Seks i Erotyka

Metod regulacji płodności jest wiele. Można wśród nich natrafić na te wykazujące się różną skutecznością. W tym artykule przyjrzymy się czym, jest stosunek przerwany, który ma szereg zwolenników jako skuteczny sposób zapobiegania ciąży.

Sam stosunek przerywany polega ogólnie rzecz, biorąc na wyjęciu penisa z pochwy partnerki, nim dojdzie do ejakulacji nasienia. Chociaż jest to wzięty sposób regulacji dzietności, to trzeba sobie powiedzieć jasno, iż stosowanie tej metody może przynieść szereg zgubnych rezultatów dla mężczyzn oraz kobiet. Pewnego rodzaju modyfikacją tego rozwiązania jest tzw. karezza, czyli wydłużony akt seksualny charakteryzujący się utrzymaniem obojga partnerów w stanie silnego pobudzenia, bez wytrysku nasienia. Warto wiedzieć, że stosunek przerywany zalicza się do wiekowych metod zapobiegania ciąży. Pierwsze wzmianki na ten temat możemy znaleźć już w Księdze Rodzaju, gdzie mowa jest o „marnowaniu nasienia przez wylewanie go na ziemię”. Według badań (Seksualność kobiet 2016- Zbigniew Lew-Starowicz) w naszym kraju 24% par praktykuje stosunek przerywany.

Ciąża a stosunek przerywany

Powyższe wyniki mogą zaskakiwać, bo stosunek przerywany zalicza się do najmniej efektywnych metod antykoncepcji. Wystarczy tylko rzut oka na współczynnik Pearla, który ma za zadanie oszacować ryzyko zajścia w ciążę mimo stosowania danej metody antykoncepcji. W tym przypadku wskaźnik ten sugeruje nam, że na 100 kobiet około 15–28 z nich może zajść w ciążę. Dotyczy to przede wszystkim młodych ludzi, gdyż zaczynający dopiero współżycie młodzieniec nie jest jeszcze w stanie zapanować nad momentem wytrysku. Na domiar złego młoda kobieta nie zna na tyle swojego ciała, aby dokładnie określić dni płodne i niepłodne.

Ryzykowny, a jednak popularny

Jednak mimo to wielu mężczyzn preferuje stosunek przerwany, ponieważ nie chcą oni korzystać z prezerwatywy. Tłumaczą się oni tym, że tłamsi ona ich doznania. Także wśród pań przerywanie aktu cielesnego ma dużą przychylność, szczególnie kiedy nie mogą albo też nie chcą one stosować np. hormonalnych preparatów zapobiegających ciąży. Niejednokrotnie jest to metoda określana jako bardziej naturalna, a więc znacznie mniej inwazyjna niż choćby wspomniane już pigułki antykoncepcyjne.

Stosunek przerywany w dni płodne

Chcąc w sprawdzony sposób stosować stosunek przerywany, należy doskonale znać swoje ciała. Warto mieć świadomość tego, że żaden mężczyzna nie jest w stanie zapanować na wydzielaniem preejakulatu. To w nim może znajdować się bowiem niewielka ilość plemników. Najmniejsze ryzyko zajścia w ciążę jest wówczas, gdy kobieta potrafi z większą dokładnością określić swój cykl miesiączkowy. Trzeba brać jednak pod uwagę fakt, że u wielu kobiet cykl może ulec zaburzeniu z powodu stresu bądź zmian klimatu.

Niebezpieczeństwa stosunku przerywanego

Powszechnie stosunek przerywany określa się najprostszym sposobem na zminimalizowanie zajścia w ciążę. Trzeba pamiętać, że wysokie ryzyko niepowodzenia tej metody antykoncepcji to nie jedyna jej wada. Może bowiem ona prowadzić do tego, że wystąpią poważniejsze następstwa dla pożycia seksualnego. Nagminnie praktykowany stosunek przerywany u kobiet może zahamować odczuwanie przyjemności ze zbliżenia. Wynika to z możliwości wystąpienia wzmożonego stresu z powodu obaw o nieudane wysunięcie członka mężczyzny przed wytryskiem. W konsekwencji może to doprowadzić nawet do oziębłości i kłopotów z odczuwaniem przyjemności z seksu. Z kolei mężczyźni praktykujący stosunek przerywany mogą nabawić się komplikacji z przedwczesnym wytryskiem oraz doprowadzić do przerostu prostaty. Oboje partnerów zagrożonych jest natomiast chorobami wenerycznymi oraz ryzykiem zakażenia wirusem HIV.

Zobacz także: Kiedy zrobić test ciążowy - https://rodzicepytaja.pl/test-ciazowy-kiedy-zrobic-test-rodzaje-i-ich-skutecznosc/