Zdrowie

Jeszcze jakiś czas temu powiększanie piersi było niejako tematem tabu – kobiety niechętnie przyznawały się, że mają za sobą taki zabieg albo że go planują. Dzisiaj jesteśmy bardziej otwarte nie tylko na rozmowę o poprawieniu wyglądu biustu, ale też chętniej korzystamy z medycznych nowinek, które mają nam taki korzystny efekt zagwarantować. Porozmawiajmy zatem o naszych piersiach – jakie są możliwości ich powiększenia? Jakie zalety i wady mają poszczególne metody?

Powiększanie biustu kwasem hialuronowym – nieinwazyjna nowość

Jedną z ciekawszych i zdecydowanie nowych metod na powiększenie biustu jest wstrzyknięcie w tkanki kwasu hialuronowego. Na czym polega ta metoda, jakie są jej korzyści i wady?

•    Powiększanie biustu bez operacji – dla kogo?

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w ludzkim ciele. To właśnie on sprawia, że nasze ciała są jędrne i gładkie, a tkanki sprężyste. Niestety, wraz z wiekiem jest go w naszej skórze coraz mniej, czego efekty zaczynamy zwykle zauważać już po około 30-tym roku życia. Oczywiście kwas hialuronowy jest od dawna wykorzystywany w kosmetyce – służy do wypełniania zmarszczek, poprawiania owalu twarzy i spłycania bruzd. W końcu najlepsi specjaliści od upiękniania kobiecych ciał zadali sobie pytanie, dlaczego właściwie nie używać by tego naturalnego wypełniacza do poprawiania wyglądu piersi – w ten sposób narodził się zupełnie nowy trend.

Warto jednak podkreślić, że powiększanie piersi kwasem hialuronowym nie jest dla każdej z nas. Chociaż specjaliści podkreślają, że dzięki tej wyjątkowej substancji można zrobić naprawdę wiele – między innymi unieść piersi, skorygować ich asymetrię, ujędrnić po okresie ciąży czy nawet lekko wymodelować, to warunkiem jest stosunkowo mały biust do poprawki. W przypadku dużych piersi zabiegi nie przyniosą widocznych dla pacjentki rezultatów.

•    Powiększanie biustu kwasem – zalety

Powiększanie biustu kwasem to zabieg nieoperacyjny, co już samo w sobie stanowi ogromną zaletę. Przede wszystkim – cały proces jest bardzo bezpieczny, zdrowie i życie kobiety chcącej poprawić swój biust nie jest w żaden sposób narażone.

Po drugie, tego typu zabieg nie wiąże się z konieczności hospitalizacji – bezpośrednio po nim pacjentka wychodzi do domu. Niepotrzebna jest również rekonwalescencja, ponieważ zdecydowana większość kobiet nie odczuwa żadnych efektów ubocznych. Kwas hialuronowy występuje w naszym ciele naturalnie, więc oczywiście odpada także ryzyko reakcji alergicznych.

Kolejna zaleta ma związek z profilaktyką – kwas hialuronowy nie utrudnia samobadania piersi, nie ma także żadnego wpływu na obraz podczas badania USG czy podczas mammografii.

W końcu należy wspomnieć o braku blizn czy innych śladów, które wskazywałyby na jakiekolwiek ingerencje w nasz piękny wygląd.

•    „Naturalne” powiększanie biustu – wady

To rozwiązanie ma też oczywiście swoje wady. Zdecydowanie największą jest krótkotrwały efekt. Piersi są jędrniejsze i pełniejsze tylko przez… maksymalnie 18 miesięcy. Warto także pamiętać o tym, że nie jest to opcja dla każdej z nas – jeżeli marzysz o znacznym powiększeniu biustu, nawet o kilka rozmiarów, to warto rozważyć inne rozwiązania.

Powiększanie biustu kwasem hialuronowym – cena

Niestety, w kontekście bardzo krótkotrwałego efektu, powiększenie biustu tą metodą można uznać za bardzo drogie. Cena (za jedną pierś) to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Powiększanie biustu tłuszczem – ile kosztuje i na czym polega?

