Zdrowie

Czy tabletki antykoncepcyjne są dostępne bez recepty? Nie. Aby dostać antykoncepcję — także awaryjną, musisz skontaktować się z lekarzem. Nie zawsze tak było — pomiędzy kwietniem 2015 r. a lipcem 2017 r. preparat EllaOne można było kupić bez recepty. Tę jednak wystawi lekarz dowolnej specjalności, nie tylko ginekolog. Co w sytuacji, gdy pacjentka nie ma do niego dostępu?

W 2016 r. Ministerstwo Zdrowia podpisało ustawę, która przywróciła obowiązkową receptę na tabletki antykoncepcyjne dzień po, choć były to działania wbrew zaleceniom Światowej Organizacji Zdrowia. Uważano, że nastoletnie dziewczęta nadużywały tabletek, stosując je nieprawidłowo, rutynowo i wykupując opakowania „na zapas”. Nie potwierdziły tego statystyki, a dodatkowo WHO utrzymuje, by w dbałości o ochronę zdrowia reprodukcyjnego antykoncepcja awaryjna była łatwo dostępna dla wszystkich kobiet, także młodych dziewcząt np. u szkolnej pielęgniarki.

Mimo istotnych ograniczeń w dostępie do antykoncepcji awaryjnej, receptę przepisze lekarz każdej specjalizacji, a w przypadku przedłużenia recepty na już przyjmowany preparat — również pielęgniarka lub położna. Recepta online (np. poprzez serwis naszarecepta.pl) również stwarza możliwość szybkiego przepisania tabletki dzień po — także w godzinach nocnych.

Skąd wziąć receptę na tabletki antykoncepcyjne? Przepisze je także pielęgniarka!

Nie tylko lekarz jest uprawniony do wypisania recepty na antykoncepcję. W przypadku przedłużenia recepty na już przyjmowane specyfiki może to zrobić także pielęgniarka i położna. Nie mogą jednak ordynować ich samodzielnie, a przepisywać je wyłącznie jako kontynuację leczenia (na maksymalnie 60-dniowy okres).

Od kwietnia b.r. także farmaceuta jest uprawniony do wypisywania leków na receptę, jednak wyłącznie w sytuacji, gdy zachodzi zagrożenie dla zdrowia pacjenta. W przypadku antykoncepcji (również awaryjnej) istnieje pewien dysonans, bowiem terapie hormonalne nie są przepisywane przez lekarzy wyłącznie w celach antykoncepcyjnych, a także zdrowotnych. Podobnie niechciana ciąża w wysokim stopniu zagraża zdrowiu kobiety i odbija się zwłaszcza na jej psychice. W takim rozumieniu recepta farmaceutyczna na antykoncepcję awaryjną jest uzasadniona, choć sprawa wciąż pozostaje dyskusyjna.

Recepta na antykoncepcje online — gdy nie masz dostępu do lekarza

Istnieje szereg sytuacji, gdy pacjentka ma utrudniony dostęp do lekarza: praca do późnych godzin, niechęć do przebywania w zatłoczonej przychodni, dni wolne od pracy (a więc i funkcjonowania placówek medycznych) czy zamieszkiwanie w małej miejscowości, gdzie wszyscy się znają. Proszenie obcej osoby o przepisanie tabletek po, a nawet już samo przyznanie się do niezabezpieczonego stosunku może być uwłaczające dla wielu pacjentek.

Tabletki antykoncepcyjne online mogą być rozwiązaniem w powyżej przytoczonych sytuacjach i zawsze wtedy, gdy liczy się czas. W przypadku EllaOne i Escapelle — jedynych dostępnych na polskim rynku — im szybciej substancja czynna zostanie dostarczona do organizmu, tym większa skuteczność preparatów.

Podsumowując, receptę na antykoncepcję przepisze każdy lekarz, nie tylko ginekolog. O ile jednak w środowisku medycznym wątpliwości nie budzi przedłużenie recepty na przyjmowaną już przez pacjentkę kurację hormonalną (co mogą zrobić nawet pielęgniarki i położne), to można spotkać się z oporem w przypadku antykoncepcji awaryjnej. W wielu sytuacjach, gdy liczy się czas, a pacjentka nie ma możliwości dostania się do lekarza, recepta online na tabletki po może okazać się jedyną możliwą opcją. Jest ona o tyle komfortowa dla psychiki pacjentki, że otrzyma ją całodobowo, w kilkanaście minut i bez wychodzenia z domu.