Dom

Piękny ogród to nie tylko rośliny i trawnik, ale też wiele dodatków, które nadają mu specyficznego charakteru. Wbrew pozorom wybór tych elementów małej architektury wcale nie jest prosty – trzeba obmyślić nie tylko to, jak ma prezentować się altana i jakie funkcje będzie pełnić, ale również zastanowić się, jaki grill wybrać. Jeśli decydujemy się na utworzenie skalniaka, to i tu potrzebujemy wielu informacji. Na szczęście wszystkie znajdziesz poniżej!

Altana ogrodowa – kwestie prawne

Altany ogrodowe od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co jest całkowicie zrozumiałe – są niezwykle praktyczne, pozwalają na eleganckie podjęcie gości, a przy okazji cechują się niezwykłą praktycznością. Śmiało można uznać, że altana jest niemal niezastąpiona w ogrodzie. Jak więc ją wybrać?

Przede wszystkim musisz pamiętać o aspektach prawnych. Od 2015 roku nie musisz zdobywać pozwolenia na budowę, jeśli twoja altana ogrodowa nie będzie miała powierzchni większej niż 35 metrów kwadratowych – wówczas wystarczy tylko zgłosić do urzędu miasta, że stawiasz taki element w swoim ogrodzie. Altana nie może być wyższa niż 5 metrów – jeśli ma dach dwuspadowy, i wyższa niż 4 metry, jeśli ma inny dach. Pamiętaj także, że na 500 metrach kwadratowych nie może stanąć więcej niż dwie altany.

Altana ogrodowa – metalowa, drewniana a może zupełnie inna?

Altany ogrodowe mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Wybór powinnaś uzależnić od stylu ogrodu i domu. Jeśli budynek jest nowoczesny, to drewniana „chatka” nie będzie do niego pasowała. I odwrotnie – jeśli masz sielski domek, to postawienie nowoczesnej altany nie byłoby najlepszym pomysłem.

Zanim jednak podejmiesz decyzję, zapoznaj się jeszcze ze specyfikacją poszczególnych altan ogrodowych.

Altana ogrodowa drewniana

Największą korzyścią altany drewnianej jest jej stosunkowo niska cena oraz naturalny wygląd. Altanę z drewna można też zrobić samodzielnie – nie jest to szczególnie trudne. Wadą jest trwałość – jeśli chcemy ją przedłużyć, musimy co roku konserwować drewno.

Altana ogrodowa metalowa

Żelazo, stal, ewentualnie aluminium – z tych materiałów zazwyczaj tworzona jest altana ogrodowa metalowa. Oczywiście jedną z najważniejszych zalet takiej konstrukcji jest jej wyjątkowa trwałość – altana z metalu będzie nam służyła przez wiele, wiele lat. Altany te są też wyjątkowo estetyczne – idealne wpiszą się zarówno w styl nowoczesny, jak i romantyczny czy rustykalny (wystarczy tylko dobrać zdobienia lub z nich zrezygnować).

Altana ogrodowa murowana

Zdecydowanie najmniej popularna, choć podobnie jak model metalowy – bardzo trwała. Altany murowane są jednak dość drogie, ponieważ wymagają zatrudnienia pracowników – mało kto jest w stanie wznieść taki budynek zupełnie samodzielnie.

Altana ogrodowa – zamknięta czy otwarta

Wiesz już, jak duża ma być twoja altana ogrodowa i z jakiego materiału będzie wykonana? Świetnie, teraz jeszcze zastanów się, czy będzie otwarta czy zamknięta.

Altany otwarte będą idealne dla tych, którzy pragną przede wszystkim zadaszenia – nie tylko dla ochrony ogrodowych mebli, ale również dla przyjemnego cienia w upalny dzień. Otwarta konstrukcja dla wielu osób jest bardziej estetyczna, pozwala także na duży kontakt z otoczeniem (sprawdza się, gdy odpoczywając, pilnujemy też małych dzieci) i daje poczucie, że wciąż przebywamy w ogrodzie. Jeśli kochasz kwiaty i planujesz ustrojenie nimi altany ogrodowej, to także powinnaś rozważyć otwartą formę – rośliny pięknie pną się po ażurowych słupach.