Bardzo ciekawą metodą na poprawienie wyglądu dekoltu i zarazem bezpieczną alternatywą dla wkładek silikonowych jest powiększanie biustu własnym tłuszczem. Co ciekawsze, dzięki tej metodzie możemy stracić kilka centymetrów tam, gdzie nie wcale nie chciałybyśmy ich widzieć. Pomówmy jednak o konkretach. Na czym polega cały zabieg?

Otóż zaczyna się właśnie od odessania tłuszczu z miejsc, w których jest go wystarczająco dużo – czyli na przykład z ud albo pośladków. Procedura ta przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Najpierw w dane miejsce wstrzykuje się specjalny roztwór, który zmiękcza tłuszcz, potem jest on odsysany.

Pozyskany w taki sposób tłuszcz należy oczywiście odpowiednio przygotować – proces ten przebiega poprzez odwirowywanie, dzięki którym uzyskuje się najbardziej wartościowe tkanki.

Kolejny etap to już właściwie powiększanie biustu uzyskanym tłuszczem. Tkanki wstrzykuje się za pomocą specjalnych urządzeń do różnych miejsc w piersiach – pod gruczoł, do samego mięśnia piersiowego, a także wokół piersi i między gruczoł a mięsień.

•    Powiększanie biustu własnym tłuszczem – zalety

Pierwszą korzyścią, którą zyskujemy dzięki zabiegowi, jest wspomniane już odtłuszczenie miejsc, które mogą wywoływać u danej kobiety kompleksy (to takie zabiegowe „2 w 1”). Po drugie, jako że mamy do czynienia z własnym tłuszczem, takie powiększanie biustu nie stanowi żadnego ryzyka pod względem wystąpienia reakcji alergicznych.

Trzecia korzyść to bardzo naturalny wygląd piersi. Jeśli jesteś ciekawa, jakie są efekty zabiegu, to wpisz w wyszukiwarkę na przykład: „powiększanie biustu przed i po własny tłuszcz”. Przekonasz się, że osoba niezwiązana ze światem medycyny nie jest w stanie zauważyć, że biust był w jakikolwiek sposób powiększany.

W końcu należy też podkreślić, że zabieg nie wymaga tak długiej rekonwalescencji, jak operacyjne powiększanie piersi. Nie wiąże się również z tak wieloma możliwymi komplikacjami.

•    Powiększanie biustu tłuszczem – wady

Naturalnie metoda tak również nie jest pozbawiona wad. Po pierwsze musisz wiedzieć, że w bardzo krótkim czasie około 25% przeszczepionej tkanki ulega wchłonięciu. Dlatego też zazwyczaj specjaliści sugerują, aby po pół roku przeprowadzić „poprawkę” zabiegu. Wiąże się to naturalnie zarówno z ponownymi wydatkami, jak i kolejnym stresem.

Po drugie, lipolifting, bo tak fachowo nazywa się powiększanie piersi własnym tłuszczem, umożliwia zwiększenie piersi tylko o jeden rozmiar. O ile części kobiet w zupełności to wystarczy, to są też i takie, które marzą o bardzo dużym, pełnym biuście. Poważną wadą jest też fakt, że lipolifting odradza się osobom bardzo szczupłym, u których w zasadzie nie ma skąd wziąć „zbędnego” tłuszczu. A przecież znaczna część kobiet o małym biuście to właśnie te, które w ogóle nie mają zbyt dużo tkanki tłuszczowej.

Nie możemy zapominać również o potencjalnym ryzyku związanym z zabiegiem. Chociaż tego typu powiększanie biustu nie jest tak ryzykowne, jak „prawdziwa” operacja z użyciem silikonu, to jednak po zabiegu może dojść do pojawienia się krwiaków czy ran, które nie chcą się zagoić, możliwy jest także groźny zator tłuszczowy. Nie bez znacznie jest także rekonwalescencja, która w tym przypadku trwa aż około 4 tygodni.

Powiększanie biustu tłuszczem – cena

Jeśli interesuje cię taki zabieg, to powinnaś wiedzieć, ze zapłacisz za niego około 9 tysięcy złotych, ale po kilku miesiącach będziesz musiała wydać kilka tysięcy na poprawkę. Co równie istotne, w tym jednym przypadku bycie szczupłą nie jest zaletą – im szczuplejsze osoby, tym trudniej jest pozyskać tłuszcz i cena zabiegu wzrasta.

