie, a do tego nigdy nie śmierdzą. Problem polega na tym, że zazwyczaj używamy ich naprawdę bardzo, bardzo dużo!

Wróć do szmatek. Jeśli przeszkadza ci ich zapach po użyciu, to stosuj prosty trick – kup ich np. dwadzieścia i od razu po użyciu dorzucaj je do rzeczy w pralce. Pamiętaj, aby pouczyć też domowników – niech wszyscy się dowiedzą, jak być eko w domu.

26.    Gotuj podwójne porcje

Nie rób porcji gulaszu dla waszej czteroosobowej rodziny, tylko od razu zrób osiem porcji. Po pierwsze, to ogromna oszczędność czasu i mniej stania przy garnkach. Po drugie, to oszczędność gazu/prądu i wody. Oczywiście nie chodzi o to, aby zjeść wszystko od razu. Przygotuj dodatkową porcję na kolejny dzień albo ją zamroź. W niektóre dni będziesz sobie bardzo wdzięczna za takie oszczędzające czas, eko rozwiązanie.