Moda

Badania dowodzą, że Polki wciąż nie do końca orientują się w świecie bielizny. Nie wiemy, jaki biustonosz do obwisłego biustu będzie najlepszy, jaki założyć do sukienki z odkrytymi plecami, przede wszystkim jednak nie do końca potrafimy poprawnie dobrać rozmiaru stanika – co w dużym stopniu wpływa na nasz ostateczny wygląd. Jeśli czujesz, że problem dotyczy także i ciebie albo po prostu masz ochotę pogłębić swoją wiedze w bieliźnianym temacie, to teraz masz okazję to zrobić.

Dlaczego dobrze dobrany stanik jest ważny?

Z badań wynika, że większość Polek nosi stanik w rozmiarze „75B”. Gdyby jednak rozejrzeć się na ulicach, to przecież większość z nas ma zupełnie inne figury i wielkości piersi. Dlaczego więc „upieramy się” przy jednym rozmiarze?

Niestety, przyczyną jest brak wiedzy. Nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy na przykład z faktu, że dobrze dobrany biustonosz nie może utrzymywać ciężaru piersi na ramiączkach – powinien on spoczywać na obwodzie. Ten oraz inne braki sprawiają, że nosimy wciąż niedobrane staniki, czego efektem są:

  • obolałe ramiona – kiedy ciężar biustu spoczywa na ramionach, stanik dosłownie wpija się w ciało, powodując bolesny nacisk,
  • brak elastyczności – za sprawą wieloletniego noszenia biustonosza, który w istocie wcale nie podnosi piersi, skóra nie otrzymuje wsparcia i traci elastyczność,
  • fatalny efekt wizualny – źle dobrany biustonosz to wylewające się z miseczek piersi, widoczne brodawki przy pochylaniu się czy choćby nieestetycznie podnosząca się tylna część stanika.

Podsumowując – w źle dobranym staniku będziesz niekorzystnie prezentowała się w ulubionej sukience, a na starość twoje piersi będą bardziej obwisłe, niż mogłyby być. To co, przekonana do zmian? Świetnie, w takim razie zacznijmy do kwestii dobrania odpowiedniego rozmiaru.

Jak dobrać biustonosz – rozmiar ma znaczenie!

Jeśli nie wiesz, czy twój biustonosz ma dobry rozmiar, to rozbierz się do bielizny, a potem spójrz na siebie z każdej strony i oceń się dość krytycznie. Szukaj tych cech, które wskazują, że twój biustonosz jest źle dobrany. Będą to między innymi:

  • wrzynanie się stanika lub jego elementów w skórę, widoczne odciski,
  • odstawanie biustonosza na wysokości mostka,
  • odstawanie fiszbin albo nachodzenie ich na piersi (mimo ciągłego poprawiania),
  • największa wygoda, kiedy stanik jest najciaśniej zapięty (powinien być najwygodniejszy na ostatniej haftce),
  • układanie się tyłu stanika w łagodny łuk (tył powinien być całkowicie prosty),
  • odstawanie miseczek (albo widoczność brodawek przy pochylaniu się),
  • wylewanie się piersi z boków miseczek albo z przodu,
  • zmiana pozycji biustonosza w trakcie podskoków albo unoszenia rąk.

Zdecydowanie najczęstszym, co zauważają u siebie kobiety, jest punkt czwarty, czyli odczuwanie największej wygody, kiedy stanik jest najciaśniej zapięty. Jeśli tak masz, to oznacza, że obwód jest zdecydowanie za duży.

A teraz, skoro kontrola już za tobą, dowiedz się, jak dobrać biustonosz. Rozmiar to podstawa – dopiero potem powiemy sobie o poszczególnych modelach.

Biustonosz – jaki rozmiar jest idealny dla ciebie?

Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że aby kupić naprawdę dobry biustonosz, rozmiar bielizny powinien być pobrany przez doświadczoną braffiterkę, czyli kogoś po odpowiednim przeszkoleniu. Warto więc wybrać się do profesjonalnego sklepu z bielizną i skorzystać z takiej pomocy – chociaż raz, aby poznać swój prawdziwy rozmiar.

