Dieta i Odchudzanie

Chorujesz na refluks i jedyne co możesz zrobić, to zmniejszyć objawy. Na przykład za pomocą diety. Dlatego odżywianie przy refluksie jest ważne - nawet zwykła kawa z mlekiem wzbudza wiele kontrowersji. Bo kofeina. Bo mleko. Uff, rozwiejmy raz na zawsze wszystkie wątpliwości.

Jadłospis w refluksie wymaga indywidualnego podejścia

Zarówno to, co jeść przy refluksie, jak i to, czego nie jeść przy refluksie budzi wiele kontrowersji, dietetyk kliniczny Michał Wrzosek pisze: Problem polega na tym, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Istnieją co prawda ogólne wytyczne, jednak stanowią one raczej wskazanie, które produkty sprawdzić w pierwszej kolejności, ale nie oznaczają, że każdy powinien wszystkie te produkty wykluczyć. A zatem jak się odżywiać przy refluksie? - Na liście produktów, które warto sprawdzić w pierwszej kolejności, będą: kawa i mocna herbata, soki z owoców cytrusowych i pomidorów, czekolada, wyroby czekoladowe, tłuszcze i tłuste potrawy, ostre i kwaśne przyprawy, rośliny cebulowe, napoje gazowane, alkohol, proszek do pieczenia, kostki bulionowe, przyprawy do zup, sosy w proszku, silne wywary z kości i mięsa lub grzybów.

Refluks powstaje przez niedomknięty zwieracz

Wszystko przez zwieracz. Zwieracz, który z definicji powinien oddzielać przełyk i żołądek – bo każda z tych części ma inne pH. Ale nie oddziela. I treść żołądka wlewa się do przełyku. Enzymy mieszają się, a ty doświadczasz pieczenia, czyli zgagi. Mdli Cię, boli podbrzusze, trudno Ci się przełyka. I ten kwaśny smak w ustach.

Czy jadłospis refluksowy wyklucza śmietankę?

Objawy nasilają: zwykłe pochylanie się, a także duże objętościowo oraz tłuste posiłki. Bo tłuste potrawy, takie jak śmietana, zmniejszają jeszcze bardziej napięcie dolnego zwieracza przełyku - choć lepiej tolerowane są tłuszcze dodawane na zimno. Nie mówiąc o tym, że nadmiar tkanki tłuszczowej naciska żołądek. No więc dieta przy refluksie wyklucza śmietanę. A mleko?

Szklanka mleka – tak, ale…

Niektórzy twierdzą, że mleko nasila refluks. Jest to prawda, ale tylko w połowie. Bo zbyt duża ilość mleka w chorobie refluksowej może nasilać objawy. Ale niewielką ilość mleka (na przykład szklankę, a tym bardziej mleko do kawy) dietetycy wręcz zalecają. Bo mleko łagodzi objawy refluksu - neutralizując kwaśną zawartość w przełyku. Podobnie szklanka wody (najlepiej leczniczej z solami wapnia i zasadowym pH)  – oczyszcza przełyk z kwasu solnego.

Czy dieta dla osób z refluksem eliminuje kawę?

Pozostaje kwestia samej kawy. Biorąc pod uwagę to, co napisaliśmy powyżej, Twój organizm dobrze toleruje mleko do kawy. Toleruje lepiej niż samą kawę, która (podobnie jak mocna herbata) znajduje się na samej górze listy produktów newralgicznych w chorobie refluksowej. Dlaczego? Zasadniczo kawa (mając kwaśny odczyn) stymuluje wydzielanie trawiennego soku żołądkowego. Najbardziej szkodzi jednak mała czarna (bez mleka) wypita na pusty żołądek – uszkadza śluzówkę żołądka.

Co do kawy z mlekiem?

Podsumowując – kawa z mlekiem, nawet z podwójną porcją mleka, wpływa korzystnie na samopoczucie refluksowca, ale więcej niż jedna szklanka mleka może nasilić objawy. Poza tym kawę warto przetestować na osobistą tolerancję. A oto dodatkowe porady – staraj się pić kawę z mlekiem o regularnej porze. Jeden spory objętościowo posiłek rozłóż na dwa mniejsze. Spożywaj małe kawałki jedzenia, gdyż rzucie wzmaga wydzielanie soków żołądkowych o kwaśnym odczynie. I uważaj – dieta przy refluksie nie może być gorąca -  unikaj gorącej kawy i innych gorących potraw, aby nie podrażniać przełyku. Jeśli nie jesteś pewien, na które posiłki możesz sobie pozwolić, skorzystaj z pomocy Centrum Respo.