Altany zamknięte dają większą prywatność oraz większą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Będzie to miało dla ciebie znaczenie, jeśli lubisz czytać na dworze nawet gdy pada deszcz, jeśli będziesz trzymała w latanie rowery i kosiarki albo jeśli ozdobisz altankę poduszkami z tkaniny. Wadą takich altan jest „odcięcie się” od ogrodu. Kompromisem jest wybudowanie altanki zabudowanej tylko do połowy.

Grill – jaki wybrać do ogrodu?

Wiele osób nie wyobraża sobie letnich miesięcy bez regularnych wizyt znajomych, zimnych napoi oraz oczywiście… potraw z grilla. To ostatnie cenią także ci, którzy niekoniecznie prowadzą dom otwarty – lubią za to dobre jedzenie.

Oczywiście wobec powyższego pozostaje tylko pytanie – jaki grill wybrać do ogrodu? Czym cechują się poszczególne ich rodzaje? I jak zbudować grill murowany, jeśli chcielibyśmy, aby ta wyjątkowa konstrukcja zawsze zdobiła nasz ogród?

Grill gazowy

Na grillu gazowym dania przypiekane są dzięki palnikom gazowym – przy czym im jest ich więcej, tym lepiej. Najważniejsze zalety grilla gazowego to:

 • masywność urządzenia – która nadaje mu też stabilności,
 • możliwość przyrządzenia wielu dań naraz, nawet dla 12 osób,
 • wysokość – przy tego typu grillach nie musimy się schylać, dzięki czemu przyrządzanie potraw jest o wiele wygodniejsze,
 • możliwość regulacji płomieni – umożliwia to kontrolę nad smażeniem.

Wadą tego typu urządzeń jest ich cena - na grill gazowy trzeba wydać co najmniej kilkaset złotych.

Grill węglowy

Wielu z nas nie wyobraża sobie grillowania bez tradycyjnego grilla węglowego – w trakcie smażenia na nim wydziela się bowiem aromat nie do podrobienia. Wielką zaleta jest też rozmiar i możliwość łatwego przenoszenia urządzenia, a także stosunkowo niska cena.

Koniecznie przeczytaj: przepisy na dania z grilla

Jaki grill węglowy warto kupić, jeśli to właśnie taki model najbardziej nas interesuje? Przede wszystkim taki, który jest solidny – czyli z wyższej półki cenowej. Najtańsze produkty nie będą miały wielu ułatwień (pokrywa, kółka do przewożenia grilla, akcesoria, półki) , poza tym są bardzo niestabilne – mogą więc stanowić zagrożenie.

Grill murowany

Jeżeli pragniesz, aby grill był prawdziwą ozdobą ogrodu i pięknie się z nim komponował, postaw na model murowany – taki, który będzie już w ogrodzie na stałe. Taki model ma wiele korzyści – przepięknie wygląda, jest niezwykle trwały i ma naprawdę sporą powierzchnię grillowania. Będzie więc idealny na większe spotkania.

Przed zakupem czy budową grilla murowanego warto zastanowić się, gdzie go postawić – pamiętajmy, że nie ma opcji, aby go przenieść. Grill można umieścić zarówno na tarasie, jak i na trawie w ogrodzie, niedaleko krzeseł i stołu. Inną, ciekawą opcją jest postawienie grilla w pewnym oddaleniu, co zapewni komfort gościom i bezpieczeństwo najmłodszym.

Jak zbudować grill murowany?

Zastanawiasz się, czy mogłabyś sama wznieść grill murowany? To wcale nie jest takie trudne. Pomogą ci następujące wskazówki:

 1. Wyznacz teren na grilla. Określ jego zarysy, a następnie wbij paliki i wykop dół pod fundamenty.
 2. Na samym dnie wysyp żwir, następnie połóż warstwę betonu. Teraz musisz poczekać około dwa tygodnie pamiętając, aby podlewać beton w upalne dni.
 3. Ułóż pierwszą warstwę cegieł. Upewniaj się, że poziom jest równy, w razie czego delikatnie wyrównaj go za pomocą gumowego młotka. Kolejne warstwy oddzielaj listwami dystansowymi.
 4. Obmuruj palenisko i przygotuj podtrzymanie konstrukcji.
 5. Ułóż bruk.
 6. Wypełnij spoiny.
 7. Umieść w grillu specjalnie dociętą blachę oraz ruszt.

