Lifestyle

Jeśli za każdym razem, kiedy ktoś pyta cię o hobby, ty pełna zakłopotania milczysz, to najwyższy czas coś z tym zrobić. Koniec ze skrępowaniem – odnajdź coś, w czym będziesz się realizować, czego efekty będą napawały cię dumą i czym zapełnisz wolny czas. Mamy dla ciebie aż 8 propozycji na ciekawe hobby i porady, jak w ogóle zacząć.

1.    Szycie na maszynie

W ciągu kilku ostatnich lat szycie stanęło na piedestale zajęć wykonywanych dla przyjemności. Sklepy z materiałami – głównie dresówkami, zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu i większość wciąż ma się świetnie. Szycie jest sposobem na wyrażenie siebie i świetnym sposobem na to, by wyglądać zupełnie inaczej niż wszyscy. A przy okazji dostarcza niesamowitej satysfakcji!

•    Jak zacząć?

Jak chcesz! Możesz od razu zapisać się na kurs, ale równie dobrze możesz po prostu zabrać się za samodzielną naukę, np. poprzez filmy instruktażowe na YouTube czy poradniki w formie papierowej. Wiele osób, które dzisiaj potrafią uszyć niesamowite torebki, bluzy czy nawet żakiety, nazywa samych siebie samoukami. Nie potrzebujesz zatem specjalnych kursów – wystarczy, że będziesz miała chęci i motywację.

•    Czego potrzebujesz na początek?

Oczywiście maszyny do szycia. Możesz zacząć od maszyny po babci (stary, sprawdzony Łucznik) albo po prostu kupić nowy sprzęt – taki całkiem dobry na początek możesz nabyć już za około 600 złotych. Warto też poprzeglądać ogłoszenia i sprawdzić, czy ktoś w pobliżu twojego miejsca zamieszkania nie oferuje sprzedaży używanej maszyny.

Oprócz tego potrzebujesz materiałów (na początek kup kilka tkanin w lumpeksie i ucz się na nich), igieł do maszyny oraz oczywiście nici. Będą ci potrzebne także wykroje. Możesz kupić je w formie papierowej albo ściągnąć darmowe z sieci.

Cenna wskazówka! Na początku przygody z szyciem oswój się z maszyną – poćwicz proste ściegi, przyzwyczaj się do tempa pracy urządzenia. Nie rzucaj się na głęboką wodę, na poważne projekty przyjdzie czas.

Pamiętaj także, że najwdzięczniejszym materiałem na początek szycia jest dzianina dresowa. Nawet jeżeli popełnisz błąd, to na takim materiale nie będzie on aż tak widoczny.

2.    Fotografia

Fotografowanie jest pasją wielu kobiet. Dzięki niej tworzą niezwykłe pamiątki na lata – w wyjątkowych ujęciach przedstawiają swoje dzieci, mieszkania i bliskich. Jeśli czujesz, że to coś dla ciebie, to nie zastanawiaj się zbyt długo, tylko po prostu zacznij działać!

•    Czego potrzebujesz na początek?

Przede wszystkim… wiedzy. Nie kupuj od razu dobrego aparatu za kilka tysięcy – to naprawdę poważny błąd i  istnieje spore prawdopodobieństwo, że później będziesz żałować takiej pochopnej decyzji. Zanim kupisz sprzęt, zacznij sporo czytać. Nie tylko o samych obiektywach czy funkcjach aparatu, ale także o typowych błędach popełnianych przy fotografowaniu, doborze światła czy innych ważnych dla fotografii aspektach. Przeszukuj blogi dla początkujących, a także porównania różnych aparatów. Poćwicz też robienie zdjęć na dobrej komórce, kombinuj z filtrami, baw się ustawieniami – sama odkryjesz, że twoje fotografie szybko zaczną prezentować inaczej.

Ważna wskazówka!

Aparaty bardzo różnią się funkcjami. Jeśli nie wiesz dokładnie, czego chcesz, porozmawiaj z kimś, kto zna się na tym nieco bardziej niż ty. Warto też dołączyć do internetowych grup, które zrzeszają początkujących amatorów fotografii. Znajdziesz tam wiele wsparcia i niezwykle cennych informacji.

3.    Pisanie bloga

Lubisz pisać? Czujesz, że lepiej wyrażasz się słowami niż mówieniem? I chciałabyś przedstawić światu swoje wnioski dotyczące codzienności albo nawet swoją rodzinę? Jeśli tak, to sprawa jest prosta – załóż bloga!