Naturalnie wizyta w takim sklepie wiąże się ze sporym wydatkiem (dobry biustonosz kosztuje nawet 200-300 złotych), więc jeśli akurat takiej kwoty do dyspozycji, to skorzystaj chociaż ze wskazówek specjalistów. Oto one:

1.    Zmierz się pod biustem

Za pomocą zwykłej miary krawieckiej zmierz się pod biustem. Następnie odejmij 3 cm od uzyskanego wyniki i zaokrąglij w dół do piątki. Przykład: jeśli w wyniku pomiaru wyszły ci 72 centymetry, to po odjęciu masz już 69 cm, a po zaokrągleniu – 65.

2.    Zmierz się w najszerszym miejscu biustu

Najlepiej przy tym poprosić kogoś zaufanego o pomoc – razem łatwiej uzyskać prawidłowy odczyt.

3.    Zestaw obwód piersi z obwodem pod biustem w tabeli.

Większość producentów ma swoje tabele, które umożliwiają wyznaczenie rozmiaru. Zestaw więc obwód pod biustem z obwodem biustu i już wiesz, jaki jest właściwy rozmiar twojego biustonosza.

Uwaga! Wiele kobiet jest zszokowanych, jak bardzo niedobrany nosiły biustonosz. Rozmiar 65C zamiast dotychczasowego 75B może rzeczywiście wprawiać w osłupienie, ale warto zaufać tym pomiarom.

Jaki biustonosz do obwisłego biustu, jaki do sukienki bez pleców, a jaki do karmienia?

Skoro już wiesz, jaki jest twój właściwy rozmiar biustonosza, to czas na dodatkową porcję wiedzy. Oto kilka ważnych informacji, dzięki którym już nigdy nie będziesz głowiła się nad pytaniem, jaki stanik do czego pasuje.

1.    Jaki stanik do obwisłego biustu?

Jeżeli twój biust jest już mocno „wymęczony” (np. długim karmieniem), to na pewno zauważyłaś, że o wiele trudniej jest dobrać odpowiedni biustonosz. Jednym z podstawowych błędów jest tutaj wybieranie stanika typu „push-up”, który ma podnieść piersi, ale w istocie tylko sprawia, że biust nieestetycznie wypływa ponad krawędź miseczki.

Stanik do obwisłego biustu to przede wszystkim model dość wysoko zabudowany – głębokie wycięcia niestety nie są dla ciebie. Biustonosz tego typu powinien być też lekko usztywniany, ale nie może składać się ze sztywnej gąbki. Warto zadbać o dekoracyjne motywy na przodzie, np. wybrać model z wysoko zabudowaną koronką, która estetycznie zakryje biust, jednocześnie równomiernie go rozkładając.

2.    Jaki biustonosz do karmienia?

Szczęśliwie minęły czasy, w których kobiety miały tylko jeden biustonosz do karmienia i w dodatku szpetny. Dzisiejsze staniki są nie tylko wygodne, ale także ładne – uszyte są z kolorowych tkanin, a nierzadko mają też ozdobną koronkę.

Jeśli zastanawiasz się, jaki biustonosz do karmienia będzie dla ciebie najlepszy, to jednak najważniejsza odpowiedź wciąż brzmi: ten wygodny. Innymi słowy, biustonosz nie może być szyty przez środek (będzie wówczas drażnił brodawki) i nie może mieć cienkich ramiączek. Przede wszystkim jednak zanim kupisz konkretny model, sprawdź, czy na pewno możesz sprawnie odpinać miseczkę jedną ręką. Z tego też powodu biustonosz do karmienia najlepiej jest kupować w sklepach stacjonarnych.

3.    Jaki biustonosz do sukienki bez pleców?

Tysiące kobiet zadaje sobie pytanie, jaki biustonosz będzie najlepszy do sukienki bez pleców. Kreacje tego typu są niezwykle modne, ale z bielizną jest już o wiele gorzej.

Na szczęście w ostatnich sezonach stworzono biustonosze, które trzymają się… na klej. Cały stanik zrobiony jest z bardzo elastycznego silikonu, który od środka wyłożony jest dość grubą i mocną warstwą kleju. Z przodu biustonosz – już po przyklejeniu, ściąga się specjalnymi troczkami.

