Dieta ketogeniczna ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularna. Ma ona zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dziś przyjrzymy się jej bliżej. Dowiemy się, co to jest dieta ketogeniczna, kto może ją stosować i przede wszystkim jak bezpiecznie wejść w stan ketozy i pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
Dieta keto, inaczej zwana dietą ketogeniczną lub ketonową. Polega ona na przyjmowaniu mniejszej ilości węglowodanów, które w tym przypadku zastępujemy tłuszczem. W ten sposób radykalnie zmieniają się nasze procesy metaboliczne. Innymi słowy redukujemy tkankę tłuszczową, spożywając tłuszcz!
Ketoza to stan, w którym wątroba produkuję więcej ciał ketonowych, te z kolei pozwalają zasilić mózg i ciało. Jednocześnie w organizmie utrzymany jest niski poziom insuliny i glukozy. Organizm pozyskuje energię z tłuszczów, które zostały nagromadzone w tkankach. Jednak aby tak się stało najpierw musimy przejść proces adaptacj.
CIEKAWOSTKA: Dieta ketogeniczna pierwotnie powstała, po to, by pomóc dzieciom chorym na padaczkę. Taką terapię stosowano już w starożytności, choć w ówczesnych czasach nie do końca rozumiano, dlaczego post i mniejsza ilość spożywanych węglowodanów pozwala ograniczyć napady epilepsji.
By bezpiecznie wejść w stan ciągłej ketozy musimy przejść proces adaptacji, w innym przypadku dieta nie przyniesie nam zamierzonych efektów. Ogólna zasada to utrzymanie odpowiednich proporcji: Tłuszcze 75%, Białka 20%, Węgle 5%. Nasz keto jadłospis początkowo powinien dostarczać ok. 30-50 g węglowodanów dziennie. Należy pamiętać, że osoby zdrowe wprowadzające dietę ketogeniczną w celu zadbania o swoją sylwetkę, po całkowitym okresie adaptacyjnym, który z kolei trwa od 2-4 tygodni, powinny nieco podnieść ilość węglowodanów spożywanych w ciągu dnia.
Zasada jest jedna: Im więcej trenujesz, im większa aktywność fizyczna, tym więcej węglowodanów możesz zjeść. Oczywiście nie można przesadzać też w drugą stronę. Badania pomogą kontrolować ilość ketonów i glukozy we krwi.
Na początek warto zorientować się, jakie zapotrzebowanie na energię ma nasz organizm. W tym celu można skorzystać z przeróżnych kalkulatorów dostępnych w internecie. By efekty naszego nowego keto jadłospisu (https://dieta-ketogeniczna.com/keto-jadlospis-na-14-dni/) były dla nas zadawalające, warto zadbać o deficyt kaloryczny. Nie zawsze musi się to wiązać z mniejszą ilością posiłków, a już na pewno nie powinno oznaczać zagładzania się. Najlepszym wyjściem jest zwiększenie swojej aktywności fizycznej lub coraz bardziej popularne morsowanie. Jeżeli nie mamy takiej możliwości optymalnie najlepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie swojej racji żywieniowej o ok. 200-300 kcal w ciągu dnia.
Nasz organizm uczy się funkcjonowania na zupełnie innych zasadach, co początkowo może skutkować pewnymi nieprzyjemnościami. Na co powinniśmy się przygotować?
Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów, jakie możemy zauważyć w okresie adaptacyjnym jest owocowy zapach z ust. Innymi objawami, które mogą się pojawić są:
Dieta ketogenna przede wszystkim pozwala nam na spadek tkanki tłuszczowej, ale to nie jedyne jej zalety. Usprawnia również pracę nerek, serca, obniża ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza poziom cukru i cholesterolu co z kolei zapobiega miażdżycy, zawałom a także udarom. Pomaga uporać się z bólami głowy i zaburzeniami snu. Poza tym ketoza stosowana jest w przypadku epilepsji, a przeprowadzane badania wskazują, że stan ketozy wpływa korzystnie także przy takich schorzeniach, jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, autyzm, nowotwory mózgu i stwardnienie zanikowego bocznego.
UWAGA! Diety ketogenicznej nie powinny stosować osoby mające problemy z wątrobą, nerkami, trzustką oraz chorobami żołądka.