Zdrowie

Powiększanie piersi to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych chirurgii plastycznej. W potocznej opinii wprowadzenie implantów wymaga wykonania długich nacięć, które po zagojeniu pozostawiają blizny, niestety często widoczne i też w powszechnie znanych miejscach na ciele. Właśnie dlatego część kobiet rezygnuje z plastyki piersi. Odpowiednio przeprowadzona operacja i rekonwalescencja pozwalają na zakamuflowanie niepożądanych śladów. Chirurdzy opracowali metodę, która daje możliwość znacznego zmniejszenia wielkości blizn pooperacyjnych oraz ich ukrycia, tak aby nie były widoczne dla innych.

Nowoczesna technologia

Chirurgia endoskopowa jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny, która pozwala na sprawne przeprowadzanie operacji przy jednocześnie minimalnych negatywnych skutkach dla ciała. Jest to stosunkowo nowa metoda, polegająca na wykonywaniu operacji wewnątrz ciała pacjenta przy pomocy specjalnych precyzyjnych narzędzi endoskopowych:

  • optyki z uchwytem do kolorowej kamery cyfrowej HD, podłączonej do odbiornika przetwarzającego obraz przesyłany do monitora,
  • światłowodu przekazującego jaskrawe światło ze specjalnego źródła do wnętrza jamy ciała,
  • monitora odbierającego obraz z kamery cyfrowej powiększającego przesyłane obrazy wewnętrznych struktur ciała, które chirurg widzi podczas wykonywania całego zabiegu.
  • osprzętu towarzyszącego jak ksenonowe lub halogenowe źródło światła, ssak, diatermia krótkofalowa,
  • narzędzia: tzw. manipulatory którymi wykonuje się zabieg przez niewielkie nacięcie skóry.

W prostych słowach, endoskop można opisać jako zestaw narzędzi operacyjnych, w którym zastosowano specjalną technikę, umożliwiającą chirurgowi uzyskanie dokładnego obrazu wewnętrznej struktury ciała pacjenta i skutecznym operowaniu przez niewielkie nacięcia.

Chirurgia endoskopowa w medycynie estetycznej

Wykorzystanie metody endoskopowej w chirurgii plastycznej nie jest jeszcze powszechne, ponieważ początkowo pożądany efekt łatwiej było uzyskać przy użyciu tradycyjnych technik. Duże nacięcia umożliwiają bezpośredni dostęp do wewnętrznych struktur organizmu, dzięki czemu chirurdzy z większą łatwością wykonują operacje. Powiększanie piersi jest jednym z zabiegów, który wymaga największych nacięć ze względu na rozmiary implantów.

Wydaje się to zatem wręcz niewyobrażalne, ale rezultaty pierwszych zabiegów chirurgii plastycznej z wykorzystaniem endoskopu są niezwykle obiecujące. Umożliwi to zmniejszenie ryzyka powikłań związanych z powstawaniem bliznowców i nieestetycznym gojeniem się blizn.

Powiększanie piersi metodą endoskopową

Endoskopowa augmentacja to zabieg powiększenia piersi, podczas którego wykorzystuje się endoskop o średnicy kilku milimetrów. Podczas zabiegu powiększania piersi z dojścia pachowego z użyciem endoskopu chirurg plastyk jest w stanie umieścić implanty piersiowe w odpowiednim miejscu na ścianie klatki piersiowej pacjentki.

- Pacjentki często pytają mnie, czy możliwe jest powiększenie piersi bez widocznych blizn, które sugerują, że przeszły operację – mówi dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej i onkologicznej. – Umieszczenie implantu w kieszeni pod piersią to jedynie część procesu powiększania biustu. Musimy przecież pamiętać, że wiąże się z nim wiele innych rzeczy, takich jak rekonwalescencja i pielęgnacja blizn, dlatego jest to tak ważny przełom w chirurgii plastycznej.

Pomimo wykorzystania takich samych podstawowych technik, jak te stosowane w tradycyjnej augmentacji zaletą stosowania techniki endoskopowej jest możliwość wykonania zabiegu z dojścia pachowego z precyzyjnie wypreparowaną kieszenią dla endoprotezy. Praktycznie oznacza to, że blizna jest prawie niezauważalna dla otoczenia, a czas rekonwalescencji jest zazwyczaj krótszy niż przy tradycyjnych zabiegach operacyjnych wykonywanych w ramach procedury otwartej. – Doskonałe do tego typu zabiegów są implanty Motiva Ergonomix, które są bardzo wytrzymałe i wyjątkowo elastyczne, dzięki czemu można wprowadzić je przez niewielkie nacięcie – tłumaczy dr Jaworowski.

Podczas augmentacji endoskopowej piersi, chirurg plastyk wykonuje niewielkie nacięcie (2,5 – 3 cm), w okolicy pachy w fałdzie skórnym. Nacięcie zamykane jest szwem wchłanialnym, który nie wymaga usuwania.

Popularność zabiegu

Choć endoskopowa augmentacja piersi ma szereg zalet, należy podkreślić, że jest to trudna i stosunkowo nowa procedura w chirurgii plastycznej. Dlatego też ten zabieg operacyjny powinien być wykonywany wyłącznie przez lekarza posiadającego specjalizację z chirurgii plastycznej i odpowiednie doświadczenie w kwalifikacji do tej operacji oraz umiejętności w wykonywaniu tego typu zabiegów operacyjnych. Metoda zyskuje na popularności ze względu na wysoką skuteczność i zadowolenie pacjentek i piękne piersi „bez skazy”.

- Niewątpliwą zaletą tej metody jest bardzo wąska średnica tunelu, przez który wprowadzam implant. Dzięki temu po operacji jest mniej problemów z jego gojeniem i dyskomfortem pacjentki a piersi są przepiękne. – dodaje dr Janusz Jaworowski.

Najlepszymi kandydatkami do zabiegu endoskopowej augmentacji piersi jest większość zmotywowanych pacjentek, nawet te u których występuje umiarkowana asymetria, a nawet w przypadku deformacji w okolicy klatki piersiowej można tę metodę przedyskutować z chirurgiem, często Panie z niewielkim nadmiarem skóry wynikającym z opadania piersi mogą być zakwalifikowane do tej procedury.