Zdrowie

Pozbycie się łupieżu może zająć całe kilka tygodni i niestety może się zdarzyć, że po jakimś czasie skóra głowy znów zacznie się łuszczyć i łupież powróci. To schorzenie przewlekłe, które ma tendencję do nawrotów, zwłaszcza u osób, u których skłonność do łupieżu wynika z wrodzonej nadaktywności gruczołów łojowych skóry. Czy istnieją sposoby, by pozbyć się łupieżu raz na zawsze?

Skąd bierze się łupież?

Żeby raz na zawsze wygrać walkę z łupieżem, warto najpierw zrozumieć, skąd się on bierze. Za nadmierne łuszczenie się naskórka ze skóry głowy widocznego właśnie jako łupież odpowiadają grzyby drożdżopodobne, a właściwie ich nadmiar. Są naturalnymi mieszkańcami skóry, jednak kiedy rozmnażają się zbyt szybko i zaczynają zamieszkiwać głowę zbyt licznie, skóra szybko staje się podrażniona. W efekcie naskórek, chcąc się zregenerować, zaczyna szybko narastać i się łuszczyć.

Pozostaje więc jedno pytanie – co sprawia, że grzyby drożdżopodobne zbyt szybko się rozmnażają? To nadmiar sebum wydzielanego przez skórę głowy, które jest pożywką tych grzybów. Można więc powiedzieć, że łupież jest pośrednim efektem zbyt dużej potliwości skóry głowy.

Za zwiększoną ilość sebum na skórze głowy mogą odpowiadać różne czynniki, w tym:

  • genetyka;
  • stosowanie kosmetyków zatykających pory skóry;
  • przegrzewanie skóry głowy;
  • niezdrowa dieta;
  • korzystanie ze zbyt silnych, przesuszających kosmetyków.

Stosuj szampon przeciwłupieżowy na co dzień!

Osoby, u których przez dużą potliwość skóry łupież wciąż nawraca, powinny sięgać po delikatny szampon przeciwłupieżowy nawet wtedy, gdy aktualnie kondycja skóry głowy wygląda dobrze. Niektóre produkty tego typu przeznaczone są do jednorazowych kuracji, jednak szampony o delikatnym składzie mogą być używane także na skórze głowy bez łupieżu, chroniąc ją przed jego rozwojem.

Szampon przeciwłupieżowy stosowany regularnie będzie oczyszczał skórę głowy z pojedynczych płatków skóry w początkowych stadiach łupieżu. W efekcie możesz nawet nie zauważyć, że Twoja skóra głowy na chwilę utraciła równowagę, ponieważ zanim będziesz mieć ku temu okazję, Twój szampon załatwi sprawę.

Pamiętaj także o tym, że jeśli korzystasz z silnego szamponu o działaniu leczniczym, by pozbyć się aktywnego łupieżu, nie odkładaj produktu już po zauważeniu pierwszych efektów. Kosmetyk może potrzebować nieco czasu, zwykle zalecane przez producentów 4 do 6 tygodni, by w pełni oczyścić Twoją skórę głowy.

Zalecenia profilaktyczne przy tendencji do łupieżu

Często zmagasz się z łupieżem i chcesz pożegnać go raz, a dobrze? Pomocny może być więc nie tylko delikatny szampon przeciwłupieżowy. Swoją pielęgnację skóry głowy wzbogać o odpowiedni peeling enzymatyczny. To produkt, który bez zawartości drobinek trących, a przez działanie zawartych składników czynnych, skutecznie złuszcza martwy naskórek. Taki kosmetyk pomoże Ci oczyścić skórę głowy z łupieżu.

Podczas walki z łupieżem warto zwrócić uwagę również na pewne czynniki, które mogą ją utrudniać. Jeśli chcesz maksymalnie zadbać o zdrowie swojej skóry głowy, pomyśl o:

  • rzadszym korzystaniu z urządzeń takich jak suszarka, lokówka czy prostownica, które przegrzewają skórę głowy;
  • ograniczeniu stosowania silnych produktów na skórę głowy, w tym zwłaszcza farb, które często działają drażniąco;
  • odpowiedniej częstotliwości mycia włosów – myte zbyt często mogą stać się przesuszone, za to zbyt rzadko tłuste i skłonne do łupieżu;
  • stosowaniu odpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy, które ich nie obciążają, nie podrażniają, ani nie zatykają porów.