Czego potrzebujesz i jak zacząć?

Na początek potrzebujesz oczywiście strony internetowej. Nie zaczynaj jednak od udania się do agencji marketingowej i zamówienia projektu – na takie (drogie) działania będzie jeszcze czas! To, co możesz zrobić na początek, to założyć stronę na jednej z bezpłatnych platform i sprawdzić, czy wystarczy ci motywacji, aby regularnie wstawiać nowe posty.

Musisz pamiętać, że aby blog przyciągnął uwagę, powinnaś wstawiać około 3 postów w tygodniu – koniecznie bogato okraszaj je pięknymi fotografiami. Warto też wstawiać na różnych forach linki do swojego bloga oraz aktywnie zachęcać do odwiedzin na swojej stronie w komentarzach na blogach innych osób.

Uwaga! Pamiętaj, że jeśli będziesz pisać o sobie i zaczniesz pokazywać zdjęcia członków swojej rodziny, to w pewnym sensie zrezygnujesz z prywatności. Wielokrotnie też spotkasz się z działalnością tzw. hejterów, którzy będą w niewybrednych słowach pisać o tobie i twoich bliskich. Zanim napiszesz pierwszy tekst zastanów się, czy na pewno jesteś na to gotowa.

4.    Gotowanie

Kiedy tylko zaczynasz gotować, czujesz się jak ryba w wodzie? Więc wiesz już, jakie może być twoje hobby. Jak sprawić, by zwykłe przygotowywanie posiłków stało się czymś ciekawym?

Jeśli gotowanie ma stać się twoją pasją, to powinnaś ograniczyć się do czegoś innego niż zwykłe dania obiadowe. Możesz – niczym bohaterka filmu „Julie i Julia”, każdego dnia wypróbowywać nowe potrawy z książki kucharskiej, a potem swoje wnioski przedstawiać na blogu (tutaj nie ma już ryzyka zrezygnowania ze swojej prywatności – wystarczy, że będziesz podpisywała się nickiem). Próbuj wszystkiego – suchego lodu, nieznanych owoców morza, ciekawych sosów i wszystkich nowości, których na co dzień unikamy w kuchni.

Podsumowując – nie potrzebujesz wiele, wystarczy ci zapał i odwaga!

5.    Granie w konkursach internetowych

Jeśli na samą myśl o graniu w konkursy internetowe myślisz, że ktoś cię oszuka, to oznacza tylko, że nigdy nie miałaś z nimi do czynienia. A zasady są bardzo proste. Jakaś agencja reklamowa ogłasza konkurs – np. producent pasty do zębów informuje, że zadaniem uczestników jest wymyślenie  wiersza na temat białego uśmiechu, a nagrodami są trzy lśniąco białe rowery. Twoim zadaniem jest zakupienie pasty i zachowanie paragonu, wymyślenie pracy, a potem wysłanie jej za pomocą smsa albo formularza konkursowego, dostępnego na stronie www.

W ciągu kilku tygodni pojawiają się wyniki. Najlepsi gracze mają aż kilkanaście telefonów, z których wysyłają zgłoszenia (na różnych członków rodziny). Są też tacy, którzy z nagród się utrzymują – wygrane przedmioty po prostu sprzedają.

Jeśli wierzyć internetowym graczom, to ta aktywność jest jak nałóg – oczekiwanie na wyniki może przyprawić o palpitacje serca, a wiadomość o wygranej powoduje nagły wyrzut adrenaliny. Oczywiście emocje są największe, gdy wygrywa się wycieczkę albo samochód.

Ważne wskazówki!

Pamiętaj, że jeśli zgubisz paragon, to nagroda nie zostanie ci wydana – dlatego musisz je dobrze chować i najlepiej od razu opisywać (kopertę, nie sam paragon).

Nie wiesz, gdzie szukać aktualnych konkursów internetowych? To nie jest trudne – wystarczy, że po prostu wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „konkursy internetowe”. Natychmiast znajdziesz masę stron, które są bazą świeżych konkursów – z opisanymi zasadami, czasem trwania i nagrodami do zdobycia.

6.    Odnawianie mebli

Nie kręcą się konkursy i nie masz zapału do szycia, ale lubisz mieć zajęte ręce? Świetnie, w takim razie pomyśl o tym, aby odnawiać meble!