Skalniak – jak go przygotować?

A może marzy ci się nie tyle altanka czy grill, a piękny skalniak? To przepiękna, naturalna forma, która z całą pewnością ozdobi twój ogród i tworzenie której da ci przyniesie ci wiele satysfakcji. Nie wiesz, jak zrobić skalniak? Nie ma problemu – wszystkie ważne informacje znajdziesz poniżej.

Planowanie skalniaka

Przede wszystkim pamiętaj – nawet jeśli lubisz geometryczne formy, to w tym przypadku powinnaś z nich zrezygnować. Najpiękniejsze skalniaki wyglądają jak utworzone przez naturę – nie mają równych kształtów, są niesymetryczne i trochę „dzikie”.

Nie oznacza to jednak, że nie powinnaś mieć planu – skalniak jak najbardziej go wymaga. Narysuj sobie na kartce, jak wygląda twoja wymarzona kompozycja (mniej więcej), a potem zaplanuj teren pod nią. Pamiętaj, żeby uwzględnić nie tylko rośliny, ale również kamienie. Co ważne, zadbaj o to, aby twój skalniak wyglądał naturalnie – nie twórz go w samym środku ogrodu, a raczej gdzieś niedaleko od ściany. Zastanów się również nad tym, jakie rośliny wybierzesz i na podstawie ich upodobań zadecyduj, czy skalniak będzie stał na słońcu czy może jednak w cieniu.

Kamienie na skalniak – jakie wybrać?

Jak sama nazwa wskazuje, niezwykle ważną częścią skalniaka są skały, czyli kamienie. Jakie kamienie na skalniak najlepiej się sprawdzą?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie mogą one zajmować więcej niż połowę powierzchni twojego dzieła – w przeciwnym razie zyskasz ozdobę bardzo surową, twardą. Kwiaty muszą dominować.

Po drugie, wybieraj kamienie różnej wielkości, ale nie obłe. Aby skalniak przypominał ten surowy, naturalny i górski, kamienie powinny mieć ostre brzegi. Możesz przecierać pośród granitów, dolomitów czy bazaltów, jednak pamiętać, aby przesadzić z różnorodnością – dwa rodzaje powinny wystarczyć.

Kamienie układaj nie w szczyty, ale raczej niczym schodki. Dolna warstwa powinna być stworzona z największych kamieni, a im wyżej, tym powinny być one mniejsze. Nie zapominaj, aby dolne kamienie zakopać aż do 1/3 ich wysokości. Kiedy będą już ułożone, wnętrze twojego skalniaka wypełnij podłożem. Podlewaj podłoże przez dwa tygodnie i uzupełniaj braki. Po tym czasie możesz już posadzić rośliny. Jeśli zrobisz to wcześniej, krzewy i kwiaty mogą nie otrzymywać odpowiedniej porcji wilgoci.

Jakie rośliny na skalniak najlepiej się sprawdzą?

Rośliny na skalniak cechuje duża różnorodność – to właśnie w niej tkwi cały urok. Jednocześnie są takie kwiaty i krzewy, które są szczególnie polecane. Są to:

 • żagwin ogrodowy,
 • berbenia sercolistna,
 • zawciąg nadmorski,
 • dąbrówka rozłogowa,
 • skalnica Arendsa,
 • płomyk szydlasty,
 • dzwonek karpacki,
 • rozchodnik.

Ponadto warto postawić na niskie rośliny cebulowe – choćby takie jak narcyzy, krokusy czy tulipany botaniczne. Z krzewów na uwagę zasługują żywotniki lub cyprysiki.

Pamiętaj, aby przed kupieniem i posadzeniem kwiatów oraz krzewów stworzyć sobie dokładny plan – jeśli kolorów i odmian będzie zbyt dużo, efekt będzie przerysowany. Możesz w tym celu wydrukować zdjęcia poszczególnych krzewów i kwiatów, a następnie poukładać je obok siebie w wybranej wcześniej konfiguracji. To jedna z najlepszych metod na to, by pomóc wyobraźni i uzyskać efekt zbliżony do tego, który sobie wymarzyłaś.