Lifestyle

Jakkolwiek cały bez mała świat obchodzi Boże Narodzenie, to jednak każdy kraj to świętuje wedle  od lat ustalonych zwyczajów, ukształtowanych przez wielowiekową tradycję. Nawet jedna pozornie wydawałoby się chrześcijańska Europa rozmaicie podchodzi do tego nastrojowego i rodzinnego święta.

W Polsce większość ludzi nie wyobraża sobie rozpoczęcia świąt bożonarodzeniowych bez wieczerzy wigilijnej, na której nie królowałby pod różnymi postaciami karp z kapustą z grzybami czy grochem, a także barszcz z uszkami, kompot z suszek. Stół ponadto wzbogacają potrawy regionalne, jak np. kutia czy pierogi.

Podobnie jak w Polsce Wigilie obchodzi się na Litwie, w Czechach i na Słowacji, i to zazwyczaj z wieloma zapożyczeniami ze starosłowiańskiego Święta Godowego. Ale łamanie się przy stole opłatkiem to  zwyczaj, który jest wpisany  w obrzędowość święta i kultywowany  jedynie w kraju nad Wisłą oraz na Litwie.

Inny nieco -  może mniej nastrojowy i magiczny – mają przedświąteczne kolacje w niektórych krajach zachodniej Europy. Inne zgoła jest menu. Na przykład w Danii podaje się pieczoną kaczkę, a na zakończenie ryż z migdałami. W Niemczech dominują kiełbaski i sałatka kartoflana, a w Norwegii podczas owej wigilii podaje się żeberka wieprzowe albo gotowane mięso owcze lub specjalne danie przygotowane z solonej oraz gotowanej ryby podawanej z boczkiem.

Praktycznie Wigilii nie obchodzi się w Wielkiej Brytanii. W pierwszy dzień Świąt Bożego narodzenia charakterystycznym daniem obiadowym jest pieczony indyk z borówkami. Nie ma również  wigilijnej kolacji w Holandii i coraz częściej w Belgii, gdzie zamieniana jest na uroczyste śniadanie świąteczne w restauracji. We Francji zaś najważniejszy jest obiad świąteczny, z pasztetem z gęsiej lub kaczej wątróbki, ostrygami i wędzonym łososiem.

Choć według polskiego  zwyczaju wieczerza wigilijna ma charakter postny  i ze względu na tradycje składać się ma z dwunastu potraw, to i tak z uwagi na, iż jest raz do roku jest smakowita. A co najważniejsze skupia wokół stołu  rodzinę, w tym dniu wyjątkowo jak najliczniejsze grono bliskich. Wszak to święto najbardziej rodzinne z wszystkich świąt. (KP)