Powiększanie biustu operacyjne – wady i zalety

W końcu doszliśmy do jednej z wciąż najbardziej popularnych metod na powiększenie biustu, czyli do klasycznej operacji, podczas której stosuje się silikonowe wkładki. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

•    Powiększanie biustu silikonem – korzyści

Podstawowa, największa zaleta płynąca z powiększenia piersi tą metodą to fakt, że jest to zabieg wykonywany na wiele lat. Nie potrzeba tu poprawek, zmian, dodatkowego wypełniania – kiedy tylko wszystko się wygoi, można zapomnieć o kompleksie małych piersi na wiele lat.

Druga korzyść to wybór kształtu oraz rozmiaru. To kobieta, która chce powiększyć sobie piersi, decyduje o tym, czy będą one duże, małe czy może średnie. Do wyboru jest także kształt wkładek – warto wybrać te, które będą najbardziej zbliżone do naturalnych.

Jeśli zdecydujesz się na operacyjne powiększenie biustu, to możesz mieć pewność, że twoje piersi nie zmienią wyglądu, niezależnie od tego, czy schudniesz czy może akurat przytyjesz. Nadal będą piękne.

•    Powiększanie piersi silikonem – wady

Niestety, tych jest całkiem sporo. Przede wszystkim musimy pamiętać, że jest to operacja wykonywana pod całkowitą narkozą, co zawsze, w każdym jednym przypadku, wiąże się z pewnym ryzykiem. Drugą wadą tego rozwiązania są blizny. Operacja powiększenia piersi wkładkami zawsze pozostawia za sobą ślady. Zazwyczaj są one tak umiejscowione, że nie są widoczne w bikini, jednak jeśli będziesz tylko chciała, na pewno sama zawsze je zlokalizujesz. Nie są bowiem zupełnie niewidoczne.

Następna wada to bardzo długa rekonwalescencja – trwa ona zazwyczaj około 2 miesiące i związana jest z naprawdę licznymi ograniczeniami. Będziesz musiała zapomnieć o uczęszczaniu na basem, spaniu na brzuchu i zaczniesz nosić specjalny biustonosz.

Co ma wielkie znaczenie dla wielu kobiet – rekonwalescencja po takiej operacji to bolesna sprawa. Musisz nastawić się na ból, mrowienie i drętwienie. W okolicy piersi mogą pojawić się różne obrzęki, czasami wymaga jest w związku z tym kolejna konsultacja. To nie zabieg, tylko poważna operacja.

W tym miejscu nie możemy nie wspomnieć o możliwych powikłaniach, czyli o potencjalnych infekcjach, ropniach, krwiakach, a w ostateczności nawet o konieczności wyjęcia wkładek z organizmu.

Kończąc, podkreślmy, że zabieg powiększania piersi tą metodą nie jest dla każdej z nas. Żaden chirurg nie przeprowadzi operacji u kobiety z infekcją, z jakąkolwiek niewydolnością, z torbielami w piersiach czy chorobą układową. Przeciwwskazaniem są także zaburzenia krzepnięcia krwi.

Operacyjne powiększanie piersi – cena

Pozostaje nam odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – ile kosztuje właściwie operacyjne powiększenie piersi? Oczywiście w dużej mierze jest to zależnie od kliniki, którą wybierzemy. Niemniej zabieg w dobrej placówce, wykonany przez doświadczonego specjalistę, plus wszystkie dodatkowe wydatki (konsultacje, biustonosz, opatrunki) to koszt około 15-16 tysięcy złotych.

Powiększanie piersi – co wybrać?

Niestety, nie ma jednej metody na bezpieczne, efektowne i długotrwałe powiększenie piersi – dlatego wybór metody powinien być dobrze przemyślany. Zastanów się, co jest dla ciebie priorytetem, ile jesteś w stanie wydać na poprawę swojego wyglądu i jak dużo możesz znieść dla pięknych piersi. Potem daj sobie tydzień na dokładne rozważenie wszystkich opcji i dopiero po tym czasie podejmij decyzję.