Wydawałoby się, że to idealny biustonosz do sukienki z odkrytymi plecami, niestety nie jest tak do końca. Stanik ten ma bowiem dwie wady. Po pierwsze – nadaje się tylko do względnie małego biustu. Po drugie – zaczyna się odklejać, gdy tylko dana kobieta zaczyna się pocić. Co oznacza, że jeżeli damy się porwać szalonej zabawie na parkiecie, w pewnym momencie biustonosz może zaplątać się nam pod nogami.

Są jednak i inne opcje. Pierwsza to biustonosz z dodatkowym wiązaniem, który utrzymuje tylną część bardzo nisko – niżej niż brzeg materiału w większości kreacji z odkrytymi plecami. Druga możliwość to założenie specjalnego body z usztywnianym biustonoszem. Tył body jest zabudowany bardzo nisko, zaledwie ponad pośladkami.

Ostatecznie pamiętaj, że jeżeli masz mały biust, to w ogóle nie musisz zakładać biustonosza – wystarczy, że na swoje piersi nałożysz specjalne naklejki, które zapobiegają odznaczaniu się brodawek.

4.     Bluzka hiszpanka – jaki biustonosz?

Bluzki i sukienki „hiszpanki”, czyli te z odkrytymi ramionami, to prawdziwy krzyk mody ostatnich sezonów. Są kobiece, delikatne i zwyczajnie urocze, a przy tym – z racji odsłaniania ciała, idealne na upały. Pytanie jednak, jaki stanik założyć do sukienki hiszpanki?

Dobrym pomysłem może być założenie modelu o nazwie bandau, czyli po prostu opaski. Taki biustonosz nadaje się jednak tylko do małych piersi i warto o tym pamiętać. Co równie istotne, tego typu model zazwyczaj nieco spłaszcza biust. Jeśli jednak nasza „hiszpanka” ma dość dużą falbanę, to to spłaszczenie nie powinno być bardzo widoczne.

Inna opcja to już tylko bardotka bez ramiączek. Pamiętaj, że jeżeli dobrze dobierzesz jej rozmiar, to biustonosz będzie mocno opinał cię pod biustem i nie powinien w żadnym razie z niego spadać.

5.    Jaki biustonosz do dużego biustu?

Posiadaczki małych biustów zazwyczaj bardzo zazdroszczą koleżankom o pełnym dekolcie, jednak tylko te drugie wiedzą, co oznaczają problemy z zakupem dobrego biustonosza. Ty też masz zazwyczaj z tym kłopot? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze, biustonosz do dużego biustu powinien obejmować piersi (a dokładnie powinny to robić miseczki). Dzięki temu łatwiej utrzymać je w miejscu. Po drugie, twoimi przyjaciółmi są fiszbiny – przeznaczone zostały właśnie do dużych piersi. Fiszbiny pozwalają ładnie zaokrąglić biust i nie dopuszczają do jego opadania. Musisz też zwracać uwagę na ramiączka – idealne są te dość szerokie, które podołają dużemu ciężarowi.

Uwaga! W przypadku obfitego biustu szczególnie istotne jest umiejętne dobranie rozmiaru stanika. Jeśli tego nie zrobisz i wybierzesz biustonosz o zbyt dużym obwodzie, to bardzo szybko zacznie dokuczać ci ból i dyskomfort w miejscach pod ramiączkami.

6.    Jaki biustonosz do małego biustu?

Jeżeli masz kompleksy związane z małym biustem, to powinnaś je w tym miejscu porzucić – to właśnie taki, a nie inny rozmiar sprawia, że możesz nosić właściwie dowolne modele biustonoszy, a przy tym czuć się komfortowo i wyglądać ładnie.

Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jaki biustonosz na mały biust sprawi, że zacznie on wyglądać na nieco większy, to koniecznie zaprzyjaźnij się z bardotkami oraz modelami push-up. Zwłaszcza te ostatnie pięknie wymodelują piersi, unosząc je i ładnie zaokrąglając.

Uwaga! Znowu przypominamy o właściwym rozmiarze. Wiele kobiet kupuje staniki push-up o zbyt dużym obwodzie, po czym próbuje wyeksponować biust poprzez znaczne skrócenie długości ramiączek. W efekcie cały tył biustonosza brzydko się unosi, a ramiączka boleśnie wbijają się w skórę. Jeżeli kupisz biustonosz, który będzie miał odpowiedni rozmiar, nie będzie musiała bawić się w takie poprawki.