Ciąża i Macierzyństwo

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, której podłoże nie jest do końca zbadane. Lekarza sądzą, że duży wpływ mają czynniki genetyczne, ale i środowiskowe. Według WHO na AZS może chorować nawet 20% dzieci. Z wiekiem choroba może ustępować, ale jednak objawy mogą się nasilać. Pewne jest to, że konieczne jest nie tylko leczenie, ale o właściwa profilaktyka.

Jak zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry u dzieci?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że AZS nie można wyleczyć. Jednak dzięki odpowiedniemu działaniu można doprowadzić do wieloletniej remisji choroby. Są czynniki, które rzeczywiście mogą zwiększyć ryzyko zachorowania, ale też nasilenia objawów. Należą do nich choćby alergeny, roztocza czy kurz. Jeżeli jeden z rodziców choruje na tę chorobę, to ryzyko u dziecka zwiększa się nawet do 70%. Oczywiście należy także zadbać o właściwą dietę u dziecka. Przy tym tak naprawdę nie ma jednego skutecznego jadłospisu, który by się sprawdził. Zasadniczo układanie menu opiera się na metodzie prób i błędów. Należy do diety dziecka poszczególne produkty wprowadzać powoli i sprawdzać czy nie nasilają się reakcje uczuleniowe. Objawy AZS są charakterystyczne, gdyż poza czerwonymi plamami, pojawiają się stany zapalne, łuszcząca się skóra oraz swędzenie, które może przechodzić w pieczenie. Jednocześnie dzięki odpowiednio dobranej diecie objawy choroby znacząco się zmniejszą.

Musicie jednak zdawać sobie sprawę, że także czynniki środowiskowe mogą nasilać objawy. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i delikatna, a u dziecka z AZS skóra jest jeszcze delikatniejsza i ma osłabioną reakcję odpornościową, co przekłada się na pojawienie zmian skórnych. Dlatego też kupując ubrania, bieliznę czy ręczniki trzeba szczególną uwagę zwracać na ich jakość. Muszą być wykonane z delikatnych materiałów, choćby bawełny ekologicznej. Do tego należy je prać w proszku przeznaczonym dla osób z alergiami skórnymi. To jeszcze nie wszystko co musicie wiedzieć, wyobraźcie sobie, że nawet temperatura może nasilać obawy. Stąd zawsze dbajcie o to, aby oscylowała ona na poziomie od 18 do 21 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu nie może panować wilgoć, która do tego sprzyja nadkażeniom bakteryjnym, do których może dojść ze względu na naruszenie warstwy hydrolipidowej.

Jak powinna wyglądać dobra pielęgnacja skóry dziecka chorującego na  AZS?

Kluczowe znaczenie w przypadku AZS ma pielęgnacja skóry. Nie zawsze lekarze zalecają od razu farmakoterapię. W wielu przypadkach właściwa pielęgnacja zmniejsza nasilenie objawów i łagodzi stany zapalne. Do pielęgnacji skóry nie można stosować mydła, gdy wysusza ono skórę, ale też ją podrażnia. Natomiast warto sięgnąć po krem myjący, który w składzie ma masło shea i niacynamid. Pierwszy składnik, czyli masło shea dogłębnie nawilża skórę, ale i ma działanie przeciwzapalne. Z kolei niacynamid wykazuje działanie antybakteryjne, reguluje poziom wydzielania sebum, a do tego przyśpiesza regenerację skóry i utrzymuje jej nawilżenie. Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci odbywa się także przez stosowanie szamponów dobrze oczyszczających, które szybko przynoszą ulgę. Skóra staje się lepiej odżywiona i przy tym zmiany są mniej widoczne. Nie zapomnijcie jednak, że AZS nie można bagatelizować i gdy objawy zaczną się nasilać należy czym prędzej udać się do lekarza. Być może konieczne będzie wprowadzenie farmakoterapii, bądź też zabiegów typu fototerapia, które wykazują dużą skuteczność w leczeniu AZS.