Jak zacząć i czego potrzebujesz?

Przede wszystkim musisz dowiedzieć się wszystkiego o restaurowaniu mebli – jeśli nie przygotujesz się teoretycznie, to możesz popełnić wiele błędów, których skutkiem może być nawet zniszczona szafa czy biurko.

Kup kilka książek o restaurowaniu mebli i zacznij zapisywać sobie najważniejsze informacje. Wejdź też na internetowe grupy, poczytaj kilka artykułów, obejrzyj sobie kilka zdjęć: „przed i po”. Dopiero potem złap za papier ścierny i zacznij działać.

Cenna wskazówka!

Pamiętaj, że ten rodzaj hobby wymaga dużej cierpliwości. Mebla zazwyczaj nie da się odrestaurować w jeden dzień czy wieczór – samo schnięcie farby trwa często znacznie dłużej. Dlatego jeśli nie cechujesz się właśnie cierpliwością, to zdecydowanie pomyśl o czymś innym.

7.    Rękodzieło

Hobby, którego efekty zobaczysz znacznie szybciej, to arcydzieło. Tak naprawdę może dotyczyć wszystkiego – własnoręcznie robionej biżuterii, kartek okolicznościowych czy szkatułek. Wszystko zależy od ciebie.

Jak zacząć i czego potrzebujesz?

Zanim zaczniesz, dokładnie zastanów się, w której sferze najbardziej chciałabyś działać. Czy bardziej interesuje cię np. dzierganie i kontakt z tkaninami, czy może masz zdolności plastyczne? Kiedy będziesz już wiedziała, czego chcesz, zacznij podglądać, jak radzą sobie inni. W sieci znajdziesz miliony porad i przykładów!

Potem możesz stopniowo kompletować swoją kolekcję – kupować niezbędne materiały, narzędzia i kleje. Im większe zaangażowanie, tym większe potrzeby.

Ważna wskazówka!

I ty możesz anonimowo (lub nie) prezentować swoje dzieła na blogu czy fanpage na Facebooku. Chociaż zapewne nie raz spotkasz się z krytyką i hejtowaniem, to przede wszystkim usłyszysz wiele cudownych, motywujących słów uznania. Nic nie jest większym dopingiem, niż „wow, to najpiękniejsze kolczyki, jakie kiedykolwiek widziałam. Masz talent!”

8.    Pielęgnacja i zdobienie paznokci

A może tym, co najbardziej cię interesuje, jest dbanie o urodę? Jeśli tak, to już na dzień dobry możesz się realizować – np. poprzez zdobienie paznokci.

Jak zacząć i czego potrzebujesz?

Kiedy już przeczytasz wszystko na temat pielęgnacji i zdobienia paznokci, zabierz się za działanie. Na początek będziesz potrzebowała lampy UV oraz wszystkim innych, niezbędnych akcesoriów. Potem już tylko ogranicza cię wyobraźnia. Ćwicz, testuj różne techniki, rób paznokcie wszystkim kobietom w rodzinie – im więcej doświadczenia, tym lepsze będą efekty twoich prac. Z czasem nauczysz się robić taki manicure, że będą się po niego ustawiać długie kolejki.

Ważna wskazówka!

Pamiętaj, że nieumiejętnym manicure możesz zrobić krzywdę sobie albo komuś innemu. Dlatego zanim zaczniesz działać, dokładnie przeczytaj – co robić wolno, a czego nie. Zwracaj też szczególną uwagę nie tyle na malowania paznokci i zdobienia, co na zdejmowanie nałożonego wcześniej lakieru. Jeśli popełnisz błąd, paznokcie będą kruche i delikatne!

Czy hobby może stać się pracą?

Bardzo często okazuje się, że hobby staje się pracą. Dzieje się to jednak stopniowo – najpierw nieśmiałe początki i pierwsze kroki, potem wejście w temat całą sobą, szukanie pierwszych zleceń, w końcu rzucenie etatu na rzecz działalności. Osoby, które w ten sposób zaczynały podkreślają, że nigdy już nie wróciłyby do swojej poprzedniej pracy – hobby, które miało być tylko sposobem na oderwanie się od codziennych obowiązków, stało się dla nich wspaniałym sposobem na życie. Coś jest w powiedzeniu, że jeśli kochasz to, co robisz, to nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia.