Zdrowie

Blizny bardzo często są problemem nie tylko estetycznym. Niekiedy mogą one wiązać się z przykrymi wydarzeniami w przeszłości, co sprawia, że wciąż pozostają one świeże w naszej pamięci. Pragniesz pozbyć się tych zmian raz na zawsze? Dowiedz się więcej o laserowym usuwaniu blizn i rozwiąż swój problem!

Laserowe usuwanie blizn – jakich defektów pomoże się pozbyć?

Laserowe usuwanie blizn pomaga przy większości tego typu problemów. Najlepiej jednak sprawdzi się w przypadku:

  • rozstępów – ten rodzaj bliznowacenia najczęściej kojarzony jest ze skórą po ciąży, jednak występować może też w innych przypadkach, np. gwałtownego wzrostu i utraty wagi bądź zbyt szybkiego budowania tkanki mięśniowej,
  • blizn atroficznych – nazywanych również zanikowymi. Do najczęstszych typów należeć będą blizny po trądziku, ospie czy innych stanach zapalnych tkanki,
  • blizn po cesarce czy zabiegach chirurgicznych – zazwyczaj są to tzw. blizny hipertroficzne, czyli z nadmiarem tkanki. W okolicy stawów niekiedy powstają również blizny przykurczowe,
  • blizny po oparzeniu – bardzo specyficzny typ, który nie ulega tzw. dojrzewaniu, polegającemu na stopniowym blednięciu tkanki w miejscu urazu. Mają również tendencję do nadprodukcji kolagenu.
  • bliznowców i innych typów blizn z przerostem tkanki.

Zabieg laserowego usuwania blizn a bliznowce – postaw na najskuteczniejszą procedurę!

Dotychczas najtrudniejsze do usunięcia były bliznowce i tzw. keloidy. Oba typy zmian polegają na przeroście tkanki. Te pierwsze nie wychodzą jednak poza obszar samej blizny, nabudowując się jedynie w jej obrębie, drugie z kolei wychodzą poza nią. Problematyczne jest jednak nie samo pozbycie się nadmiaru tkanki, lecz fakt, że powstanie takich zmian na skórze często łączy się z indywidualną tendencją pacjenta do ich powstawania. Oznacza to, że nawet po skutecznie przeprowadzonym zabiegu ich usuwania problem może powrócić, niekiedy ze wzmożoną siłą. Procedury z użyciem lasera mogą jednak zahamować wzrost tych już istniejących, zwłaszcza w fazie dojrzewania, a nawet usunąć je na dobre. Do tego celu najlepiej jednak wybrać najnowocześniejsze lasery pikosekundowe, np. Discovery Pico czy PicoSure. Oba z nich dostępne są w Klinice Miracki.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn?

Sam laser jest niczym innym, jak specyficzną wiązką światła, wyjątkowo precyzyjną i o jednakowej długości. Podczas laserowego usuwania blizn przedostaje się ona w głębsze warstwy skóry i doprowadza do mikrouszkodzeń, co stymuluje przebudowę tkanki, w tym pobudza produkcję kolagenu i reorganizację jego włókien. W ten właśnie sposób wygładza się skóra, a blizna zaczyna znikać. Odczuwanie bólu podczas procedury uzależnione jest indywidualnego progu tolerancji pacjenta. Zazwyczaj jednak w klinikach stosuje się metody mające na celu zmniejszenie dyskomfortu, np. specjalny system chłodzenia.

Takie zabiegi usuwania blizn najczęściej powtarza się co ok. 6 do 8 tygodni, kiedy skóra zdąży wystarczająco się przebudować i zagoić. Zazwyczaj zaleca się ok. 5 do 10 zabiegów, zależnie między innymi od typu blizny czy indywidualnych cech pacjenta.

Laserowe usuwanie blizn – jak się przygotować?

Przygotowania do laserowego usuwania blizn nie jest szczególnie skomplikowane, jednak należy zwrócić szczególną uwagę, aby ściśle się do niego stosować. Przede wszystkim laseroterapii nie przeprowadza się na mocno lub świeżo opalonej skórze. Zabieg nie może być też wykonywany u pacjentów stosujących leki czy zioła światłouczulające, dlatego należy je odstawić na okres zalecony przez specjalistę. Co więcej, przeciwwskazaniem jest również spożywanie alkoholu nawet na kilka dni przed zabiegiem.

Postępowanie po zabiegu laserowego usuwania blizn

Po wykonaniu zabiegu laserowego usuwania blizn bardzo ważne jest unikanie słońca, solarium, sauny, gorących kąpieli oraz peelingów przez okres zalecony przez lekarza, zazwyczaj ok. miesiąca. Wskazane jest też stosowanie kremów łagodzących. Warto przy tym pamiętać o nawadnianiu organizmu od wewnątrz poprzez picie odpowiedniej ilości wody. Po zabiegu na skórze może pojawiać się też zaczerwienienie i lekka opuchlizna, a także łuszczenie naskórka. Objawy te powinny jednak minąć najpóźniej po kilku dniach.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania blizn

Laserowe usuwanie blizn nie jest procedurą silnie inwazyjną, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należeć będą do nich między innymi aktywne infekcje skórne w potencjalnym miejscu zabiegowym i naruszenie ciągłości naskórka w tym obszarze, wspomniana już skłonność do powstawania bliznowców i keloidów, ogólne choroby skóry, jak łuszczyca i AZS czy problemy znacznie poważniejsze, jak nowotwory skóry. Zwykle też procedur tego typu nie zaleca się cierpiącym na epilepsję oraz kobietom w ciąży i okresie laktacji. Zabieg może być też niebezpieczny dla diabetyków, dlatego przed podjęciem decyzji należy skonsultować się z lekarzem. Zwykle odradza się laserowe usuwanie blizn w przypadku osób będących w trakcie terapii antybiotykami, sterydami czy lekami przeciwzakrzepowymi.

Laseroterapia to wyjątkowo skuteczny sposób na to, jak pozbyć się blizn. Ty również chcesz skorzystać z takiego zabiegu? Umów się na wizytę w Klinice Miracki i spełnij marzenia o gładkiej skórze!